۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۶
سطح زیر کشت میگو در کشور امسال ۱۲ درصد رشد داشته است
سرپرست معاونت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران:

سطح زیر کشت میگو در کشور امسال ۱۲ درصد رشد داشته است

گلشاهی، سرپرست معاونت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: سطح زیر کشت میگو در کشور در سال جاری نسبت به سال ۹۹ حدود ۱۲ درصد رشد نشان می دهد.

به گزارش بازار به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سرپرست معاونت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران با اعلام این مطلب گفت: سطح زیر کشت میگو با حدود ۱۲ درصد افزایش نسبت به سال قبل به تقریبا ۱۳ هزار و ۶۰۷ هکتار رسیده است.

عیسی گلشاهی بیشترین سطح زیر کشت میگو را مربوط به استان بوشهر عنوان کرد و اظهار داشت: سطح زیر کشت میگو در این استان حدود ۶۰۵۳ هکتار است که ۵۳ هکتار بیشتر از سطح هدفگذاری شده در برنامه ششم توسعه می باشد.

وی سطح زیر کشت میگو در استان هرمزگان را نیز ۵۲۸۰ هکتار اعلام کرد و گفت: این در حالی است که در برنامه ششم توسعه برای سال ۱۴۰۰ حدود ۳۲۵۰ هکتار سطح کشت میگو در این استان هدفگذاری شده بود.

گلشاهی افزود: در برنامه ششم توسعه، در مجموع کشت ۱۳ هزار و ۲۱۶ هکتار میگو برای سال ۱۴۰۰ هدفگذاری شده و که تاکنون ۱۳ هزار و ۶۰۷ هکتار آن محقق شده است.

وی درباره آثار خشکسالی بر ماهیان پرورشی، گفت: احتمالا ماهیان پرورشی سردآبی تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفته اند.

سرپرست معاونت توسعه آبزی پروری با بیان این که هنوز برآورد دقیقی از کاهش تولید ماهیان سردآبی بر اثر خشکسالی صورت نگرفته است، پیش بینی کرد که میزان تغییر در سطوح تولید تا آخر نیمه نخست امسال به طور دقیق برآورد شود.

وی در مورد تاثیر قطعی برق بر تولید ماهیان پرورشی در استخرها نیز اذعان داشت: برخی از استخرهای پرورش ماهی قزل آلا برای هوادهی و افزایش تولید در واحد سطح از مکانیزاسیون استفاده می کنند که به طور عمده تحت تاثیر نیروی برق هستند.

گلشاهی ادامه داد: هنوز آمار دقیق تلفات ماهیان در این استخرهای پرورشی جمع آوری نشده است هرچند پیش بینی می کنیم تلفات موردی بوده باشد.

وی گفت: هرگونه اعداد و ارقام درباره میزان تلفات ماهیان پرورشی ناشی از قطعی های برق در استخرهای مکانیزه باید بر اساس نظرات و بررسی های کارشناسی اعلام شود.

گلشاهی، راه حل در مورد قطعی های مکرر برق برای استخرهای مکانیزه پرورش ماهی را کاهش میزان تراکم ماهی در واحد سطح دانست.

وی در عین حال اذعان داشت: قطعی مکرر برق موجب می شود پرورش دهندگان زودتر و در خارج از سایز ماهیان خود را روانه بازار کنند و یا تعداد کمتری بچه ماهی در استخرها بریزند تا تولیدشان پایدار باشد که در دو صورت منجر به ضرر اقتصادی می شود.

کد خبر: ۱۰۴٬۴۹۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha