۲۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲
کد خبر: . ۷۸٬۷۸۴
یک درصد افزایش بهره وری مساوی با ۲ میلیارد مترمکعب کاهش مصرف سوخت| راندمان نیروگاهی سال آینده به ۴۰ درصد می رسد

طرز طلب، مدیرعامل شرکت برق حرارتی کمبود منابع مالی را مهم ترین چالش ارتقای بهره وری نیروگاه های کشور دانست و گفت: هر یک درصد بهبود راندمان به حدود ۱.۲ میلیارد یورو سرمایه گذاری جدید نیاز دارد.

بازار؛ گروه انرژی: بهره وری پایین نیروگاه‌های کشور مصرف سوخت را بالا برده است. آنگونه که آمارها نشان می‌دهد یک درصد افزایش بهره وری می تواند دو میلیارد مترمکعب مصرف سوخت در کشور را کاهش دهد. هرچند که مسئولان وزارت نیرو مدعی اند که بهره وری نیروگاه ها متناسب با اهداف در نظر گرفته شده در برنامه ششم توسعه بهبود یافته اما مسئولان وزارت نفت بارها و بارها نسبت به این مساله گله کرده اند. وزیر نفت میزان بهره وری در نیروگاه را ۳۴ درصد اعلام کرده و مدعی است که میزان دی اکسید کربن تولیدی آنها بالاتر از حد استاندارد است. اما محسن طرز طلب مدیرعامل شرکت برق حرارتی میان بهره وری را ۳۹ درصد اعلام می کند.

او پاسخ به انتقادهای مطرح شده در این باره به بازار گفت: برخلاف آنچه تصور می شود راندمان نیروگاه‌های ما نه تنها پایین نیست بلکه در مقایسه با کشورهایی که هم تراز ما در زمینه سوخت‌های فسیلی هستند، وضعیت بهتری هم داریم.

به گفته او، بر اساس هدف گذاری صورت گرفته در برنامه ششم توسعه اقتصادی تا پایان سال ۱۴۰۰ راندمان نیروگاه‌های کشور باید به ۴۰ درصد برسد که به طور قطع محقق خواهد شد.

این مقام مسئول  با بیان اینکه راندمان نیروگاه‌ها در حالت سیکل، حدود ۵۸ درصد است، گفت: یکی دیگر از راه‌های افزایش راندمان، احداث نیروگاه‌های جدید با راندمان بالاست که به دنبال تحقق آن هستیم.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به اینکه نیروگاه سیکل ساده و ترکیبی جزو برنامه‌های دولت از سال ۹۲ به بعد بود، اظهار کرد: قرار بود ۷۵۰۰ مگاوات در بخش دولتی و خصوصی نیروگاه‌های ساده را به سیکل ترکیبی تبدیل کنیم که ۵۰ درصد این رقم اتفاق افتاد و چند سال است که این مسئله را دنبال می‌کنیم تا از محل صرفه‌جویی سوخت بتوانیم سرمایه‌گذاری‌های انجام شده را بازپرداخت کنیم.

طرزطلب گفت: هر واحد از نیروگاه‌های بخار یک دهم درصد راندمان کل کشور را افزایش می‌دهد. اگر ما این ۷۵۰۰ مگاوات را اجرا کنیم که ۳۵۴۰ مگاوات آن الان در مسیر اجرا و تولید سال آینده به اتمام می‌رسد و بخشی از آن هم به اتمام رسیده است، راندمان کل کشور ۴ درصد افزایش پیدا می‌کند.

کمبود منابع مالی مهم ترین چالش نوسازی نیروگاه ها
کاهش مصرف سوخت و آلودگی مهم ترین اثر ارتقای بهره وری نیروگاه ها در کشور است.  آنگونه که طرز طلب می گوید: هر یک درصد ارتقای بهره وری نیروگاه‌ها معادل ۲ میلیارد مترمکعب صرفه جویی در مصرف سوخت خواهد شد.

درحالی تصور می شود که تحریم‌ها مانع اصلی ارتقای بهره وری در نیروگاه‌هاست که طرز طلب بروز مشکل در تامین منابع مالی را چالش اصلی این مساله می داند. به گفته او، دانش لازم برای ساخت بسیاری از تجهیزات نیروگاهی دست یافته ایم اما مشکل آنجاست که پول لازم برای خرید آنها را نداریم.

به گفته او، برای یک درصد ارتقای بهره وری باید ۱۶۰۰ مگاوات از ظرفیت واحد گازی به سیکل ترکیبی تبدیل شود و همین مساله به حدود ۱.۲ میلیارد یورو سرمایه گذاری نیاز دارد.  

سهم نیروگاه‌های حرارتی از تولید برق چقدر است
بررسی ظرفیت نصب شده نیروگاهای حرارتی در دنیا نشان می‌دهد کشورهای چین و آمریکا به ترتیب در رده‌های اول و دوم و کشور ایران در رده نهم تولید برق حرارتی دنیا قرار گرفته است. کل ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های جهان ۶۶۲۸ گیگاوات است که نیروگاه‌های حرارتی در این زمینه با ظرفیتی به میزان ۴۰۰۰ گیگاوات ساعت سهمی معادل ۶۱ درصد ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های دنیا را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس آنچه اعلام می شود به طور متوسط عمر مفید نیروگاه‌های حرارتی ۳۰ سال بوده و هزینه احداث هر کیلووات نیروگاه سیکل ترکیبی حدود ۶۰۰ یورو است. هم اکنون ۴۲ هزار و ۷۲۹ مگاوات نیروگاه حرارتی با عمر کم‌تر از ۲۰ سال، حدود ۲۰ هزار و ۹۶ مگاوات با عمر بین ۲۰ تا ۴۰ سال و ۳۴۶۶ مگاوات نیروگاه با عمر بالای ۴۰ سال در کشور وجود دارد.

۲۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲
کد خبر: ۷۸٬۷۸۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =