• تحرک اقتصادی با زمین های ملی و شهرک سازی!

  ۳ ایده برای فرار از بحران اقتصادی در آمریکا (بخش پایانی )

  تحرک اقتصادی با زمین های ملی و شهرک سازی!

  آنچه آمریکا اکنون به آن نیاز دارد برنامه اصلاحات اقتصادی جدید است که مورد حمایت یک اجماع حرفه ای و دو حزب باشد و بتواند برخی از مسائل سیاسی را به نفع نجات کشور از یک مسیر خطرناک حل کند.

 • ضد حمله کرونا و اقتصاد لرزان

  ضد حمله کرونا و اقتصاد لرزان

  سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران طی یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت: افزایش شمار مبتلایان و به‌تبع آن افزایش شمار درگذشتگان، می‌تواند خلأهای جدی در ارتباطات اقتصادی کشور ایجاد کند که اثرات آن بر زندگی روزمره و آینده همه ما، قابل‌مقایسه با هیچ‌یک از شوک‌هایی که نظام اقتصادی ایران در سال‌های اخیر…

 • جهش تولید در صنایع غذایی با شرکت‌های دانش‌بنیان

  یادداشت؛

  جهش تولید در صنایع غذایی با شرکت‌های دانش‌بنیان

  همدان - «حمایت شرکت‌های دانش بنیان برای توسعه و ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز صنایع غذایی می‌تواند گام مؤثری در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، جهش تولید و قطع وابستگی به کشورهای خارجی باشد» این جملات بخشی از یادداشت یحیی احمدی فعال رسانه‌ای برای بازار است که در ادامه می‌خوانید.

 • بلاتکلیفی سهام‌عدالت متصل به مردم

  بلاتکلیفی سهام‌عدالت متصل به مردم

  ابهام و بلاتکلیفی در مدیریت سهام انتقال‌یافته نه‌تنها منافع سهامدار عدالت (جزء) را مختل می‌کند، بلکه موجب عدم کارآیی بالاترین رکن صلاحیت‌دار (مجامع عمومی) و مدیریت عالی شرکت‌ می‌شود که زیان‌دیدگان اصلی آن سهامداران عمده هستند. ادامه یادداشت حسن خوشپور، کارشناس بازار سرمایه را باهم می خوانیم.

 • حسرتی به اندازه بزرگ ترین شرکت نفتی جهان!

  حسرتی به اندازه بزرگ ترین شرکت نفتی جهان!

  دکتر روح ­الله کهن­ هوش نژاد، تحلیلگر اقتصاد انرژی در یادداشتی برای بازار، با اشاره به پیشرفت عجیب یک شرکت چینی و نشستن بر مصدر شرکتهای نفتی جهان، نوشت: بی­ شک صنعت نفت زمانی به توسعه یافتگی می رسد که یک یا چند شرکت بین المللی ایرانی فعال، در حوزه بالادستی در دنیا داشته باشد.

 • چارچوبی برای کاهش پایدار تورم

  چارچوبی برای کاهش پایدار تورم

  امیر کرمانی، محقق اقتصادی طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت: علیرغم تمام مشکلات موجود، هنوز می‌توانیم تورم را به صورت تدریجی تحت کنترل درآوریم و زمینه را برای رشد اقتصاد ایران فراهم کنیم.

 • سیگنال توسعه دلالی

  سیگنال توسعه دلالی

  رشد سرسام آور قیمت‌ها در بازارهای غیر مولد تنها یک سیگنال را به اقتصاد کشور می‌دهد و آن این است که باید قید تولید را زد و فقط به سراغ دلالی و سفته بازی رفت. این بخشی از یادداشت بهرام شکوری رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران برای بازار است.

 • مخالفان مسکن مهر ۷۵ متری، حامیان مسکن ۲۵ متری

  یادداشت؛

  مخالفان مسکن مهر ۷۵ متری، حامیان مسکن ۲۵ متری

  اردبیل- «در ایامی که برخی از دست اندرکاران دولت یازدهم غرق در غرور ناشی از به دست آوردن مقام و منزلت به تمسخر طرح مسکن مهر دولت نهم و دهم می پرداختند نمی توانستند فکر بکنند که روزی در دامی که خود به گسترده شدنش اقدام می کردند گرفتار شوند» این بخشی از یادداشت نادر پرستار خبرنگار و فعال رسانه…

 • سیاست ارزی کشور شفاف و واقع بینانه نیست

  سیاست ارزی کشور شفاف و واقع بینانه نیست

  دکتر حسن سبحانی، استاد دانشگاه طی یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت: عدم اتخاذ سیاست ارزی واقع بینانه و شفاف نکردن مناسبات مختوم به نحوه شکل گیری ارزش پول کشور در قبال پول خارجی، ناشی از انحراف در تعارض منافع و افتادن در چنبره فساد ناشی از آن است.

 • سه سناریو برای حمایت پولی از تولید

  سه سناریو برای حمایت پولی از تولید

  در این یادداشت سه سناریو مختلف برای حمایت از تولید بررسی می شود که در هر کدام از این سناریوها نگرانی اولیه بابت تورم ناشی از نقدینگی نداریم و یا کمتر داریم

 • جهش تولید اثرگذار؛ مساله این است

  یادداشت

  جهش تولید اثرگذار؛ مساله این است

  آنچه که در جهش تولید، بیش از هر چیزی باید مد نظر باشد، حرکت به سوی تولید جریان ساز است که البته با تولید به معنای عادی، تفاوتهای اساسی دارد. این موضوع، بخشی از یادداشت مسلم صالحی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس برای انتشار در رسانه بازار است.

 • تداوم استراتژی نگاه به شرق در توسعه گردشگری ایران

  یادداشت؛

  تداوم استراتژی نگاه به شرق در توسعه گردشگری ایران

  اراک- تداوم استراتژی نگاه به شرق در توسعه گردشگری ایران اهمیت بیشتری نسبت به این اتفاق در غرب دارد. این بخشی از یادداشت یاسر دشتی زاده، رئیس کنسرسیوم تورهای ورودی از جنوب شرق آسیا، برای رسانه بازار است.

 • بهارستان نشین‌ها به قراردادهای نفتی ورود کنند

  بهارستان نشین‌ها به قراردادهای نفتی ورود کنند

  در حال حاضر بعضا شاهد هستیم که قراردادها و پروژه‌های بزرگ و مهم، بدون برگزاری مناقصه به افرادی سپرده می‌شود که نه توانایی مالی و نه صلاحیت لازم را دارند. لازم است که نمایندگان مجلس به این مساله ورود پیدا کنند. این بخشی از یادداشت حمید حسینی دبیر اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی برای رسانه…

 • چرا وزارت صمت از ۹۹ درصد علم دنیا استفاده نمی‌کند؟

  چرا وزارت صمت از ۹۹ درصد علم دنیا استفاده نمی‌کند؟

  دکتر رضا منصوری، استاد دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در یادداشتی نوشت: چرا وزارت صنایع از ۹۹ درصد علم مکتوب دنیا برای تولید فناوری استفاده نمی‌کند؟ چرا ما در استفاده از این دانش رایگان بر زمین ریخته ناتوانیم؟

 • اصلاح تصورات اشتباه درباره سیاست پولی

  اصلاح تصورات اشتباه درباره سیاست پولی

  سیاست پولی تنها به میزانی که انجام شده موجب افزایش نقدینگی است چرا که بازار پول نمیتواند خلق نقدینگی کند. نهایت کار بازار پول تغییر ترکیب نقدینگی جامعه به نفع سپرده گذاران، بانک ها، تولید کنندگان و بیشتر آنهایی که تولید کنندگان برای تولید از آنها خرید انجام می دهند است.

 • ۶ نکته درباره اظهارات هشدار ناظران

  ۶ نکته درباره اظهارات هشدار ناظران

  دکتر علی سرزعیم، تحلیل‌گر اقتصادی، نقدی بر فایل صوتی دکتر پویا ناظران درباره مسیر تورمی اقتصاد ایران نوشته است.

 • زنجیره ارزش و توسعه اقتصادی

  زنجیره ارزش و توسعه اقتصادی

  زنجیره ارزش جهانی و اهمیت آن، محور یادداشتی است که بهمن خداپناه، پژوهشگر حوزه کسب و کار برای بازار تدوین نموده است.

 • کرونا و بیکاری ضریب نفوذ بورس را بیشتر کرد

  کرونا و بیکاری ضریب نفوذ بورس را بیشتر کرد

  هلالات، کارشناس بازار سرمایه معتقد است کرونا باعث شده فعالان بورسی به صورت وحشتناکی افزایش پیدا کنند.

 • پیامدهای منفی خرید اوراق توسط بانک‌ها

  پیامدهای منفی خرید اوراق توسط بانک‌ها

  انتشار اوراق بدهی در صورتی می‌تواند بهترین راه حل برای جبران کسری بودجه دولت باشد که خریدار اوراق مردم باشند. اما خرید اجباری اوراق توسط نظام بانکی حاصلی جز خلق پول و افزایش نرخ تورم در کشور نخواهد داشت. این بخشی از یادداشت کامران ندری اقتصاددان برای بازار است.

 • در جستجوی ثروت از دست رفته

  در جستجوی ثروت از دست رفته

  سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران طی یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت: یکی از اولین گامهای پاسخگو کردن حکمرانی اقتصادی کشور، ارزیابی مستمر تاثیر سیاستگذاری ها بر رشد اقتصادی و توضیح خواستن در مورد عوامل مسبب کاهش رشد یا از دست رفتن فرصت افزایش رشد است.

 • حباب بازی پیشه مردم در اقتصاد بحران زده شد

  حباب بازی پیشه مردم در اقتصاد بحران زده شد

  پررنگ شدن شرط بندی برای افزایش درآمد در عرصه اقتصادی و قرعه کشی دو خودروساز بزرگ برای فروش محصولاتی که کیفیت آنها بر همگان مشخص است موضوع یادداشت مصطفی مالکی تهرانی برای «بازار» است که متن آن را در ادامه می خوانیم.

 • تورم زایی با حمایت وام محور از تولید

  تورم زایی با حمایت وام محور از تولید

  در حمایت بلاعوض از تولید پیامد های افزایش قدرت خرید جامعه، کاهش هزینه های جاری تولید و کاهش تورم، بهبود ماهیت روانیات جامعه در جهت کاهش قوانین بازار در کنار افزایش تولید رقم میخورد. در حالیکه در حمایت به صورت وام کاهش قدرت خرید، افزایش هزینه های جاری تولید، افزایش قیمت و... رقم میخورد.

 • جهش نرخ ارز و زندگی شهروندان

  جهش نرخ ارز و زندگی شهروندان

  حامد قدوسی، کارشناس اقتصادی در کانال تلگرامی خود نوشت: شوک‌های ارزی اثر مهم بازتوزیعی دارند؛ دست‌مزد حقیقی آرایش‌گر ممکن است خیلی بالا نرود، ولی اجاره‌خانه او ممکن است جهش کند یا قیمت محصولات خوراکی صادراتی زیاد شود. خطای بزرگی است اگر این قسمت ماجرا را فراموش کنیم.

 • فاصله های خلاف قانون علیه بازنشستگان

  فاصله های خلاف قانون علیه بازنشستگان

  پرداختن به موضوع حقوق بازنشستگان و ضرورت اجرای درست قوانین موجود در این عرصه، موضوع یادداشت فرهاد بشیری، نماینده پاکدشت در مجلس برای رسانه بازار است که مشروح آن را در زیر می خوانید.

 • چرایی تحلیل های متفاوت در بیش از ۲۰۰ پژوهش اقتصادی

  چرایی تحلیل های متفاوت در بیش از ۲۰۰ پژوهش اقتصادی

  محمد شهاب کارشناس اقتصادی در یادداشتی که برای بازار ارسال کرده است به چرایی دلیل وجود غلط و تحلیل های متفاوت در بیش از ۲۰۰ پژوهش و پایان نامه که به ارتباط میان متغیرهای کلان اقتصادی با شاخص بورس ایجاد شده، پرداخته است.

 • دلالان بازار برنج را مهندسی می کنند

  یادداشت؛

  دلالان بازار برنج را مهندسی می کنند

  همدان - معضل دیرینه سلطه دلالان بر بازار برنج موجب شده هم برنج وارداتی و هم برنج ایرانی تا رسیدن به دست مصرف کننده دچار افزایش قیمت بسیار نامتعارفی شود تا جایی که کم کم برنج هم از سفره خانواده ایرانی حذف شود؛ این جملات بخشی از یادداشت یحیی احمدی است که برای رسانه بازار نگاشته شده است.

 • گزارش‌های گریزان از واقعیت

  گزارش‌های گریزان از واقعیت

  انتقاد از گزارشهای مسئولین اجرایی که هیج تقید و تعهدی به واقعیات جامعه ندارند و برای همین کارکرد چندانی هم ندارند، موضوع یادداشت جبار کوچکی نژاد، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی برای «بازار» است که متن آن را در ادامه می خوانیم.

 • افول نرخ رشد تولید داخلی منشاء رکود

  یادداشت؛

  افول نرخ رشد تولید داخلی منشاء رکود

  همدان- پایین آمدن نرخ رشد تولیدات داخلی باعث رکود اقتصادی در جامعه شده است و این واقعیت را در بازار عرضه و تقاضا به وضوح درک می‌کنیم؛ این جملات بخشی از فاطمه بختیاری کارشناس و فعال رسانه‌ای است که برای رسانه بازار نگاشته شده است.

 • نیم‌قرن تلاش برای کنترل دستوری قیمت‌ها

  یادداشت؛

  نیم‌قرن تلاش برای کنترل دستوری قیمت‌ها

  مشهد- اگرچه ثبات قیمت‌ها و آرامش بازار یکی از مهم‌ترین خواسته‌های مردم است اما دخالت مستقیم دولت در قیمت‌گذاری و تعیین تکلیف برای تولیدکننده و مصرف‌کننده چاره‌ساز نیست. این، بخشی از یادداشت بابک رحیمیان، فعال رسانه ای برای «بازار» است.

 • رابطه مسئولان و دلالان در اقتصاد ایران

  رابطه مسئولان و دلالان در اقتصاد ایران

  مرتضی یوسفی طهارم، تحلیل گر اقتصادی طی یادداشتی در کانال شخصی خود نوشت: بنظر میرسد بین دلالان و مسئولین اقتصادی که نمی خواهند ساختارها را اصلاح نمایند و آنها را به فعالان اقتصادی ارزش آفرین تبدیل کنند رابطه ای محکم و استوار برقرار است.