۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۳
حذف مالیات بر ارزش افزوده برای بافندگان فرش باعث رونق تولید می‌شود
رئیس مرکز ملی فرش ایران:

حذف مالیات بر ارزش افزوده برای بافندگان فرش باعث رونق تولید می‌شود

­رافع، رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: حذف مالیات بر ارزش افزوده فرش توسط مجلس برای بافندگان فرش باعث رونق تولید و اشتغال می‌شود.

به گزارش بازار، فرحناز رافع در جمع تولیدکنندگان فرش دستباف بروجرد، با بیان اینکه حذف مالیات بر ارزش افزوده فرش توسط مجلس برای بافندگان فرش باعث رونق تولید و اشتغال می‌شود، افزود: تمدید معافیت‌های مالی و پیشنهاد و تصویب بازرسی بیمه با حضور نماینده صمت و اتحادیه از اقدامات خوبی بود که توسط مجلس شورای اسلامی مصوب شده است.

وی اضافه کرد: از سال ۹۸ به ازای حذف هر ۲ نفر بافنده فرش که بازنشست می‌شدند، یک نفر باید جایگزین می‌شد، در کل کشور این اتفاق رقم نمی‌خورد از سال ۱۴۰۰ به ازای هر یک نفر حذف یک نفر بیمه می‌شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: از سال ۱۴۰۰ تا به امروز بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ نفر را بیمه کردیم و اگر در استان و شهرستانی این رخ نداده بررسی کنند.

وی تاکید کرد: در حوزه بیمه بافندگان فرش یکی اینکه بیمه عشایر و روستایی است، که اگر بیمه عشایر روستایی نشوید سن بالا می‌رود و بیمه نمی‌شوید، اما می‌توانید پس از چند سال صندوق بیمه خود را تغییر دهید. اگر هم بیمه نباشید، مستمری ندارید پس مزایای خوبی دارد و فقط درمان ندارد که بیمه تکمیلی درست کردیم که استقبال نشد.

رافع با بیان اینکه پیشران هنر صنعت فرش، صادرات است و ایجاد ارزش برای برند کردن نقش و هنر قالی و باید در پارک علم و فناوری انجام شود، گفت: وظیفه پارک علم و فناوری ایجاد شبکه بازار، توسعه صادرات است که در فنی حرفه‌ای کارهای خوبی در مهارت آموزی صورت گرفته است و باید از علم نوین استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه در جهانی زندگی می‌کنیم که علم به سرعت نور حرکت می‌کند و فرش جدای از این نیست و فرش باید در کل زنجیره از هوش مصنوعی استفاده کند، تصریح کرد: در بروجرد شرکت‌های دانش بنیان کمک کنند، پارک‌های علم و فناوری و صنعت به‌صورت خاص با مدیریت فرمانداری که برای احیای یکی از مواد رنگ زا (نیل) کار می‌کنند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: امسال کنفرانس علمی زنجیره ارزش تامین و تولید را برگزار می‌شود و در بروجرد شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه ایجاد شود تا بتوانیم مواد رنگ زا تولید کنیم.

وی با بیان اینکه در صنایع جانبی فرش ۳۱ صنعت وجود دارد، یادآور شد: می‌بایست انجمن طرح فرش لرستان در بروجرد راه‌اندازی شود و اگر این انجمن‌ها شکل بگیرد، می‌توان کمک‌های خوبی به آن‌ها کرد.

رافع با اشاره به این مساله که در صنعت فرش دستباف باید زنان کارآفرین هنرمند شکل بگیرد و پیام زنان ایران صلح برای همیشه است، چون زنان ما هزاران سال پیش به صورت ذهنی طراحی فرش می‌کردند، گفت: باید روی طرح‌ها ارزش افزوده ایجاد کرد و طراحی فرش و داستان سرایی برای فرش بسیار مهم است، در این دولت اتفاقات بزرگی برای توسعه صادرات فرش رخ داد که می‌تواند امید بخش باشد.

کد خبر: ۲۲۳٬۰۳۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha