۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶
کیش، قشم و چابهار نسل نخست مناطق آزاد کشور هستند
مشاور رئیس جمهور در مناطق آزاد:

کیش، قشم و چابهار نسل نخست مناطق آزاد کشور هستند

بندرعباس- مشاور رئیس جمهور در مناطق آزاد کشور گفت: کیش، قشم و چابهار نسل نخست مناطق آزاد هستند و دیگر مناطق آزاد کشور نسل دوم محسوب می‌شوند.

به گزارش بازار و به نقل روابط عمومی منطقه آزاد کیش، حمیدرضا مومنی در شانزدهمین جلسه شورای معاونان و مدیران سازمان منطقه آزاد کیش، فعالیت های مناطق آزاد کشور در حوزه های مختلف را مهم و مثبت ارزیابی کرد و گفت: با توجه به محدودیت ها و تحریم های ظالمانه دشمنان در عرصه های بین المللی و اقدامات ارزشمند مناطق آزاد، دولت تدبیر و امید از کارنامه موفقی برخوردار است.

وی افزود: برخی از اقدامات ارزشمند مناطق آزاد کشور در دوره دولت تدبیر و امید پنج برابر فعالیت دولت های گذشته است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور حضور افراد متخصص و مجرب در منطقه آزاد کیش را مبین وحدت مدیریت حاکم بر این منطقه عنوان کرد و اظهار داشت: تلاش های مدیران عامل سازمان منطقه آزاد کیش از ابتدای آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید در این منطقه جای قدردانی دارد.

مومنی سفر به جزیره کیش را آغاز نخستین ماموریت کاری خود در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کیش عنوان کرد و اظهارداشت: با حضور افراد متخصص و مجرب در سازمان منطقه آزاد کیش شاهد اقدامات ارزشمندی در حوزه های مختلف این جزیره هستیم.

وی بر لزوم اهمیت تدوین نقشه راه برای فعالیت های عمرانی و اقتصادی مناطق آزاد تاکید کرد و گفت: طبق برنامه ریزی مدون و براساس اخلاق حرفه ای باید تمام وظایف محول شده در حوزه مدیریتی خود را به طور شایسته به سر انجام برسانیم.

مومنی با اشاره به این که شش ماه زمان از دوره دولت تدبیر و امید باقی مانده است، اظهار داشت: در راستای تغییر و تحولات و سرعت بخشیدن به پیشرفت اقدامات عمرانی و توسعه طرح های اقتصادی باید تمام توان و تلاش خود را به کار گرفت.

مشاور رئیس جمهور بر اهمیت نقش و جایگاه دبیرخانه شورا یعالی مناطق آزاد برای تحقق طرح های ارزشمند در این مناطق اشاره داشت و گفت: از سال ۱۳۷۲ و ایجاد نخستین منطقه آزاد کشور تا کنون  سه نسل منطقه آزاد در ایران پدیدار شده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور با اشاره به روند ایجاد مناطق آزاد درجهان و آخرین اقدامات اصلاحی در حوزه مناطق آزاد بین المللی در چین اظهار داشت: مناطق آزاد کیش، قشم و چابهار نسل نخست و ۴ منطقه آزاد دیگر کشور نسل دوم مناطق آزاد محسوب می شوند و با تصویب هشت منطقه آزاد دیگر در ایران به عنوان نسل سوم ، کارشناسی دقیق عملکرد مناطق آزاد کشور ضروری است.

وی با بیان این که در مناطق آزاد از نظر "جانمایی، مساحت، ماموریت و تلفیقی منطقه آزاد و منطقه ویژه، و  وجود سایردستگاه های اجرایی" کارشناسی دقیق انجام نشده است، افزود: جزیره کیش به عنوان نخستین منطقه آزاد ایران قابل مقایسه با دیگر مناطق آزاد کشور نیست و به عنوان منطقه ای منحصربفرد در حوزه های اقتصادی و گردشگری در سطح ملی مطرح است.

مومنی با اشاره به این که مناطق  آزاد در ساختار مالی، نیروی انسانی و برنامه ای دچار یک سری مشکلات عمده هستند گفت: با خام فروشی زمین نمی توان مناطق آزاد را اداره کرد بلکه باید ساختار نیروی انسانی در این مناطق  مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت تدوین طرح جامع درساختار برنامه ای مناطق آزاد و با بیان این که موفقیت دبیرخانه در راهبری فعالیت حوزه مختلف ضامن عملکرد موفق مناطق آزاد است ، اظهار داشت: باید نقشه راه توسعه و ایجاد زیرساخت های مناطق آزاد مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

مومنی جزیره جبل علی را نمونه یک منطقه آزاد پیشرو و موفق در حوزه های مختلف عنوان کرد و گفت: در این جزیره قبل از آغاز فعالیت ها، طرح جامع در راستای ایجاد زیرساخت ها، دستورالعمل ها، قوانین و مقررات تدوین و تصویب شد و فعالیت ها در چهارچوبی مشخص و پیش بینی شده قرار می گیرند.

وی در همین خصوص بر اهمیت نقش دولت در ساختار مالی از جمله ایجاد زیر ساخت های مناطق آزاد اشاره و خاطرنشان کرد:  با  اعضای مجمع تخصصی می توانیم به یک اجماع زود هنگام برسیم تا مشکلات پیش رو مرتفع شود.

کد خبر: ۷۸٬۸۶۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha