۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۴
کد خبر: . ۹۹٬۱۲۶
وقتی منحنی های اقتصاد خرد هم اشتباه می کنند!+ نمودار

قبلا در مورداشتباهات نظری منحنی های اقتصاد کلان و شواهد تجربی بر نادرستی آن صحبت کردیم. در این یادداشت محمد شهاب به اشتباه منحنی های اقتصاد خرد به شکل مصداقی پرداخته است.

محمدشهاب؛ بازارنزدیک یک قرن است که منحنی های اقتصاد خرد تغییر کرده است...
در اقتصاد خرد به ما یاد داده اند که قیمت مرتبط با هزینه نهایی تولید است و مشتق هزینه نهایی تولید نیز مثبت است یعنی با افزایش تولید، هزینه نهایی بیشتر افزایش می یابد و طبیعتاً قیمت نهایی با هر افزایش تولید بیشتر از قبل افزایش پیدا می کند و قیمت نیز این مساله را انعکاس خواهد داد. در اقتصاد کلان هم به ما یاد داده اند که قانون بازار وجود دارد و قیمت بر اساس قانون بازار شکل می گیرد که در مورد این قبلا صحبت کردیم و از طریق اختلاف نرخ رشد تولید با نرخ رشد نقدینگی نشان دادیم که قیمت تابع قانون بازار می تواند نشود که احتمالاً سیاست گذاری های درست کلان اقتصادی عامل آن (و ارتقاء در آمد سرانه توام با عدم ماهیت بازده به مقیاس فزاینده برای تکنولوژی)  شده است.

وقتی منحنی های اقتصاد خرد هم اشتباه می کنند!+ نمودار

واقعیت های یک قرن اقتصاد نشان میدهد که مشتق هزینه نهایی تولید مثبت نیست.  بسیار خوب یک بررسی کنیم:
مشتق هزینه نهایی تولید مثبت نمی باشد به این علت که وقتی نرخ رشد تولید از نرخ رشد تورم بیشتر است، تورم بیشتر نشده است. ولی اینکه قیمت تابع هزینه نهایی باشد تقریبا درست است بنابراین تحلیل های نموداری اقتصاد خرد هم در مورد رابطه قیمت و هزینه نهایی از این جهت که مشتق هزینه نهایی را مثبت بیان کرده است؛ ایراد دارد.

وقتی منحنی های اقتصاد خرد هم اشتباه می کنند!+ نمودار

وقتی منحنی های اقتصاد خرد هم اشتباه می کنند!+ نمودار

نتیجه  آن که قیمت ها بیشتر تابع شرکت های بزرگ هستند اما ارتقاء درآمد سرانه و جلوگیری از بازده به مقیاس فزاینده بودن هزینه نهایی بیشتر مرتبط با ماهیت حمایت از شرکت های کوچک و تکنولوژی است.

۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۴
کد خبر: ۹۹٬۱۲۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =