قیمت تمام شده تولید هر کیلو دام زنده سنگین ۴۴ هزار تومان است

مقدسی، رئیس هیئت مدیره کانون انجمن صنفی گاوداران ایران گفت: میانگین کشوری قیمت فروش هر کیلوگرم گوشت گوساله زنده امروز در بازار ۳۸ هزار تومان است در صورتیکه به ازای تولید هر کیلوگرم گوشت برای دامدار ۴۴ هزار تومان تمام می شود.

به گزارش بازار، «سید احمد مقدسی» افزود: بخشی از نهاده های دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می شود.

وی اظهارداشت: متاسفانه بانک مرکزی از ابتدای سال جاری تاکنون نتوانسته تمام و کمال ارز مورد نیاز واردات این نهاده ها را تامین کند.

رئیس هیئت مدیر کانون انجمن صنفی گاوداران ایران گفت: متاسفانه حداکثر میزان ارزی که دولت توانسته در این مدت برای واردات چهار قلم کالا از قبیل کنجاله سویا، کنجاله کلزا، ذرت و جو تامین کند حدود ۵۶ درصد بوده است.

وی افزود: هم اکنون دامداران در بخش گاو شیری ۳۵ درصد و در بخش گاو پرواری زیر ۱۰ درصد توانسته اند نهاده های مورد نیاز خود را به نرخ دولتی و بقیه را از بازار آزاد با قیمت های بالا تهیه می کنند.

مقدسی بیان داشت: در حال حاضر تولید هر کیلوگرم گوشت دام زنده سنگین برای دامداران ۴۴ هزار تومان تمام می شود چون بخش عمده ای از نهاده های مورد نیاز را به نرخ بازار آزاد در حال تامین هستند.

وی در ادامه سخنان خود به بحث انباشت دام در کشور نیز اشاره کرد و گفت: طبق اعلام مسئولان دولتی سالانه در مملکت ۹۰۰ هزار تن گوشت قرمز مصرف می شود که از این میزان ۸۷۰ هزار تن در داخل تولید و بقیه نیاز باید از خارج وارد شود.

رئیس هیئت مدیر کانون انجمن صنفی گاوداران ایران افزود: برای جلوگیری از افزایش قیمت دام در کشور از سال ۹۷ صادرات دام زنده ممنوع اعلام شده است.

وی اظهارداشت: بر اساس آمار و اطلاعات مسئولان بخش دولتی میزان کمبود گوشت قرمز در کشور ۳۰ هزار تن است که متاسفانه سال گذشته افزون بر ۱۷۰ هزار تن گوشت یخی وارد شد که بخش عمده ای از آن با ارز ۴۲۰۰ تومانی بود.

مقدسی ادامه داد: ممنوعیت صادرات باعث شد دام روی دست دامدار بماند و از سمت دیگر واردات بیش از نیاز کشور به گوشت تقاضا را در سطح بازار کم کرد نتیجه این شد که خریداری برای دام وجود نداشته باشد.

وی گفت: دولت اگر امروز بخواهد گوشت برزیلی را وارد کند باید کیلویی ۱۴۰ هزار تومان بابت آن پول پرداخت کند از اینرو به دولت پیشنهاد شد با ۱۰ درصد زیر قیمت گوشت یخ زده برزیلی گوشت گرم با کیفیت بدون استخوان داخلی را خریداری کند.

رئیس هیئت مدیر کانون انجمن صنفی گاوداران ایران یادآورشد: اگر ستاد تنظیم بازاربه شرکت پشتیبانی امور دام مجوز دهد که گوشت گوساله تولیدداخلی را بطور مداوم نه مقطعی از دامداران خریداری کند موجب ایجاد تعادل در بازار می شود یعنی هم تولید کننده به تولید خود ادامه می دهد و هم مصرف کننده با قیمت مناسب گوشت مورد نیاز خود را خریداری و مصرف خواهد کرد.

۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۹
کد خبر: ۵۳٬۴۸۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =