درخواست کمیته امداد از بانک مرکزی برای تسهیل ضمانت وام اشتغال مددجویان

عبدالملکی، معاون اشتغال کمیته امداد گفت: صندوق ضمانت وام اشتغال مددجویان با اولویت زنان سرپرست خانوار در کمیته امداد تشکیل شده است.

به گزارش بازار به نقل از کمیته امداد، حجت الله عبدالملکی در نشست مجازی مشترک با فاطمه قاسم پور، نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون زنان مجلس ضمن بررسی چالش‌های اشتغال زنان سرپرست خانوار گفت: بخش قابل زیادی از فعالیت‌های اشتغال‌زایی کمیته امداد منحصر به بانوان است که حدود نیمی از جامعه تحت پوشش این نهاد را تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به راهبردهای کمیته امداد در برنامه اشتغال گفت: به طورکلی کمیته امداد سه راهبرد در ایجاد اشتغال دارد که شامل بهبود فضای اشتغال کشور، توسعه همکاری فعالان کسب و کار و تکمیل زنجیره‌های ارزش ویژه است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد اعتبارات اشتغال مددجویان کمیته امداد را ناکافی دانست و خاطرنشان کرد: باوجود اینکه یک سوم کل بیکاران کشور مخاطب کمیته امداد هستند، متاسفانه منابع مالی کافی برای ایجاد اشتغال به این نهاد اختصاص نیافته است.

عبدالملکی خاطرنشان کرد: سال گذشته تنها نیم درصد از منابع بانکی کشور، یعنی ۴۷۱۰ میلیارد تومان، از منابع بانکی در اختیار کمیته امداد قرار گرفته است.

وی با تشریح نظام راهبری شغلی به عنوان یکی از راهبردهای کمیته امداد در ایجاد اشتغال، گفت: در حال حاضر ۱۵۰۰ راهبر شغلی با کمیته امداد همکاری می‌کنند. با جذب ۲۰ هزار راهبر که ظرفیت ایجاد ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار شغل را دارند می‌توان مشکل اشتغال محرومان را به طورکامل حل کرد.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با اشاره به درآمد ۹۶۰۰ میلیاردی حاصل از طرح‌های اشتغال تحت نظارت مددجویان در سال گذشته، تاکید کرد: درآمد حاصل از شغل‌های ایجاد شده توسط کمیته امداد ۳۰ درصد بیشتر از مستمری سالانه تمام مددجویان بوده است.

وی با اشاره به نیاز مددجویان به تامین ضامن برای دریافت تسهیلات بانکی گفت: درخواست کمیته امداد از بانک مرکزی و شبکه بانکی و مجلس شورای اسلامی تسهیل تضامین بانکی خصوصا برای زنان سرپرست خانوار است.

عبدالملکی به راه‌اندازی صندوق ضمانت وام اشتغال مددجویان با اولویت زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و ادامه داد: با کمک مجلس شورای اسلامی و جذب بودجه کافی، این صندوق ظرفیت صدور ضمانت برای وام‌های اشتغال به ارزش شش هزار میلیارد تومان را پیدا خواهد کرد.

 ضرورت توجه به زنان سرپرست خانوار و چالش‌های این خانواده‌ها
فاطمه قاسم پور، رئیس فراکسیون زنان مجلس نیز در ادامه این نشست مجازی با تاکید بر ضرورت توجه به زنان سرپرست خانوار و چالش‌های این خانواده‌ها گفت: متاسفانه به مساله زنان سرپرست خانوار به صورت جزیره‌ای پرداخته شده است. در کنار ایجاد اشتغال باید به زیست بوم‌های فرهنگی، اجتماعی، اقلیمی، اقتضائات سنی، چالش‌های عاطفی و حفظ عزت نفس و کرامت انسانی آن‌ها توجه ویژه داشت.

وی افزود: با در نظر گرفتن ویژگی‌های فردی این زنان و افزایش سواد و آگاهی آنها، تشویق این زنان به ازدواج دوباره و توانمندسازی سایر افراد خانواده در کنار آن‌ها می‌تواند در بهبود شرایط کمک شایانی کند.

وی اظهار کرد: متاسفانه در برخی از موارد زنان سرپرست خانوار تبدیل به کارگران ارزان‌قیمت شده‌اند. توانمندسازی زنان سرپرست خانوار به معنی ارتقای سطح اقتصادی خانواده و خروج آن‌ها از وضعیت فعلی شان است.

۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۵
کد خبر: ۵۴٬۲۱۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =