۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۶
برخی پیش‌بینی‌ها انتظارات غیرواقعی دارند
رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی:

برخی پیش‌بینی‌ها انتظارات غیرواقعی دارند

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور گفت: برخی از پیش‌بینی‌های فصلی سازمان هواشناسی انتظارات غیرواقعی دارند.

به گزارش بازار، احد وظیفه اظهار کرد: نخستین مصوبه اجرایی کارگروه پیش بینی فصلی سازمان هواشناسی کشور تصویب و مقرر شد تا چارچوب خدمات اقلیمی سازمان جهانی هواشناسی در ایران عملیاتی شود.

وی ادامه داد: این چارچوب ملی تلاش می کند ضمن تولید محصولات کاربردی در حوزه اقلیم و پیش بینی های اقلیمی، هماهنگی، همکاری و ارتباط مستمر با نهادهای مختلف مرتبط با اقلیم ایجاد کند تا در مدیریت های مرتبط با این حوزه به ویژه در شرایط حساس، تصمیم گیری ها و اقدامات صحیح و به موقعی انجام شود.

وی افزود: سالهاست سازمان هواشناسی کشور در حوزه تولید محصولات اقلیمی به ویژه پیش‌بینی‌های فصلی فعالیت دارد و از نظر صحت پیش بینی های فصلی نیز موفقیت های خوبی به‌دست آورده است.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه برخی از پیش‌بینی‌های فصلی انتظاراتی زیاد و غیرواقعی دارند، تصریح کرد: بسیاری از پیش بینی های فصلی سازمان همان انتظاری را که از پیش بینی های کوتاه مدت می رود، دارند که این نادرست است و در کل دنیا نیز چنین پیشرفتی بدست نیامده است.

وظیفه ادامه داد: نباید انتظارات دقت پیش‌بینی‌های دو هفته‌ای، ماهانه و فصلی به اندازه پیش بینی های کوتاه مدت و پنج روزه باشد چراکه در هیچ جای دنیا اینگونه نیست. پیش بینی های کوتاه مدت و بلند مدت جایگاه ملی در مدیریت کلان کشور به ویژه در حوزه های انرژی، مدیریت منابع آب، بهداشت و سلامت و... و. پیدا کرده است و بسیاری آن ها را محور تصمیم گیری های خود قرار می دهند.

وی با تشریح وظایف و ساختار کارگروه پیش بینی فصلی سازمان هواشناسی کشور، ‌ گفت: مقرر شد زیرساخت های جدیدی برای تحول در ارائه خدمات اقلیمی سازمان هواشناسی در سال جاری تامین شود. کارگروه پیش بینی فصلی یک گروه کاری کارشناسی برای سیاست گذاری و کمک به اجرا سیاست های اقلیمی سازمان هواشناسی کشور است که دو سال قبل با ابتکار مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی تشکیل شد.

کد خبر: ۲۹۱٬۵۱۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha