رفع ابهام کارگزاران بانکی از مورد ۲ صندوق و تامین سرمایه/ موافقت با ۲۲ سبدگردان

معتمد، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس، ابهام کارگزاران بانکی در مورد نحوه تملک سهام دو نوع صندوق و تاسیس شرکت‌های تامین سرمایه را تشریح کرد و از موافقت اصولی با ۲۲ شرکت سبدگردان خبر داد.

به گزارش بازار به نقل از بازار سرمایه ایران، محمدرضا معتمد درباره ابهام کارگزاران وابسته به بانک ها در مورد نحوه تملک سهام دو صندوق با درآمد ثابت و بازارگردانی و مشارکت بانک ها در تاسیس شرکت‌های تامین سرمایه گفت: طبق قانون برنامه ششم توسعه (از ۹۶ الی ۱۴۰۰ )، نهادهای مالی وابسته به بانک ها، برای تاسیس صندوق ها باید از بانک مرکزی مجوز گرفته و به سازمان بورس ارایه می‌کردند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر بانک مرکزی به جز یکی دو مورد در برابر درخواست این نهادهای مالی دارای سهام کنترلی و موثر، مجوزی صادر نمی کرد تا اینکه همتی رئیس کل بانک مرکزی در جلسه ۲۶ آبان شورای عالی بورس با ایجاد صندوق های بادرآمد ثابت و بازارگردانی و همچنین تاسیس شرکت های تامین سرمایه موافقت کرد. سه شنبه هفته گذشته هم این موضوع در جلسه شورای عالی پول و اعتبار تصویب شد.

این مقام مسئول ادامه داد: بنابراین تفسیر سازمان بورس این است که به جز آن دسته از نهادهای مالی وابسته به بانک ها که از قبل دارای این دو صندوق و یا شرکت تامین سرمایه بودند، دیگر نهادهای مالی وابسته به بانک ها می توانند اقدام به ارایه درخواست کنند. این درحالی است که یک صندوق می تواند تا چند سهم را بازارگردانی کند. به طوری که ۵۲ صندوق، بازارگردانی سهام حدود ۴۰۰ شرکت را به عهده دارند و حتی برخی شرکت ها دارای چند بازارگردان هستند.

معتمد خاطر نشان کرد: با این اوصاف انتظار می رود طی یکی دو هفته آینده رئیس کل یا معاون بانک مرکزی، مقررات مربوط به صدور مجوز نهادهای مالی وابسته به بانک ها در دو نوع صندوق و تاسیس شرکت های تامین سرمایه را بدون مراجعه به بانک مرکزی و به صورت غیرموردی صادر کنند تا بعد از ارایه درخواست ها به سازمان بورس، زمینه راه اندازی صندوق ها و تشکیل شرکت های تامین سرمایه فراهم شود. در این میان هر توافق و رویداد جدید به بازار اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در واکنش به دیگر سئوال مبنی بر اینکه با توجه به افزایش حجم و اندازه بازار سرمایه و ورود نقدینگی، وضعیت رسیدگی به درخواست تشکیل شرکت های سبدگردانی به چه نحو است، گفت : از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۵۰ درخواست سبدگردانی، دریافت و رسیدگی شده که در برابر عدم احراز شرایط تحصیلی و تجربه برخی، سازمان بورس حدود ۲۲ موافقت اصولی صادر کرده که بعد از تکمیل فرایند و مواردی مانند اقدامات ثبتی، تامین سرمایه، نیرو، محل و... مجوز نهایی صادر خواهد شد.

۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۶
کد خبر: ۶۱٬۹۰۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =