۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۳
کد خبر: . ۲۰۹٬۰۷۸
تسویه بدهی دولتی‌ها به شرکت‌های پخش دارو ضروری است

چالش‌های شرکت‌های صنعت پخش دارو و تجهیزات پزشکی در وصول مطالبات دولتی در جلسه شورای گفت‌وگوی استان اصفهان بررسی و راهکارهایی از جمله انتشار اوراق گام ارائه شد.

داشتن درآمد دلاری همواره یکی از خواسته‌های اصلی هر فردی بوده و در روزهای اخیر نیز شاهد افزایش تعداد کسانی که به این درآمد رسیده‌اند هستیم. با داغ شدن بازار ارزهای دیجیتال، بیشتر افراد فعالیتشان را در این بازار افزایش داده‌اند که آمارها هم نشان دهنده جایگاه مهم ارز دیجیتال در میزان فعالیت و افزایش درآمد دلاری آن‌ها می‌باشد. لینک بزرگترین سایت ایرانی برای فعالیت در این بازار و کسب درآمد دلاری، در پایین قرار داده شده است.

به گزارش بازار به نقل از اتاق ایران، بررسی پیشنهاد انجمن صنعت پخش در خصوص نام‌گذاری روز مشخصی در تقویم کشور به نام این حوزه متناظر با روز جهانی آن و بررسی چالش‌های شرکت‌های صنعت پخش دارو و تجهیزات پزشکی در خصوص وصول مطالبات دولتی و پیشنهادات مربوطه، دستور کار صد و بیست و چهارمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان در اتاق اصفهان بود.

سیدرضا مرتضوی، استاندار اصفهان در پیش از دستور این جلسه با اشاره به پیگیری مکرر موضوع تخصیص ارز به بنگاه‌های اقتصادی، مذاکره با دولت و واکنش استان به برخی تصمیمات در این حوزه اظهار کرد: به نظر می‌رسد بخش‌های مربوطه آزموده‌ها را دوباره می‌آزمایند و روندی طی شده که سیاست‌های راهبردی که باید در میدان جنگ اقتصادی با دقت و وسواس بیشتری پیگیری شود، کمی مغفول مانده است. البته به نظر می‌رسد با رویکردهای جدیدی که پی گرفته شده، کنترل لازم بر این حوزه صورت گیرد.

مرتضوی با بیان اینکه قیمتی که در برخی گمانه‌زنی‌ها برای ارز ذکر می‌شود درست نیست، افزود: برخی با این گمانه‌زنی‌ها نوعی فضای انتظاری در جامعه به وجود می‌آورند، درحالی‌که شرایط در فضای حقیقی به شکل دیگری است. به نظر می‌رسد با سیاست‌های پیش‌رو و نگاه دولت به تجارب گذشته شاهد وضعیت بهتری در حوزه ارز باشیم.

رئیس شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان با بیان اینکه کسی نمی‌تواند منکر جایگاه ویژه و تجارب بخش خصوصی نسبت به بخش دولتی باشد، تأکید کرد فعالان اقتصادی استان پیشنهادات خود درباره تخصیص ارز را به گوش استانداری برسانند تا استانداری این موارد را از رئیس‌جمهور، معاون اول وی و بخش‌های اقتصادی دولت پیگیری کند تا در تصمیم‌گیری‌ها لحاظ شود.

وی در خصوص دستور جلسه نیز اشاراتی درباره تلاش‌های قبلی صورت گرفته در حوزه دارو داشت و تصریح کرد: دولت و ستاد تسهیل در حال تلاش جهت مساعدت به شرکت‌های تولید دارو هستند تا از بروز مشکل در این حوزه جلوگیری به عمل آید.

رئیس اتاق اصفهان نیز ضمن اشاره به عدم پرداخت دیون از سوی بخش دولتی به شرکت‌های صنعت پخش دارو و تجهیزات پزشکی استان که موجب وارد آمدن زیان مضاعف به آنها شده و تأکید بر لزوم رفع هرچه سریع‌تر این مشکل و جبران خسارت شرکت‌های پخش گفت: هم‌اکنون بیشتر فعالان اقتصادی با مشکل بزرگ عدم تخصیص ارز مواجه هستند و تأثیر این بی‌نظمی در تخصیص ارز ظرف چند ماه آینده و با بحران جدی در تأمین مواد اولیه و تولید عیان می‌شود؛ بنابراین این سازوکارها باید به‌سرعت مورد بازبینی قرار گیرد.

مسعود گلشیرازی با اشاره به شرایط مشابه در سال‌های قبل که مشورت با بخش خصوصی و اقدام به‌موقع موجب گره‌گشایی از آن بحران شد، ادامه داد: علاوه بر تأخیر در تخصیص ارز، حتی در مواردی که تخصیص صورت گرفته فعالان اقتصادی موفق به خرید ارز از سامانه و خرید مواد اولیه موردنیاز بنگاه‌های خود نشده‌اند؛ کما اینکه عدم خرید ارز در موعد مقرر مشمول جرائم پلکانی می‌شود و تولیدکنندگان و صنعت‌گران را با چالش تأمین سرمایه در گردش با آن روبرو کرده است.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان درباره مطالبات انباشته شرکت‌های صنعت پخش دارو و تجهیزات پزشکی تأکید کرد: در این حوزه باید اصلاحات بنیادی صورت گیرد، چون به نظر می‌رسد بدرفتاری تجاری با صنعت دارو در سال‌های گذشته یکی از دلایل افزایش قیمت دارو در کشور و لحاظ هزینه مالی به‌عنوان بخش مهم قیمت دارو باشد که نیاز به بازنگری کلی در حمایت از کلیه ذینفعان دارد.

در ادامه روح‌الله میرزاامیری، مدیر اجرایی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان با اشاره به تجربه موفق نام‌گذاری روز ملی فرش دستباف در تقویم ملی با پیشنهاد شورای گفت‌وگوی اصفهان، به پیشنهاد انجمن صنعت پخش در خصوص نام‌گذاری روز مشخصی در تقویم کشور به نام این حوزه اشاره کرد.

وی درباره چالش‌های شرکت‌های صنعت پخش دارو و تجهیزات پزشکی در خصوص وصول مطالبات دولتی بیان کرد: این موضوع به دلیل اهمیت بالای آن، کل بخش خصوصی و جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد که ضرورت چاره‌اندیشی برای رفع این مشکل در جلسه شورای گفت‌وگوی استان را دوچندان کرد تا از بروز بحران احتمالی در حوزه دارو در استان جلوگیری شود.

میرزاامیری ادامه داد: هم‌اکنون بدهی تأمین اجتماعی به دانشگاه علوم پزشکی به بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان و بدهی دانشگاه علوم پزشکی به شرکت‌های پخش دارو به حدود ۷۱۴ میلیارد تومان رسیده که عملاً شرکت‌های پخش را با چالش مواجه کرده است. از طرفی پرداخت این دیون با توجه به مانده بودجه علوم پزشکی قابل‌مقایسه با سطح دریافت دارو و تجهیزات از شرکت‌های پخش نیست و مطالبات شرکت‌های پخش از دانشگاه علوم پزشکی با توجه به افزایش قیمت دارو و تجهیزات، انباشته شده که بخشی از آن مربوط به بدهی سازمان‌های بیمه‌گر به علوم پزشکی و چالش‌های تسویه اوراق گام است.

همچنین اعضای هیئت‌مدیره انجمن صنعت پخش استان در این جلسه توضیحاتی پیرامون جزئیات مطالبات شرکت‌های صنعت پخش دارو ارائه و پیشنهادات خود برای رفع این چالش را مطرح کردند.

محسن مصلحی، معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز توضیحاتی پیرامون درآمدها و هزینه‌های این دانشگاه، مطالبات دانشگاه از سازمان‌های بیمه‌گر از جمله بیمه تأمین اجتماعی، محدودیت‌های قانونی برای هزینه‌کرد بودجه و درآمدهای دانشگاه علوم پزشکی و علل انباشته شدن مطالبات شرکت‌های پخش دارو و تجهیزات پزشکی ارائه کرد.

در پایان این نشست نیز تصمیماتی برای رفع چالش بدهی‌های انباشته دولتی به شرکت‌های پخش دارو و تجهیزات پزشکی اتخاذ شد.

همچنین در این جلسه مقرر شد پیشنهاد انجمن صنعت پخش در خصوص نام‌گذاری روز مشخصی در تقویم کشور به نام این حوزه از طریق استانداری اصفهان و طرح موضوع در شورای فرهنگ عمومی پیگیری شود.

۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۳
کد خبر: ۲۰۹٬۰۷۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =