۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۴
کد خبر: . ۱۷۶٬۹۳۹
مراودات تجاری ایران و ازبکستان به ۲ میلیارد دلار می رسد

رئیس گروه دوستی و پارلمانی ایران و ازبکستان در مجلس گفت: با اسنادی که در سفر رئیس جمهور به ازبکستان رد و بدل شد، تا ظرف ۲ الی ۳ سال آینده، رقم مراودات بین این دو کشور به ۲ میلیارد دلار خواهد رسید.

غلامرضا نوری قزلجه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی بازار، با اشاره به تاثیرات اقتصادی سفر رئیس جمهور به ازبکستان و حضور وی در اجلاس شانگهای بیان کرد: بحمدالله در این اجلاس عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری های شانگهای رسمیت پیدا کرد.

وی تاکید کرد: از این رو ایران به عنوان نهمین عضو رسمی این سازمان قلمداد می شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهداف سازمان شانگ های در زمینه موضوعات اقتصادی ،صنعت، حمل و نقل ،انرژی وگردشگری تاکید کرد: طبیعتا ایران هم در این حوزه ها با کشورها وارد تعامل و از آن بهره مند خواهد شد. البته اسناد در این بخش باید به تصویب مجلس شورای اسلامی هم برسد.

رئیس گروه دوستی و پارلمانی ایران و ازبکستان بیان کرد: همچنین رئیس جمهور در کنار این اجلاس و در حاشیه آن با کشور های عضو و حاضر،جلساتی را داشتند. مهمترین آنها، دیدار دو جانبه ای بود که بین روسای جهور ایران و ازبکستان صورت گرفت.

وی تاکید کرد: در این دیدار دو جانبه اسناد و تفاهم نامه های زیادی در حوزه های مختلف اقتصادی و گردشگری و فرهنگی رد و بدل شد.امیدواریم به زودی این اسناد با تصویب مجلس شورای اسلامی عملیاتی شود.

نوری قزلجه بیان کرد: کشور ازبکستان با حدود ۳۵ میلیون نفر جمعیت از پر جمعیت ترین کشورهای منطقه قلمداد می شود و به خاطر سیاست های منطقه ای که در پیش گرفته به نوعی محوریت را در بین کشورهای آن حوزه دارد.

رئیس گروه دوستی و پارلمانی ایران و ازبکستان تاکید کرد: همچنین ارتباط با ازبکستان، ارتباط با سایر کشورها را برای ایران تسهیل می کند؛ درحال حاضر مراوادات اقتصادی ایران و ازبکستان ۵۰۰ میلیون دلار است ولی با اسنادی که مبادله شد و اراده جدی که در بین مقامات ازبکستان دیده شد، بنده پیش بینی می کنم ظرف ۲ الی ۳ سال آینده این رقم تا ۲ میلیارد دلار هم قابل تحقق است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به نظر می رسد با ایجاد روابط با ازبکستان، مسیر جدیدی در حوزه ارتباطات اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور باز می شود.

رئیس گروه دوستی و پارلمانی ایران و ازبکستان ادامه داد: همچنین سعی بر این است که مراودات مردم ایران ازبکستان چه از طریق هوایی و چه از طریق ریلی توسعه پیدا کند.

نوری قزلجه بیان کرد: در حوزه موضوع کشت فراسرزمینی رئیس جمهور ازبکستان دستورات خوبی را داشتند و دستور دادند تا وزرای مربوطه این موارد را عملیاتی کنند و در حوزه های نفت و انرژی هم اوضاع به همین منوال بود.

۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۴
کد خبر: ۱۷۶٬۹۳۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =