۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۷
کد خبر: . ۱۱۲٬۸۴۹
وزیر نیرو از طرح آبرسانی به شهر همدان بازدید کرد

همدان - وزیر نیرو از طرح آبرسانی به شهر همدان که اعتبار مورد نیاز برای اتمام و تکمیل آن۱۲ هزار میلیارد ریال است؛ بازدید کرد.

به گزارش خبرنگار بازار، علی محرابیان صبح سه شنبه از طرح آبرسانی به همدان بازدید کرد و درادامه سفر امروزش به این استان از سد تالوار و دیگر طرح های مربوطه به همدان بازدید می کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان طی این بازدید در خصوص طرح آبرسانی به شهر همدان با بیان اینکه محل اجرای این طرح ها، شهرستان های همدان، بهار و کبودراهنگ است، عنوان کرد: سال ۱۳۸۰ زمان شروع این طرح  و پیش بینی خاتمه آن طبق موافقتنامه سال ۱۴۰۲ است.

وی با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز برای اتمام این پروژه ۱۷ هزار میلیارد ریال است، مطرح کرد: این پروژه شامل ۱۳۸ کیلومتر خط انتقال به اقطار ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ میلیمتر و با دبی طراحی ۳.۷۵ مترمکعب در ثانیه، تصفیه خانه به ظرفیت ۳.۷۱ مترمکعب در ثانیه، تلمبه خانه ها (سه واحد) به ارتفاع پمپاژ مجموعاً ۵۷۶ متر، تعداد ۶ مخزن با حجم مخازن ذخیره، تعدیل به ظرفیت ۱۵۰ هزار مترمکعب و طول جاده دسترسی ۱۴۰ کیلومتر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان در ادامه این موضوع خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح ۵۶ میلیون مترمکعب آب درازمدت ۱۲ شهر (همدان، جورقان، مریانج، بهار، صالح آباد، لالجین، مهاجران، قهاوند، فامنین، کبودراهنگ، گل تپه و شیرین سو) و ۱۵۹ روستا و پایگاه شهید نوژه تامین خواهد شد.

ستوده در راستای وضعیت اجرایی این پروژه نیز تشریح کرد: این پروژه دارای ۱۳۸ کیلومتر لوله گذاری است که تاکنون ۱۲۲ کیلومتر آن لوله گذاری شده است، حجم عملیات خاکبرداری و سنگبرداری تاکنون ۵.۵ میلیون مترمکعب، حجم عملیات خاکریزی ۳۳۰ هزار مترمکعب و حجم بتن ریزی انجام شده ۹۳ هزار مترمکعب است.

ستوده در خصوص احداث مخازن ای طرح اظهار کرد: در این زمینه، احداث مخزن ۳۰ هزار مترمکعبی کیتو (سایت شماره ۴) و ۱۰ متر مکعبی ایستگاه پمپاژ شماره ۳و ۶۰ هزار مترمکعبی تصفیه خانه به اتمام رسیده است.
عملیات سیویل تصفیه خانه آب شرب با ظرفیت تصفیه ۳۵۰۰لیتر در ثانیه حدود ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

وی خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی طرح اضطراری تامین آب شرب شهر همدان از طریق خط لوله انتقال آب تالوار به حجم ۲۰۰ لیتر در ثانیه در مردادماه سال جاری به اتمام و بهره برداری رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با بیان اینکه عملیات اجرایی این طرح از سال ۱۳۸۶ با برآورد اولیه ۴۸۰۰ میلیارد ریالی آغاز شد، مطرح کرد: به دلیل روند کند تزریق اعتبارات مصوب و تخصیص ۳ هزار و ۲۳ میلیارد ریال برای طرح هزینه و پیش بینی سنوات آتی طرح در قانون بودجه بالغ بر دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است.

ستوده با بیان اینکه این موضوع درحالی است که با برآوردهای به روز شده مشاور طرح، مبلغ ۱۷ هزار میلیارد ریال برای تکمیل عملیات اجرایی مورد نیاز است.

۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۷
کد خبر: ۱۱۲٬۸۴۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =