۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۲
«گردشگری» التیام بخش اقتصادی منطقه آزاد اروند| نمایشگاه تهران فرصتی که باید استفاده کرد
بازار گزارش می‌دهد؛

«گردشگری» التیام بخش اقتصادی منطقه آزاد اروند| نمایشگاه تهران فرصتی که باید استفاده کرد

آبادان- کرونا خسارت‌های سنگینی به اقتصاد منطقه آزاد اروند وارد کرده و برای برگشت به دوران قبل از آن، «گردشگری» می‌تواند بر پیکره اقتصاد این منطقه التیام بخشد.

بازار؛ گروه استان‌ها: یکی از چالش‌های پیش رو در عدم توسعه گردشگری منطقه آزاد اروند معرفی نکردن ظرفیت‌های این منطقه در سطح کلان است.

چنانچه گردشگری منطقه آزاد اروند توسعه پیدا کند شاهد توسعه میراث فرهنگی و صنایع دستی خواهیم بود و این موضوع زمانی به سرانجام می‌رسد که بدنه دلسوزان واقعی بتوانند انتقادات و پیشنهادات خود را مطرح کنند.

سومین میزگرد بررسی مشکلات صنعت گردشگری شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر به میزبانی گروه گردشگری فلامینگوی اروند، اولین گروه تخصصی گردشگری در منطقه آزاد اروند شامگاه جمعه در محل هتل بین‌المللی پارس کاروانسرا آبادان برگزار شد.

«گردشگری» التیام بخش اقتصادی منطقه آزاد اروند| نمایشگاه تهران فرصتی که باید استفاده کرد

محمود نواصر، یکی از تحصیلکردگان و پژوهشگران گردشگری منطقه آزاد اروند در این میزگرد اظهار کرد: اخیرا مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با گروه گردشگری فلامینگوی اروند نشست هم اندیشی برگزار کرد و پیگیری‌های وی سریعا انجام شد تا جایی که او هر مورد که در نشست مطرح می‌شد را فورا پیگیری می‌کرد.

وی افزود: قدرت‌الله طمیمیان، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه نیز در این نشست پاسخگوی مطالبات فعالان گردشگری بود و گزارش عملکرد این معاونت در زمینه گردشگری را به صورت جامع ارائه کرد.

اکنون شرایط برای توسعه گردشگری هموار شده و مطالبات جامعه گردشگری همچون تشکیل اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منطقه آزاد اروند، تشکیل ایرلاین اختصاصی منطقه آزاد اروند، دعوت از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین طرح جامع گردشگری منطقه آزاد اروند به صورت جدی در حال پیگیری است که خرسندی فعالان گردشگری را به دنبال داشته است

این پژوهشگر گردشگری برداشته شدن دیوار بین مسئولان و مردم را یکی از پیش نیازهای توسعه قلمداد کرد و گفت: اکنون شرایط برای توسعه گردشگری هموار شده و مطالبات جامعه گردشگری همچون تشکیل اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منطقه آزاد اروند، تشکیل ایرلاین اختصاصی منطقه آزاد اروند، دعوت از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین طرح جامع گردشگری منطقه آزاد اروند به صورت جدی در حال پیگیری است که خرسندی فعالان گردشگری را به دنبال داشته است.

نواصر با اشاره به در پیش رو بود نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران تاکید کرد: با توجه به اینکه مدیرعامل فعلی سازمان منطقه آزاد اروند نشان داده است نگاه مثبتی به صنعت گردشگری منطقه دارد و همچنین آسیب‌های شدید کرونا به فعالان این حوزه، از وی مطالبه داریم شرایط را برای حضور پرقدرت و تخصصی سازمان منطقه آزاد اروند در این نمایشگاه فراهم کند.

طرح بسته‌بندی حصیری
خدیجه صدیقی زاده، یکی از فعال گردشگری و صنایع دستی نیز در این میزگرد اظهار کرد: گردشگری یعنی صنعتی که با موضوعات مختلفی همچون شهر، صنایع دستی، آداب و رسوم و غذا ارتباط دارد که خود این موضوع نشان دهند گسترده بودن صنعت توریسم است.

وی با تاکید بر اینکه برای توسعه گردشگری باید از حواشی پرهیز شود و بر روی کار متمرکز شد، افزود: از همه دستگاه‌های اجرایی انتظار می‌رود کنار فعالان گردشگری باشند.

وی جایگاه هنرمندان صنایع دستی را ویژه عنوان کرد و ادامه داد: هر نمایشگاه یک پیش نیاز دارد و نمایشگاه‌های منطقه باید کاملا تخصصی برگزار شود.

این فعال گردشگری و صنایع دستی توضیح داد: برای اولین بار در حال آماده‌سازی بسته‌بندی مختلف حصیری برای محصولات غذایی و صنایع دستی هستیم و آن را یک افتخار برای این منطقه تلقی می‌کنیم.

صدیقی زاده حصیر را یکی از سنت‌ها و هویت‌های منطقه آزاد اروند برشمرد و گفت: در حال تلاشیم که در منطقه آزاد اروند بافنده حرفه‌ای حصیربافی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: ضرورت دارد به حصیربافی توجه بیشتری شود.

لزوم اطلاع رسانی برنامه‌ها
فرشته مولوی، یکی دیگر از فعالان صنایع دستی در این میزگرد اظهار کرد: برگزاری مستمر صنایع دستی اقدام خوبی است.

وی تصریح کرد: نگاه مسئولان نباید فقط حقوقی باشد بلکه باید به گونه حقیقی باشد.

این فعال صنایع دستی خواستار انجام اطلاع رسانی گسترده به همه اشخاص حقیقی جامعه گردشگری و صنایع دستی شد و افزود: خرمشهر در این دو حوزه پتانسیل بسیار خوبی دارد.

مولوی استقبال از پیشنهادات و انتقادات را سبب ارتقای سطح گردشگری و صنایع دستی دانست و توضیح داد: ضرورت دارد از نظرات پیشکسوتان و متخصصین به بهترین شکل استفاده شود.

وی با اشاره به لزوم افزایش ورکشاپ‌های آموزشی بیان کرد: آموزش‌های تخصصی دوره‌های کاربردی باعث توسعه جوامع محلی می‌شود.

این فعال صنایع دستی با بیان اینکه همه دستگاه‌ها باید برای پیشرفت منطقه کمک کنند، تاکید کرد: از بنیاد علوی و چنین بنیادها و نهادهایی که می‌توانند به رشد و توسعه صنعت گردشگری و صنایع دستی کمک کنند، انتظار داریم حمایتی جدی داشته باشند.

«گردشگری» التیام بخش اقتصادی منطقه آزاد اروند| نمایشگاه تهران فرصتی که باید استفاده کرد

اختصاص نمایشگاه دائمی
مریم دریسیانی پور، یکی دیگر از فعال گردشگری در این میزگرد اظهار کرد: باید به فضای مجازی بیشتر توجه شود تا بتوان از این طریق میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منطقه آزاد اروند را به گونه بهتری معرفی کرد.

وی تاکید کرد: جایگاه گردشگری منطقه آزاد اروند اکنون در جایگاه واقعی خود نیست و جرکت به سمت مثبت شدن با مشارکت بیشتر جامعه گردشگری و حمایت مسئولان رقم می‌خورد.

این فعال گردشگری ادامه داد: ضرورت دارد یک فضای مناسب تخصصی به عنوان نمایشگاه دائمی گردشگری و صنایع دستی در نظر گرفته شود.

دریسیانی پور ابراز امیدواری کرد: چنانچه این اقدام اجرا شود و خبر آن در سطح گسترده منتشر شود قطعا استقبال بالای سایر شهرها و استان‌ها را به دنبال دارد.

تکمیل پازل گردشگری اروند
نجمه عباسیان پور، یکی دیگر از فعالان گردشگری در این میزگرد اظهار کرد: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند اخیرا جلسه مثبتی با فعالان گردشگری برگزار کرد و صدای مطالبه‌گران واقعی گردشگری که به صورت تخصصی این حوزه را دنبال می‌کنند، شنید.

وی افزود: ما فعالان گردشگری بسیار خوشحالیم که اکنون پازل مدیریتی گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند تکمیل شده و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند و همچنین مدیر گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند به صورت دلسوزانه کنار ما هستند و به ما کمک می‌کنند.

این فعال گردشگری ادامه داد: طرح جامعه گردشگری منطقه آزاد اروند بسیار تخصصی است و انتظار داریم سریعتر رونمایی و به مرحله اجرا برسد.

عباسیان پور صنایع دستی را یکی از بُعدهای اقتصادی منطقه به منظور ایجاد درآمد و اشتغالزایی عنوان کرد و گفت: متاسفانه دارای مشکلات فراوانی است که صاحب نظران باید در راستای تقویت و توسعه این صنعت تلاش و حمایت کنند.

وی صنایع دستی هر منطقه را عشق هنرمندان در ایجاد آثاری برگرفته از تاریخ و قدمت این مرز و بوم برشمرد و خاطرنشان کرد: نباید زحمت و هنر هنرمندان صنایع دستی نادیده گرفته شود و با بررسی مشکلات مربوطه و ایجاد راهکارهای مناسب و حمایت دولت می‌توان قدم‌های شایسته‌ای برای آنها برداشته شود.

صنعت گردشگری یکی از منابع درآمدی کشورها محسوب می‌شود؛ این صنعت می‌تواند در توسعه توریسم و انتقال فرهنگ‌های زیبای هر منطقه جایگاه به سزایی داشته باشد

این فعال گردشگری اضافه کرد: صنعت گردشگری یکی از منابع درآمدی کشورها محسوب می‌شود؛ این صنعت می‌تواند در توسعه توریسم و انتقال فرهنگ‌های زیبای هر منطقه جایگاه به سزایی داشته باشد.

سناریویی برای احیا
گردشگری منطقه آزاد اروند اکنون شرایط حساسی را دنبال می‌کند و امیدها زیاد شده است.

حفظ رویه فعلی که نشات گرفته از ارتباط صمیمی و اثربخش فعالان واقعی گردشگری منطقه آزاد اروند است می‌تواند رسیدن به مدار توسعه را نزدیک‌تر کند.

کد خبر: ۱۲۶٬۹۵۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۲۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۲
   0 0
   سلام علیکم روستاهای منطقه آزاد اروند ظرفیتهای زیادی دارند چرا از فعالان گردشگری روستاها دعوت نشده