۱۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۹
کد خبر: . ۹۷٬۷۴۷
قطعی برق گریبان صنعت فولاد کشور را گرفت

برق اکنون به صورت روزانه بدون اطلاع و برنامه ریزی در ساعت های مختلف قطع می شود، در حالی که اگر از ابتدا اعلام می شد که در صنعت فولاد چه میزان نیاز به کاهش برق وجود دارد این موضوع مدیریت می شد.

به گزارش بازار به نقل از بازار سرمایه ایران، سید رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به تاثیر قطعی برق بر روند فعالیت صنعت فولاد کشور اشاره کرد و گفت: اکنون حدود یک ماه است که مسوولان اقداماتی را در راستای کاهش میزان مصرف برق با درصدهای مختلف برای شرکت ها انجام داده اند اما متاسفانه درصد یکسانی برای شرکت ها در نظر گرفته نشده است که این موضوع فعالیت برخی از شرکت ها را با اختلال همراه کرده است.

وی با بیان اینکه این اقدام در فعالیت کل زنجیره فولاد تاثیرگذار بوده است و به طور حتم در EPS شرکت ها هم موثر خواهد بود، گفت: شب گذشته، معاون اول رئیس جمهوری اعلام کرد که باید برای مدت دو تا سه هفته همه شرکت های فولادی ۹۰ درصد از فعالیت خود را به منظور کنترل مصرف برق کاهش دهند، با توجه به چنین تصمیمی فقط شرکت هایی مانند فولاد مبارکه که دارای نیروگاه ۴۰۰ مگاواتی هستند می توانند به روند فعالیت خود ادامه دهند.

شهرستانی با اشاره به اینکه با توجه به این تصمیم جدید شرکت فولاد مبارکه اصفهان می تواند در مدت ذکر شده به تولید نسبی دست پیدا کند، گفت: فعالیت این شرکت نیازمند حدود دو هزار مگاوات برق است که در مدت این دو هفته با ۴۰۰ مگاوات برق می توانند حدود یک چهارم تولید داشته باشد.

نگران قطعی برق هستیم
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به اینکه در کل این اتفاق و تصمیمات اتخاذ شده برای ما بسیار نگران کننده خواهد بود، گفت: بخش خصوصی به طور حتم در این مدت وارد زیان می شود و مسلما این شرایط و موقعیت فعلی معضل و عواقب بسیار بدی را در کشور با خود به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: اگر اعلام شده بود که مشکل برق و محدودی فعالیت ها فقط برای دو یا سه هفته است به طور حتم برای این مدت چاره ای را می اندیشیدیم اما ادامه این اتفاق برای  ماه های آتی و با توجه به پیش بینی ها که این شرایط در سال های آینده بدتر هم خواهد شد ما را نگران کرده است.

راه اندازی نیروگاه نیازمند ۲ تا ۳ سال زمان است
شهرستانی با اشاره به اینکه یک نیروگاه را نمی توان با سرعت احداث کرد بلکه راه اندازی آن نیازمند دو تا سه سال زمان است، گفت: اتمام راه اندازی این نیروگاه در زمان اعلام شده وابسته به این است که پول اولیه برای اتمام این اقدام وجود داشته باشد تا بتوانند هر چه زودتر نیروگاه مدنظر را به نقطه راه اندازی نزدیک کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران تاکید کرد: مصرف برق در کشور هر ساله به دلیل میزان مصرف مردمی در کشور و نیز صادرات آن برای تامین نیازهای مالی دولت با روند افزایشی همراه بوده است، این مسایل دست به دست یکدیگر دادند تا شرایط بسیار بدی را در حوزه برق کشور شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه دو سال گذشته پیشنهادی را به پژوهشگاه مجلس ارائه دادیم و اعلام کردیم که می توان زمینه افزایش تولید حدود ۱۰ هزار مگاوات برق در شبکه را با گذاشتن توربین های بخار و تکمیل کردن نیروگاه های فعلی که فقط با گاز در حال فعالیت هستند فراهم کرد، گفت: این اتفاق می تواند از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی صورت بگیرد. دولت هم برای مدت پنج تا هشت سال از سرمایه گذاری انجام شده تامین مالی کند و در سال های آینده هم اجازه دریافت سود به سرمایه گذار بدهد، در این صورت علاوه بر تشویق سرمایه گذار برای سرمایه گذاری، معضلات دولت برطرف می شد و دیگر شاهد قطعی برق در کشور نخواهیم بود.

عدالت استفاده از برق برای شرکت ها رعایت شود
وی با بیان اینکه باید عدالت در خصوص استفاده از برق و فعالیت ها برای شرکت ها رعایت شود، اظهار داشت: اگر قرار باشد فقط شرکت های بزرگ قادر به استفاده از برق باشند زمینه نابودی شرکت های کوچک فراهم می شود که این موضوع در آینده عواقب بسیار بدی را با خود به همراه دارد.

شهرستانی خاطرنشان کرد: برق اکنون به صورت روزانه بدون اطلاع و برنامه ریزی در ساعت های مختلف قطع می شود، در حالی که اگر از ابتدا اعلام می شد که در صنعت فولاد چه میزان نیاز به کاهش برق وجود دارد این موضوع مدیریت می شد و بین شرکت ها برنامه ریزی صورت می گرفت تا ضمن فعالیت، تغییرات مورد نیاز برای کاهش مصرف اجرایی شود.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران افزود: با این اتفاق نه تنها تولید کشور با ضربه همراه نمی شد بلکه میزان بهره وری که به دلیل قطعی برق کاهش شدیدی پیدا می کند، مدیریت می شد  و همچنین راندمان فعالیت شرکت ها هم با خطر همراه نمی شد.

افت شدید EPS شرکت ها به شدت قطعی برق
وی اظهار داشت: در کل میزان تولید در صنعت فولاد به صورت ماهانه حدود ۲.۵ میلیون تن است که عددی کمتر از ۱۰۰ هزار تن در روز می شود، مشکل ما این است که اعلام شده است برق برای شب هم قطع شود در حالی که اگر این تصمیم برای فعالیت شبانه گرفته نشده بود، در شبانه روز می توانستیم حدود ۵۰ هزار تن تولید روزانه را انجام و میزان ضرر و زیان ها را کاهش دهیم اما اکنون با تصمیمات اتخاذ شده علاوه بر افت EPS شرکت ها، زمینه افزایش قیمت فولاد به دلیل خلا ایجاد شده فراهم می شود.

۱۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۹
کد خبر: ۹۷٬۷۴۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =