۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۲
رشد ۴۱ درصدی صادرات غیر نفتی ایران به افغانستان
رایزن بازرگانی ج. ا ایران در افغانستان اعلام کرد

رشد ۴۱ درصدی صادرات غیر نفتی ایران به افغانستان

رایزن بازرگانی ج. ا ایران در افغانستان، از افزایش ۱۰۲ میلیون دلاری صادارت غیر نفتی ایران به افغانستان در ۲ ماه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش بازار، حسین روستایی، افغانستان را ششمین مقصد صادراتی ایران معرفی کرد و اظهار داشت: افغانستان یکی کشورهای هدف صادراتی، با بالاترین تراز تجاری مثبت با ج. ا.ایران است. میزان صادارت غیر نفتی ایران به افغانستان در ۲ ماه نخست سال جاری ۳۵۰ میلیون دلار است که این عدد حکایت از افزایش ۴۱ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: ارزش صادرات غیر نفتی ایران به افغانستان در ۲ ماهه اول سال ۱۴۰۳ به میزان ۱۰۲ میلیون دلار و در وزن نیز ۱۸۱ هزار تن افزایش را تجربه کرد که در مجموع ارزش صادارت غیر نفتی ایران به افغانسـتان در ۲ ماهه اول ســال ۱۴۰۳ به رقـم ۳۵۰ میلیـون دلار و به لحـاظ وزنی به ۷۹۵ هزارتن رسـید که این میزان، در مقایسه با دوره مشـابه سال گذشـته ۲۹ درصـد در وزن افزایش یافته است.

به گفته وی؛ مهمترین اقلام صادارتی به افغانستان عبارتند از: روغن‌های سبک، فرآوردهای نفتی، گازهای نفتی، شمش، آهن، فولاد، کامپاند، پلی اتیلن، ‌ هیدروکربورهای سبک و سنگین، مواد غذایی، اوره، گوجه فرنگی، سیب درختـی، سـیمان، انـواع پلی اتیلن، سیب‌زمینی، میوه‌جات و سبزیجات، پرتقال و شیرخشک.

رایزن بازرگانی ایران در افغانستان میزان واردات ایران از افغانستان را در ۲ ماهه اول سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به رقم بیش از ۷ میلیون دلار رسید. محصول ذرت دامی با ۳/۳ میلیون دلار افزایش، جو با ۸/۱ میلیـون دلار افـزایش، ‌ روغـن جانشین کره کاکائو با یک میلیـون دلار افـزایش، اسـپند با ۳۲۱ هـزار دلار افـزایش، ‌ بادام زمینـی با ۲۵۵ هزار دلار افزایش و سرب تصفیه نشده با ۲۱۱ هزار دلار افزایش از مهمترین اقلام موثر در افزایش واردات از افغانستان بوده‌اند.

بنا به اظهارات روستایی؛ ذرت دامی، جو، روغن جانشین کره کاکائو، سایر نباتات مورد استفاده در صنعت عطر سازی، اسپند، بادام زمینی با غلاف، سرب تصفیه نشده، ‌ میوه‌های خشک، فلفل، ‌ مویز و انواع حبوبات از مهمترین اقلام وارداتی از افغانستان است.

متوسط ارزش گمرگی هر تن کالای صادراتی به افغانستان در ۲ ماهه اول سال ۱۴۰۳ بیش از ۴۴۰ دلار بوده که درمقایسه با دوره مشابه سال ۱۴۰۲ (۴۰۵دلار)، بیش از ۳۵ دلار در هر تن افزایش را تجربه کرده است که حاکی از صادرات کالاهای با ارزش افـزوده بیشـتر به افغانسـتان در دوره مورد بررسی است.

کد خبر: ۲۹۱٬۵۷۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha