۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۱
کد خبر: . ۱۱۸٬۶۷۴
ثبات، امنیت و اطمینان به اقتصاد کشور برمی‌گردد

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: رشد اقتصادی، نرخ سرمایه‌گذاری، نرخ پایین بهره‌وری و افزایش تورم در سال‌های گذشته غیرقابل قبول بوده است، دولت تلاش دارد ثبات، امنیت و اطمینان را به اقتصاد برگرداند.

به گزارش بازار، سید مسعود میرکاظمی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در بازدید از موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی و در دیدار با اساتید و مدیران این موسسه گفت: امیدوارم جناب عادل آذر در این موسسه با استفاده از توان بالای اساتید و مدیران، گام‌های موثر و مثبتی برای اعتلای کشور بردارد.

وی با اشاره به موفقیت‌ها در چهار دهه گذشته، تصریح کرد: زیرساخت‌های خوبی در کشور ایجاد شده است، موفقیت‌هایی در حوزه توسعه آب، برق، گاز، تلفن ثابت و همراه و اینترنت خصوصاً در روستاها داشتیم؛ اما متاسفانه هنوز مردم از رفاه مناسب برخوردار نیستند.

میرکاظمی با اشاره به ظرفیت‌های فراوان کشور؛ افزود: در مخازن هیدروکربوری ایران سرآمد است، با توجه به ذخایر بالای نفت و گاز و میزان برداشت کمی که صورت می‌گیرد، سال‌ها این ذخایر می‌تواند کمک کشور و جهان باشد. مزیت‌های کشاورزی، ظرفیت حمل‌ونقل بین‌المللی با توجه به موقعیت جغرافیایی و منابع انسانی جوان و تحصیل کرده از جمله ظرفیت‌هایی است که می‌تواند در صورت اتخاذ شیوه درست موجب رشد همه شاخص کلان کشور شود.

معاون رئیس جمهور با عنوان اینکه در دولت‌های قبل درخواست مردم مسائلی نظیر اشتغال و کارآفرینی بود، افزود: بر خلاف مصارف بالایی که دولت قبل حدود ۲۷۰۰ هزار همت داشته، حالا درخواست‌های مردم از سمت اشتغال به سمت معیشت رفته که این موضوع بسیار ناراحت کننده است.

وی گفت: رشد اقتصادی ۴/. نرخ سرمایه‌گذاری منهای ۴/۶ و بهره‌وری پایین نشان دهنده ضرورت تغییر ریل اقتصادی است، چون به اهداف برنامه پنجم توسعه نرسیده‌ایم.

رئیس هیات امنای موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی اظهار داشت: چرا علی رغم بالابودن حجم یارانه پرداختی و سایر مولفه‌های اقتصادی امروز نگران راه‌اندازی کارخانه تولیدی در عراق یا افغانستان هستند؟ راه حل چیست؟ و چکار باید کرد؟ آیا می‌توان همین روند را ادامه داد؟ قطعاً ادامه این روند به نفع کشور نیست و آثار و تبعات نامطلوب روند گذشته در زندگی مردم قابل مشاهد است.

میرکاظمی اضافه کرد: نقش موسسه عالی آموزش، پژوهش، مدیریت و برنامه‌ریزی، دانشگاه‌ها، مراکز علمی و تحقیقاتی برای بهبود شرایط مطلوب بسیار اساسی است و باعث برداشته شدن گره مشکلات کشور می‌شود لذا با جهت‌گیری و برنامه‌ریزی درست و صحیح می‌توان گام‌های موثر و مثبت برای توسعه کشور برداشت.

وی تاکید کرد: بی‌ثباتی اقتصادی خط قرمز دولت است و تا به امروز هم با وجود تمام محدودیت‌ها به سراغ استفاده از پایه پولی نرفته و آثار آن در کاهش نرخ نقطه‌ای تورم هویدا است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به بودجه ۱۴۰۱ تصریح کرد: در بودجه ۱۴۰۱ سعی شده به جای پرداخت به حواشی به متن پرداخته شود و این بودجه تضمین کننده شاخص‌های کلان اقتصادی باشد.

میرکاظمی با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: اجرا نشدن و عدم کنترل شاخص‌های برنامه‌های توسعه باعث شده است تحولی که مدنظر بوده است بدست نیاید بنابراین با آسیب شناسی دقیق و کارشناسی مشکلات و معضلات شناسایی شود تا در برنامه‌های بعدی تغییرات مطلوب و مثبت بدست آید.

معاون رئیس جمهور در ادامه با اشاره به نقش موسسه عالی آموزش، پژوهش، مدیریت، برنامه‌ریزی و موسسات دیگر پژوهشی تاکید کرد: مؤسسات موفق، مؤسساتی هستند که آموزش را با برنامه‌ها هماهنگ کنند همه نقطه نظرات و دیدگاه هارا جمع بندی کنند و راه حل درست ارائه کنند تا بسترهای لازم برای توسعه همه جانبه کشو ر فراهم شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پایان با اشاره به اصلاح ساختار بودجه و تدوین برنامه هفتم توسعه تاکید کرد: برنامه باید قابل اطمینان و تضمین کننده شاخص‌های کلان باشد و قطور بودن یک برنامه ملاک نیست و بهتر مثلا ۵۰ صفحه باشد، ولی تضمین کننده باشد.

وی افزود: تا ۱۵ آذر بودجه بر مبنای واقعی نه بر مبنای ردیف محور بلکه بر مبنای برنامه محور به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود.

۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۱
کد خبر: ۱۱۸٬۶۷۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =