۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۹
کد خبر: . ۱۹۰٬۳۹۳
ایران باید سهم خود را از حمل و نقل دریای خزر افزایش دهد

رئیس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی می‌گوید: زمان مناسب برای رفع نقاط ضعف و سرمایه‌گذاری در بنادر شمالی کشور فرارسیده است و ایران باید سهم خود را از حمل و نقل دریای خزر افزایش دهد.

به گزارش بازار، سید علی حسینی با اشاره به نقش کلیدی سازمان بنادر و دریانوردی در توسعه حمل و نقل دریایی کشور، اظهار داشت: این سازمان به طور مشخص نقش کلیدی در توسعه حمل و نقل دریای خزر دارد و همان طور که در جنوب شاهد توسعه حمل و نقل دریایی هستیم در شمال کشور نیز با توجه به ظرفیت‌های موجود باید تغییرات بسیاری شاهد باشیم و در مسیر توسعه گام برداریم.

وی ادامه داد: یکی از نکات بسیار مهم در توسعه حمل و نقل دریای خزر توجه به توسعه ترانزیت از مسیر کریدور شمال جنوب در مسیر ایران است و این اتفاق ترافیک کالا در بنادر شمالی کشور را افزایش خواهد داد و به این ترتیب می‌توانیم از فضای ایجاد شده به نحو مطلوب بهره‌مند شویم و سهم خود را از حمل و نقل دریای خزر ارتقا بخشیم.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه اتصال بنادر شمالی به ریل، خط آهن رشت-آستارا و تأمین شناورهای رو-رو از جمله مسائلی است که در راستای توسعه حمل و نقل دریای خزر از سوی ایران باید در دستورکار قرار گیرد، عنوان کرد: متأسفانه در حمل و نقل دریای خزر سهم پایینی داریم و اگر واقعاً هدف کشور توسعه بنادر و حمل و نقل دریای خزر است باید هر چه سریع‌تر به موارد مختلفی که زمینه ساز این توسعه و رشد است، توجه کنیم.

وی با اشاره به اینکه زمان رفع نقاط ضعف و سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل دریای خزر فرا رسیده است، اظهار داشت: در مقطع زمانی فعلی که به طور مثال روسیه قصد دارد ۱۰ میلیون تن کالا را از مسیر ایران جابجا کند، باید نقاط ضعف بنادر شمالی و حمل و نقل دریای خزر را برطرف کنیم و با سرمایه گذاری مناسب و بهره مندی از ظرفیت‌های بخش خصوصی در این راستا گام برداریم.

به گفته حسینی؛ در شمال ایران با کمبود شناورهای رو-رو مواجه هستیم و بخش خصوصی در این حوزه می‌تواند به طور جدی ورود کند و با حمایت‌های مادی و معنوی سازمان بنادر و دریانوردی در این حوزه شاهد تأمین تجهیزات باشیم.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران خاطر نشان کرد: علاوه بر این در بخش ریلی باید شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران نسبت به قبل نگاه خود را تغییر دهد و تمامی بنادر شمالی از مزیت ریلی بهره‌مند شوند.

۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۹
کد خبر: ۱۹۰٬۳۹۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =