۲۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۶
کد خبر: . ۱۱۷٬۰۵۲
تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه ۲ هفته دیگر اتمام می یابد

ارومیه – استاندار آذربایجان غربی گفت: طرح انتقال تونل آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه تا دو هفته آینده به اتمام می رسد.

به گزارش خبرنگار بازار، محمدصادق معتمدیان پیش از ظهر جمعه در جریان بازدید از روند اجرای طرح انتقال آب از کانی سیب به دریاچه ارومیه اظهار کرد: پروژه انتقال آب از سد کانی سیب به حوضه آبریز دریاچه ارومیه یکی از بزرگترین و مهمترین پروژه های احیای دریاچه ارومیه است که در سالهای اخیر در استان اجرا شده است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به بهره برداری از سد کانی سیب و آبگیری این سد از اواخر سال ۱۳۹۲،  گفت: ظرفیت آبگیری این سد ۲۲۰ میلیون متر مکعب است که خوشبختانه تا کنون ۱۵۰ میلیون متر مکعب از ظرفیت این سد آبگیری شده است.

وی افزود: با تلاش های انجام شده احدث ۳۶ کیلومتر تونل انتقال آب از سد کانی سیب به سمت حوزه آبریز دریاچه ارومیه در مراحل انتهایی است و تنها ۷۰ متر از این تونل باقی مانده است که امیدواریم تا دو هفته آینده این طرح آماده بهره برداری قرار گیرد.

وی اجرای طرح انتقال آب از سد کانی سیب به حوضه آبریز دریاچه ارومیه را یکی از اثر گذارترین پروژه ها در احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد و اظهار کرد: با بهره براری کامل از این پروژه تمامی مردم منطقه از عواید این طرح بزرگ بهره مند خواهند شد.

سد کانی سیب که ظرفیت ۲۲۰ میلیون مترمکعبی دارد، سالانه می‌تواند بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب را مدیریت کند و مبدا ۶۰۰ میلیون مترمکعب آبی است که سالانه برای احیای دریاچه ارومیه از طریق تونل و کانال آب مورد نیاز نگین آبی آذربایجان بر بستر این دریاچه وارد کند.

سد کانی‌سیب مهمترین تأمین‌کننده آب موردنیاز برای احیای نگین آبی آذربایجان به شمار می‌رود، این سد که می‌تواند سالانه بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب را مدیریت کند، مبدا ۶۰۰ میلیون مترمکعب آبی است که سالانه برای احیای دریاچه ارومیه از طریق تونل و کانال چند ده کیلومتری به بستر دریاچه وارد خواهد شد.

تونل کانی سیب با نزدیک به ۳۵ کیلومتر مسافت، مهمترین سازه برای انتقال آب به دریاچه ارومیه برای جلوگیری از خشک شدن آن است.

طرح انتقال آب ۶۵۰ میلیون مترمکعبی از کانی‌سیب به دریاچه ارومیه، بخش اعظم راه خود را طی کرده و امروز فقط در حدود ۸۰۰ متری پایانی قرار دارد که در صورت تحقق آن، بخش مهمی از ظرفیت احیای نگین آبی آذربایجان عملیاتی خواهد شد.

۲۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۶
کد خبر: ۱۱۷٬۰۵۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =