۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۲
به نظر می‌رسد که اسرائیل احکام دادگاه بین‌المللی دادگستری را نقض کرده است
سازمان ملل:

به نظر می‌رسد که اسرائیل احکام دادگاه بین‌المللی دادگستری را نقض کرده است

به نظر می‌رسد اسرائیل دستورات ۲ هفته پیش دادگاه بین المللی دادگستری (ICJ) را درباره اقدامات فوری برای حفاظت از حقوق فلسطینی‌ها و توقف همه فعالیت‌هایی که می‌تواند به مثابه نسل‌کشی باشد، نقض کرده است.

به گزارش بازار، روزنامه گاردین ضمن اعلام این مطلب از سوی فرانچسکا آلبانزه (Francesca Albanese) افزود: اسرائیل تا ۲۳ فوریه (چهار اسفند) مهلت دارد تا درباره آنچه که مطابق با ۶ دستور صادر شده از سوی این دادگاه انجام داده به دادگاه بین المللی دادگستری گزارش دهد؛ از جمله در رابطه با پایان دادن به تحریک به نسل‌کشی و دیگری که نیازمند اقدامات فوری برای بهبود عرضه کمک‌های بشردوستانه است.

به گفته مقام‌های ارشد غربی، علیرغم ساعت ها مذاکره با مقام‌های رژیم صهیونیستی، در بهترین حالت از زمان صدور حکم ۲۶ ژانویه، پیشرفتی جزئی و تدریجی وجود دارد و یکی از مقام‌های غربی گفت اوضاع وخیم تر شده است.

دیوان بین‌المللی دادگستری به رژیم صهیونیستی دستوی مبنی بر اعلام آتش بس مطابق با خواسته آفریقای جنوبی نداد اما اکثر قضات دستوراتی صادر کردند که قرار بود اثر عملی داشته باشد.

طبق دستورات این دادگاه، از رژیم اسرائیل خواسته شد «از همه اقدامات تحت اختیارات خود برای جلوگیری از نسل کشی در رابطه با فلسطینی های غزه جلوگیری کند».

دیوان بین المللی دادگستری همچنین از این رژیم خواست «اقدامات فوری و موثری را برای فراهم کردن خدمات مورد نیاز اولیه و کمک های انساندوستانه انجام دهد».

آلبانزه گفت: دیوان بین المللی دادگستری رژیم اسرائیل را موظف کرده است تا تمام فعالیت هایی را که می تواند به مثابه نسل کشی باشد متوقف کند.

وی در مصاحبه با گاردین گفت: با وجود این، خشونت و تخریب زیرساخت های غیرنظامی ادامه یافته و شرایط سخت زندگی در غزه را تشدید کرده است.

وی افزود: «تلفات تنها نتیجه بمب گذاری و حملات تک تیراندازها نیست. تلفات همچنین به دلیل کمبود تجهیزات پزشکی و درمان، و از همه ناراحت کننده تر، به دلیل دسترسی ناکافی به غذا و آب آشامیدنی و مصرف آب آلوده است.

پرونده متهم کردن رژیم اسرائیل به نسل کشی از سوی آفریقای جنوبی مطرح شد، اما برخی دیگر از کشورها نیز از آن زمان اقداماتی را انجام داده اند.

کد خبر: ۲۷۲٬۶۵۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha