۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۵
کد خبر: . ۸۳٬۰۵۴
انتقاد از اجرای شیوه‌های تبعیض آمیز در میان صندوق های بازنشستگی کشور

تبریز- میزگرد «بازار» با موضوع بررسی مشکلات بازنشستگان با حضور فعالان این بخش و اعضای هیئت مدیره کانون بازنشستگان صندوق آینده ساز در تبریز برگزار شد و حاضران از اجرای شیوه های تبعیض آمیز در میان صندوق های بازنشستگی کشور انتقاد کردند.

بازار؛ گروه استان ها: میزگرد رسانه ای بازار با موضوع بررسی مشکلات بازنشستگان با حضور فعالان این بخش و اعضای هیئت مدیره کانون بازنشستگان صندوق آینده ساز در تبریز برگزار شد.

در جریان این میزگرد، لزوم استمرار تعاملات فی مابین مسئولان و بازنشستگان و تجمیع دیدگاه های مختلف کاربردی و افزایش تلاش های سازمان یافته و هدفمند در راستای رفع مشکلات موجود و ایجاد امکانات رفاهی و معیشتی بیشتر برای اعضای صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز مورد تاکید قرار گرفت.

قائم مقام دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات آذربایجان شرقی در این میزگرد از اجرای شیوه های تبعیض آمیز در میان صندوق های بازنشستگی کشور انتقاد کرد.

متناسب سازی حقوق بازنشستگان صندوق حمایت آینده ساز مورد قبول نیست
حمید پور گلی گفت: متناسب سازی حقوق بازنشستگان صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز با حداقل مبالغ صورت گرفت و نمی تواند مورد قبول باشد.

وی افزود: برای ما تامین اجتماعی الگوی مناسبی است و همواره بر این عقیده هستیم که مستمری و مزایای بازنشستگان صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز باید همانند بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی محاسبه و پرداخت شود.

عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان صندوق آینده ساز تاکید کرد: اجرای شیوه های تبعیض آمیز در میان صندوق های بازنشستگی در سطح کشور مطلوبیت ندارد و اگر تعاملات نتیجه بخش نباشد، بازنشستگان صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز نیز با تجمعات اعتراضی مطالبات خود را در کف خیابان ها پیگیری خواهند کرد.

انتقاد از اجرای شیوه‌های تبعیض آمیز در میان صندوق های بازنشستگی کشور

وی افزود: چه دلیل دارد که در یک واحد تولیدی، کارگر شاغل در مشاغل سخت و زیان آور عضو تامین اجتماعی بازنشسته شود و برای کارگر سخت و زیان آور عضو صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز فقط حسرت و افسوس باقی بماند. برای رفع ستم موجود و برقراری عدالت باید امور بازنشستگی کارگران مشاغل سخت و زیان آور عضو صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز هم به کمیته های استانی ارجاع شود.

عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان صندوق آینده ساز بر لزوم اجرای قوانین کار و تامین اجتماعی در صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز و تامین رضایت اعضای آن اعم از بازنشستگان و شاغلان تاکید کرد.

ضرورت افزایش مستمری بازنشستگان
ساربان تاج احمدی عضو دیگر هیئت مدیره کانون بازنشستگان صندوق آینده ساز نیز از اجرای اساسنامه جدید و افزایش مستمری بازنشستگان و تامین آسایش و آرامش اعضای صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز به عنوان دو محور اساسی تلاش های صنفی کانون بازنشستگان صندوق آینده ساز در هشت سال گذشته یاد کرد.

وی افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اجرای اساسنامه تدوینی جدید و معرفی هیئت مدیره قانونی زمینه مناسب را برای ایجاد تحولات زیر بنایی در صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز و جلب رضایت اعضای آن اعم از بازنشستگان و شاغلان فراهم خواهد کرد.

بی قانونی بر صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز حاکم است
تازش عضو کانون بازنشستگان صندوق آینده ساز نیز به خبرنگار بازار گفت: بر صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز بی قانونی حاکم است و دلیل تاخیر در اجرای اساسنامه جدید و رفع نابسامانی موجود مشخص نیست. اعضای این صندوق بازنشستگی در تولید و سایر عرصه ها همواره پر تلاش بوده اند و انتظار می رود در این شرایط به اوضاع آنان رسیدگی شایسته صورت پذیرد.

بقایی نماینده کارگران شرکت آهنگری تراکتورسازی نیز در این خصوص گفت: عدم ابلاغ آئین نامه های جدید صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز مایوس کننده است و هر گونه اعمال نفوذ در این زمینه نمی تواند مورد قبول باشد. در حال حاضر فشار زیادی بر روی کارگران و کار فرمایان وجود دارد و باید زمینه بازنشستگی افراد حائز شرایط عضو این صندوق بازنشستگی فراهم شود.

انتقاد از اجرای شیوه‌های تبعیض آمیز در میان صندوق های بازنشستگی کشور

آق باشلی عضو دیگر کانون بازنشستگان صندوق آینده ساز نیز به خبرنگار بازار گفت: در موقع انجام محاسبه به ما کمتر از سازمان تامین اجتماعی مستمری تعلق گرفته است. این مستمری ها در مقابل حق بیمه پرداختی ناچیز است و باید در خصوص ترمیم مستمری ها و جبران عقب ماندگی ها اقدام لازم را معمول نمایند.

میرزا زاده عضو دیگر کانون بازنشستگان صندوق آینده ساز نیز در این جلسه گفت: مبلغ تخصیصی به بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی از بابت متناسب سازی می تواند به بازنشستگان صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز هم تعلق بگیرد به ویژه بازنشستگان شهرهایی که کارگرانش در مقایسه با برخی از شهرهای دیگر در دوران اشتغال از حقوق و مزایای کمتری برخوردار هستند.

وضعیت بازنشستگان صندوق حمایت وخیم است
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان شرقی نیز گفت: اساسنامه جدید از ظرفیت های لازم برای حل و فصل مشکلات بازنشستگان و شاغلان صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز برخوردار است.

حسین فتحی ادامه داد: حقوق و مزایای سازمان تامین اجتماعی کفاف حداقل زندگی اعضای آن را نمی دهد، وضعیت بازنشستگان این صندوق بازنشستگی چقدر باید وخیم باشد که تازه می خواهند به سطح بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی دست پیدا کنند.

وی افزود: تدوین اساسنامه جدید و ابلاغ آن توسط وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی جای خوشحالی است و در چهار چوب آن دیگر برای اعمال قوانین کار و تامین اجتماعی بر اعضای این صندوق بازنشستگی مشکلی وجود ندارد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان شرقی وضعیت معیشتی بازنشستگان صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز را غیر قابل قبول دانست و گفت: حقوق و مزایای سازمان تامین اجتماعی کفاف حداقل زندگی اعضای آن را نمی دهد، وضعیت بازنشستگان این صندوق بازنشستگی چقدر باید وخیم باشد که تازه می خواهند به سطح بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی دست پیدا کنند.

وی افزود: مشکلات اعضای صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز نیز همانند مشکلات سایر صندوق هاست و قطعاً باید در عالی ترین سطح مورد رسیدگی و پیگیری قرار بگیرند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان شرقی بیان کرد: اجحاف به عموم بازنشستگان صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز به ویژه بازنشستگان سخت و زیان آور آشکار  و مبرهن است و با حمایت اصولی و قانونمند از این صندوق بازنشستگی در جهت ایجاد رویکردهای جدید و بهبود وضعیت موجود اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

انتقاد از اجرای شیوه‌های تبعیض آمیز در میان صندوق های بازنشستگی کشور

وی افزود: موضوع ۴ درصد حق بیمه اعضای صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز هم شاغلان را آزار می دهد و هم کارفرما را دچار مشکل می کند و باید با اتخاذ تدابیر لازم زمینه بازنشستگی اعضای صندوق این بازنشستگی در موعد مقرر فراهم شود.

فتحی ایجاد شعبه صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز در کلانشهر تبریز را ضروری دانست و گفت: با توجه به اینکه یک سوم اعضای صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز اعم از شاغل و بازنشسته ساکن تبریز هستند باید در خصوص ایجاد نمایندگی این صندوق بازنشستگی در کلانشهر تبریز اقدامات لازم معمول شود.

مشکلات کارگران و بازنشستگان پیگیری می شود
وی افزود: مشکلات کارگران و بازنشستگان صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز در عالی ترین سطح در استان و کشور رسیدگی و نتیجه پیگیری ها در اسرع وقت به اطلاع عموم اعضای این صندوق بازنشستگی خواهد رسید.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان شرقی عنوان کرد: وضعیت صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز با گذشته قابل مقایسه نیست و در شرایط جدید اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی صلاحیت رسیدگی به مسایل و مشکلات این صندوق بازنشستگی را داراست و می تواند به تامین مطالبات اعضای آن ورود نماید.

وی به ضرورت اتصال صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز به نهاد های حاکمیتی اشاره کرد و افزود: با عنایت به ظرفیت های موجود در اساسنامه جدید، معضلات موجود شاغلان و بازنشستگان صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز به طور کارشناسانه تجمیع و جهت تصمیم گیری به نهادهای حاکمیتی انتقال خواهد یافت.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان شرقی همچنین بر لزوم تعامل مستمر با صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز و کانون بازنشستگان صندوق آینده ساز و ایجاد اهرم های مورد لزوم حمایتی و رفع نظام مند مشکلات رفاهی و معیشتی اعضای این صندوق بازنشستگی در حداقل زمان ممکن تاکید کرد.

۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۵
کد خبر: ۸۳٬۰۵۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =