۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۲
کد خبر: . ۱۰۱٬۳۷۸
 طرح اشتغال بخش خصوصی برای زندانیان اجرا می‌شود

اتاق شیراز و بنیاد تعاون زندانیان کشور با همکاری یکدیگر طرح مشترک اشتغال بخش خصوصی برای زندانیان کشور را تدوین و اجرا می‌کنند.

به گزارش بازار به نقل از اتق ایران، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز گفت: امروز مهم‌ترین معضل کشور مشکل تولید و قیمت تمام‌شده است و با توجه به اینکه پتانسیل‌های بسیار بزرگی در زندان‌های ما نهفته است که می‌بایست از این ظرفیت در جهت کاهش قیمت تمام‌شده در بخش تولید کشور و بالا بردن توان صادرات کشور استفاده کنیم.

جمال رازقی جهرمی در نشست تخصصی کمیسیون فناوری، اطلاعات و اقتصاد رسانه اتاق شیراز که با حضور مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان کشور برگزار شد، افزود: اتاق شیراز تلاش می‌کند ایده جدیدی را با همکاری بنیاد تعاون زندانیان کشور اجرایی کند و این مهم را در دستور کار کمیسیون‌های تخصصی اتاق شیراز قرار می‌دهد.

رازقی جهرمی اظهار کرد: در این زمینه کارگروه ویژه‌ای با حضور متولیان امر در بخش دولتی و خصوصی با محوریت اتاق شیراز تشکیل و جلسات خود را به‌صورت مستمر برگزار خواهد کرد که یقیناً نتایج پر باری خواهد داشت.

او اضافه کرد: استان فارس در حال حرکت به سمت صنعتی شدن است ازاین‌رو موضوع و ایده اشتغال زندانیان در واحدهای صنعتی یک اقدام مثبت در حوزه اقتصاد کشور است که فرهنگ استفاده واحدهای صنعتی از زندانیان به‌عنوان نیروی کار را باید گسترش دهیم.

رازقی جهرمی با تأکید بر اینکه معیشت خانواده‌های زندانیان و آموزش کار حرفه‌ای برای اشتغال به کار و دوران بعد از زندان افراد موضوع مهمی است که باید موردتوجه قرار گیرد، گفت: با توجه به اینکه عمده تراکم زندانیان در شهر شیراز است و واحدهای تولیدی و صنعتی استان در شهرک صنعتی بزرگ و منطقه ویژه اقتصادی شیراز قرار دارد باید سازوکار بهره‌گیری از این فرصت فراهم شود.

رئیس اتاق شیراز با بیان اینکه امیدواریم از ظرفیت زندانیان برای ایجاد اشتغال و رفع مشکلات زندانیان استفاده کنیم ادامه داد: رفع مشکلات شرکت‌ها، توجه به اشتغال‌زایی و اقدام در جهت مسئولیت اجتماعی و رفع معضل اجتماع از مسائلی است که ما در اتاق شیراز به آن تأکید داریم و امیدواریم با ارائه این طرح اقدام ویژه و مؤثری در سطح کشور و دنیا ارائه دهیم.

 همکاری بنیاد تعاون زندانیان کشور با اتاق شیراز منجر به اتفاقات خوبی در کشور خواهد شد

در ادامه این جلسه خسرو مختاری، مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان کشور نیز با استقبال از همکاری‌های دوطرفه گفت: بهره‌گیری از پتانسیل‌های موجود در جهت تسهیل وضعیت اقتصادی زندانیان و همکاری این بنیاد با اتاق شیراز منجر به اتفاقات خوبی در کشور خواهد شد.

او اضافه کرد: نگاه نظام اسلامی به زندان این است که زندانیان نباید از خانواده‌هایشان جدا باشند و این در حالی است که هر فرد زندانی خانواده‌ای دارد که وضعیت اقتصادی و اجتماعی و معیشت خانواده‌های زندانیان نیز برای ما اهمیت فراوان دارد.

مختاری ادامه داد: معتقدیم باید به مسائل اجتماعی و رسالت اجتماعی زندانیان نیز توجه کنیم که این مهم بدون حمایت بخش خصوصی محقق نخواهد شد و لذا همکاری این بنیاد با اتاق شیراز را در حوزه اقتصادی را به فال نیک می‌گیریم.

او گفت: باید قضا برای حضور زندانیان در جامعه به‌عنوان یک انسان معمولی فراهم شود که در این زمینه نیازمند تغییر نگاه و روش هستیم و این روش‌ها می‌تواند به‌واسطه بهره‌گیری از تکنولوژی و فناوری و ایده‌هایی مانند خط تولید خانگی دنبال کنیم.

مختاری افزود: با توجه به رصد توسعه بین المللی، رشد فناوری و بازار دیجیتال سهم زیادی از اقتصاد دنیا را به خود اختصاص داده است لذا ایجاد تعاونی در زنجیره‌های تولید در زندان‌ها می‌تواند اقدامی در این زمینه باشد که باید به آن توجه کنیم.

او تأکید کرد: ما در زمینه‌های صنایع‌دستی، پوشاک، مونتاژ و گلخانه پتانسیل قابل‌توجهی داریم.

اسحاق ابراهیمی، مدیرکل زندان‌های استان فارس نیز در این جلسه گفت: به لحاظ نیروی کار ظرفیت خوبی در زندان‌های استان فارس وجود دارد که باید از پتانسیل و ظرفیت‌های آنان در راستای تحول قضایی و اصلاح مجرمین استفاده کنیم زیرا باور داریم آموزش و اشتغال زندانیان بهترین مؤلفه جهت اصلاح مجرمین است.

مهرداد سهرابی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس نیز گفت: گام نخست برای انجام پروژه شناسایی نیروهای متخصص در زندان و مشخص کردن پتانسیل‌های اجرای پروژه است که با توجه به رویکرد کارشناسی موجود در اتاق شیراز، زندان‌های استان فرصت خوبی برای انجام پروژه مشارکتی با همکاری اتاق شیراز است.

۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۲
کد خبر: ۱۰۱٬۳۷۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =