۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۳
قصه تکراری خودرو؛ تداوم گرانی، بدون هیچ نگرانی!| کاهش خودروهای حمایت از خانواده، در وزارت بی برنامه
بازار گزارش می دهد

قصه تکراری خودرو؛ تداوم گرانی، بدون هیچ نگرانی!| کاهش خودروهای حمایت از خانواده، در وزارت بی برنامه

پژو ۲۰۶ تیپ دو، دنا، تارا، شاهین و تیبا از جمله خودروهایی هستند که بین یک تا پنج میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کردند، وعده های وزارت صمت برای کنترل قیمت در بازار احتمالا بزودی شکست خواهد خورد.

بازار؛ گروه خودرو: بازار خودرو با دخالت مستقیم وزارت صمت در قرعه کشی بیشتر از پیشتر به سمت آشفتگی و کوتاه شدن دست مشتریان حقیقی پیش رفته است. سامانه یکپارچه قرعه کشی خودرو به زعم کارشناسان فرصتی مغتنم برای سودجویان ایجاد کرده است. از سوی امید قالیباف سخنگو وزارت صمت اعلام کرده بود؛ «تا پایان شهریور ماه تقریبا ۵۰ مدل خودرو از دایره قرعه کشی حذف خواهد شد.» با چشم پوشی از تعداد اشتباه مدل خودروهای تولید و مونتاژ داخل از سامانه یکپارچه فروش وزارت صمت، باید سوال کرد که با چه قیمتی این خودروها به بازار عرضه می شوند؟

سیدرضا فاطمی امین وزیر محترم صمت در طرح حمایت از خانواده که مصوبه هیات دولت و مجلس شورای اسلامی هست، مانند افزایش تیراژ خودرو و کنترل قیمت در بازار شکست خورده است. وزیر محترم صمت باید این نکته را به خوبی بداند که بهبود کنترل بازار مشروط بر اجرایی برنامه های منطبق با زیرساخت صنعتی و اقتصادی حاکم در جاده مخصوص انجام می شود. در ادامه به بررسی وضعیت قیمت خودروها و طرح حمایت از خانواده خواهم پرداخت:

گرانی مجدد خودروها آغاز شد؟ |کاهش خودرو برای طرح حمایت از خانواده با بی برنامگی وزارت صمت

پژو ۲۰۶ تیپ دو هفته گذشته با قیمت ۳۰۳ میلیون تومان در بازار آزاد معامله می شد، اما امروز قیمت این خودرو به بیشتر از ۳۰۵ میلیون تومان رسیده است. افزایش بها دو میلیون تومانی این خودرو گویایی وضعیت نابسامان صنعت خودرو برای افزایش تیراژ و عرضه محصول به بازار است

گرانی ۲۰۶ آغاز شد
پژو ۲۰۶ تیپ دو یکی از محصولات پر فروش گروه صنعتی ایران خودرو در بازار آزاد است، این محصول پس از حدود ۲۰ روز پایداری قیمت در بازار با افزایش بها دو میلیون تومانی همراه شده است. این خودرو تا هفته گذشته با قیمت ۳۰۳ میلیون تومان در بازار آزاد معامله می شد، اما امروز قیمت این خودرو به بیشتر از ۳۰۵ میلیون تومان رسیده است. افزایش بها دو میلیون تومانی این خودرو گویایی وضعیت نابسامان صنعت خودرو برای افزایش تیراژ و عرضه محصول به بازار است.

گرانی مجدد خودروها آغاز شد؟ |کاهش خودرو برای طرح حمایت از خانواده با بی برنامگی وزارت صمت

دنا پلاس دنده ای ساده در روزهای پایانی هفته گذشته از بها ۴۵۰ میلیون تومان به قیمت ۴۵۴ میلیون تومان رسید. این مقدار افزایش قیمت مهر محکمی به شکست برنامه های وزیر صمت سیدرضا فاطمی امین است

دنا ۴ میلیون رشد قیمت یافت
دنا یکی از خودروهای سدان خوش فروش بازار است که اغلب سودجویان آن را برای کسب سود آنی خریدارای می کنند. دنا پلاس دنده ای ساده یکی پس از گذشت دو هفته تثبیت قیمت با افزایش بها ناگهانی همراه شد. این خودرو در روزهای پایانی هفته گذشته از بها ۴۵۰ میلیون تومان به قیمت ۴۵۴ میلیون تومان رسید. این مقدار افزایش قیمت مهر محکمی به شکست برنامه های وزیر صمت سیدرضا فاطمی امین است. البته باید دید که در آینده وضعیت عرضه و فروش خودروسازان به چه شکل خواهد بود.

گرانی مجدد خودروها آغاز شد؟ |کاهش خودرو برای طرح حمایت از خانواده با بی برنامگی وزارت صمت

تارا اتوماتیک اواسط هفته گذشته با بها ۳۹۰ میلیون تومان معامله می شد، امروز بها این خودرو به بیشتر از ۳۹۵ میلیون تومان رسیده است

تارا اتومات ۵میلیون گران تر از همیشه
با عدم تدوین آئین نامه واردات خودرو، قیمت برخی از محصولات داخلی روز افزون افزایش می یابد. تارا اتوماتیک یکی از خودروهای بازار است که طی سه روز گذشته رشد ۵ میلیون تومانی قیمت را تجربه کرده است. این خودرو تا اواسط هفته گذشته با بها ۳۹۰ میلیون تومان معامله می شد، امروز بها این خودرو به بیشتر از ۳۹۵ میلیون تومان رسیده است. پارامترهای بازار گویایی افزایش بها محصولات تولید داخل در روزهای آینده است.

تیبا صندوق داردر روزهای اخیر قیمت این خودرو از ۱۹۴ میلیون تومان به ۱۹۵ میلیون تومان رسیده است. افزایش بها یک میلیون تومانی این خودرو با نزدیک شدن به توقف تولید آن از سوی گروه خودروسازی سایپا نشان می دهد که در روزهای آینده احتمالا باید منتظر افزایش قیمت مجدد این محصول بود

تیبا صندوق موتور افزایش قیمت را روشن کرد
تیبا صندوق دار یکی از خودروهای سدان پر فروش گروه خودروسازی سایپا در بازار است. این خودرو تقریبا وضعیت قیمت ثابتی را در بازار آزاد طی یک ماه گذشته داشت. اما در روزهای اخیر قیمت این خودرو از ۱۹۴ میلیون تومان به ۱۹۵ میلیون تومان رسیده است. افزایش بها یک میلیون تومانی این خودرو با نزدیک شدن به توقف تولید آن از سوی گروه خودروسازی سایپا نشان می دهد که در روزهای آینده احتمالا باید منتظر افزایش قیمت مجدد این محصول بود.

گرانی مجدد خودروها آغاز شد؟ |کاهش خودرو برای طرح حمایت از خانواده با بی برنامگی وزارت صمت

شاهین در اواخر هفته گذشته قیمت این خودرو از ۳۸۴ مییلیون تومان به ۳۸۶ میلیون تومان رسیده است. افزایش ناگهانی دو میلیونی این خودرو نشان می دهد بازار تمایل به افزایش بها دارد

شاهین در مسیر بهبود قیمت
خودرو شاهین یکی از محصولات جدید گروه خودروسازی سایپا و صنعت خودرو ایران است، این خودرو طی دو ماه گذشته روند نزولی قیمت را در پیش گرفته بود. اما در اواخر هفته گذشته قیمت این خودرو از ۳۸۴ مییلیون تومان به ۳۸۶ میلیون تومان رسیده است. افزایش ناگهانی دو میلیونی این خودرو نشان می دهد بازار تمایل به افزایش بها دارد. البته باید عنوان کرد که بازارگردانان خودرو یا همان سودجویان به دنبال افزایش بها این محصول هستند، زیرا بزودی این خودرو از گردانه قرعه کشی خارج خواهد شد.

طرح حمایت از خانواده چه شد؟
سخنگو وزارت صمت چندی پیش از تداوم قرعه کشی خودرو تا پایان شهریورماه سال جاری خبر داده بود، هیات دولت و مجلس شورای اسلامی برای حمایت از خانواده اعلام کردند که ۵۰ درصد از محصولات عرضه شده در سامانه قرعه کشی به جوانی جمعیت اختصاص یابد. حال بر اساس آماری که از تعداد خودرو عرضه شده در قرعه کشی منتشر شده، باید نیمی از حدود ۱۷۷ هزار خودرو یعنی حدود ۸۸ هزار خودرو به با کمی اختلاف عددی (شاید برخی شرکت کنندگان قانون جوانی جمعیت طالب تعدادی از مدل های خودرو نبوده اند) به طرح جوانی جمعیت اختصاص پیدا می کرد ولی نشد. همین مورد را رسانه «بازار» چندی پیش به صورت مفصل به آن پرداخت. اما باتوجه به افزایش قیمت خودروها و اشاره برخی از محصولات در این گزارش، باید انتظار کاهش بیشتر خودروها برای طرح حمایت از خانواده بود. ظاهرا سیدرضا فاطمی امین وزیر محترم صمت حاضر به قبول شکست خود در صنعت خودرو نیست.

ظاهرا هیات دولت برای بهبود وضعیت فعلی باید تصمیم بهتری نسبت به وضعیت شخص اول سیاستگذار صنعتی کشور در وزارت صمت داشته باشد.

کد خبر: ۱۵۶٬۹۲۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 3
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۶:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
   1 0
   همش دست خودشون یک کاری کردن همه برن گواهینامه ثبت نام کنند برای دولت درامدداردبدماشین باقیمت ازادمیفروشدبراش درامددارد
  • IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
   2 0
   چرا وقتی نمی توانیدکاری را انجام دهید حرفش میزنید
  • احد عربی IR ۲۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
   2 0
   حمایت خانواده کجا بوده همش الکی بود بنده با ده نفر از دوستان پنج دوره شرکت کردیم و خبری از برنده بودن نبود