۳ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۸
کمک ۲۵ هزار میلیاردی حساب واحد خزانه به تامین مخارج دولت
در ۴ ماهه نخست امسال رقم خورد

کمک ۲۵ هزار میلیاردی حساب واحد خزانه به تامین مخارج دولت

تراز منابع و مصارف دولت در چهارماهه سال جاری، ۵۱ هزار میلیارد تومان کسری داشته است که ۲۵ هزار میلیارد تومان از این کسری به کمک تمرکز حساب دستگاه‌ها از طریق خزانه تامین شده است.

به گزارش بازار، کسری تراز نقدی دولت در ۴ ماهه نخست امسال به ۵۱ هزار میلیارد رسید. تراز منابع و مصارف دولت در چهارماهه سال جاری با توجه به عدم تحقق کامل منابع، ۵۱ هزار میلیارد تومان کسری داشته است.

بر اساس محاسبات مرکز پژوهش‌های مجلس، این کسری از طریق ۲ هزار میلیارد تومان عدم تخصیص سهم عوارض نهادهای ذیربط از ارزش افزوده، ۲۴ هزار میلیارد تومان استفاده از صندوق توسعه (انتقال بخشی از منابع استقراضی از صندوق توسعه ملی، از سال گذشته به سال جاری) و ۲۵ هزار میلیارد تومان ظرفیت ماده (۱۲۵) قانون محاسبات عمومی تأمین شده است.

بر اساس ماده ۱۲۵ قانون محاسبات عمومی، خزانه داری می‌تواند در صورت نیاز از حساب‌های اختصاصی دستگاه‌ها برداشت کرده و بعدا به آن حساب برگرداند. در راستای ایجاد مکان مدیریت نقدینگی به دولت در قانون برنامه ششم همه دستگاه‌های اجرایی را مکلف کردند تا همه حساب‌های فرعی و اصلی خود را از طریق خزانه و نزد بانک مرکزی متمرکز کنند تا امکان مدیریت نقدینگی برای خزانه فراهم شود.

بر این اساس در ۴ ماهه نخست امسال تمرکز حساب دستگاه‌ها از طریق خزانه داری موجب شده است تا ۲۵ هزار میلیارد تومان از کسری نقدی دولت تامین شود و دولت نیازی به استغراض از بانک مرکزی برای رفع این کسری نداشته باشد.

کد خبر: ۲۵۷٬۴۴۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha