۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۷
ایجاد زمینه امضای توافقنامه سرمایه‌گذاری، گمرکی و تجاری بین ایران و عربستان
وزیر اقتصاد خبر داد

ایجاد زمینه امضای توافقنامه سرمایه‌گذاری، گمرکی و تجاری بین ایران و عربستان

وزیر اقتصاد ایران در حاشیه اجلاس سالانه ۲۰۲۳ بانک توسعه اسلامی در عربستان سعودی با محمد الجدعان وزیر مالیه این کشور دیدار کرد.

به گزارش بازار، وزیر مالیه عربستان سعودی در این دیدار با ابراز خشنودی از برقراری مجدد روابط بین ایران و عربستان گفت: امیدواریم گام‌های سریعی در روابط با ایران برداشته شود.

وی افزود: لازم است در این مسیر موانع اقتصادی و تجاری در برابر دو کشور برداشته شود.

الجدان با اشاره به فرصت های بزرگ تعاملات و همکاری بین دو کشور ابراز امیدواری کرد که به زودی وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران را در ریاض ملاقات کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار از پیشرفت روابط اقتصادی بین دو کشور استقبال و اظهار کرد: توسعه روابط نه فقط برای ایران و عربستان بلکه برای کل کشورهای منطقه حائز اهمیت است.

خاندوزی با بیان اینکه تسهیل پیوندهای اقتصادی وظیفه دولت‌هاست گفت: این روابط دوجانبه نه تنها از منظر اقتصادی بلکه در حوزه های سیاسی و امنیتی دارای اهمیت فراوانی است.

وزیر اقتصاد در تشریح برنامه ایران در حوزه ارتباطات اقتصادی با عربستان گفت: در سطح دولتی، ایران و عربستان هیچ توافق پایه ای در حوزه سرمایه گذاری، گمرکی و تجاری را نهایی نکرده اند. لازم است در این ارتباط تفاهم نامه های سه گانه ای بین طرفین تدوین و امضا شود.

در ارتباط با تعاملات تجاری دو کشور وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن بیان این که تا کنون پیوند تجاری خصوصی عمیقی بین دو کشور ایجاد نشده، پیشنهاد کرد: طی سه ماه آینده شرکت‌های بخش خصوصی دو کشور با یکدیگر ملاقات کنند تا امکانات تجاری و سرمایه‌گذاری طرفین بررسی شده و زمینه های همکاری متقابل شناسایی شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن اشاره به نیازهای فوری برای همکاری در زمینه تسهیل حج و تجارت بین دو کشور بطور خاص در زمینه رفع موانع بانکی و ارزی و همچنین گسترش پروازها اشاره کرد.

وزیر اقتصاد ایران در این دیدار به سرمایه گذاری در حوزه های نفتی و همچنین استفاده از ظرفیت محصولات و شرکتهای دانش‌بنیان اشاره کرد.

در این دیدار طرف سعودی ضمن موافقت برای همکاری در سه زمینه گمرکی، تجاری و سرمایه گذاری ابراز امیدواری کرد که با مساعدت وزارتخانه های راه، نفت و حج عربستان موضوعات دوجانبه همکاری های مشترک را مطرح و مورد پیگیری قرار دهد.

وزیر مالیه عربستان ضمن اشاره به زمینه های مختلف همکاری بین دو کشور مذاکرات صورت گرفته را حاکی از اراده ایران برای توسعه روابط با عربستان تلقی و اظهار کرد: روابط اقتصادی دو کشور نیازمند شبکه سازی گسترده است و در این زمینه لازم است مکانیسم شفافی برای روابط بانکی دو کشور تعریف شود و از شیوه های متنوعی برای حصول توافقات برای نیل به همکاری های تجاری استفاده برد. الجدعان اظهار امیدواری کرد که با مبادله هیات‌های فنی بین دو کشور نقاط مشترک همکاری های دوجانبه شناسایی و عملیاتی شود.

کد خبر: ۲۲۰٬۷۵۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha