۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰
 اروند و فرصتی به نام کویت
یادداشت؛

اروند و فرصتی به نام کویت

آبادان- صنایع، کشاورزی و گردشگری از ظرفیت‌های پیش روی توسعه روابط اقتصادی منطقه آزاد اروند و کویت است، این مطلب بخشی از یادداشت محمود نواصر، فعال رسانه‌ای است.

محمود نواصر؛ بازار: در شرایطی که مسیر تجارت رسمی با چالش رو به رو شده است و دور زدن تحریم‌ها سخت است، استفاده از ظرفیت‌های جغرافیایی و برقراری ارتباطات خاص با همسایگان می‌تواند بسیاری از چالش‌ها به ویژه در زمینه تامین منابع ارزی یا دریافت کالاهای مورد نیاز را رفع کند.

فعال بودن چرخ‌های صنعت و همچنین کشاورزی از طریق صادرات کشور موجب ایجاد اشتغال پایدار و درآمد برای کشور و مردم نیز می‌شود.

برخی منتقدان اما بر این باورند که ایران از گذشته تاکنون به نحو شایسته از ظرفیت بالقوه خود برای راه‌اندازی روابط تجاری با همسایگان استفاده نکرده است.

این راهکار مهم در دوره کنونی که محدودیت و تحریم‌های شدید و بی‌سابقه‌ای از سوی دشمنان علیه ایران برقرار شده از اهمیت بیشتری برخوردار است.

توسعه صادرات غیرنفتی
هرچه درهم‌ تنیدگی اقتصادی میان همسایگان محکم‌تر باشد بازخورد بهتری را در حوزه‌های سیاسی، بین‌المللی و حتی امنیتی به نمایش می‌گذارد.

شناخت نیازمندهای هر یک از همسایگان در کنار درک توانایی‌های منطقه‌ای کشورمان می‌تواند به مدیریت موفق تجارت با همسایگان کمک کند.

با توجه به مشکلاتی که تحریم‌ها در روند تجارت خارجی ما ایجاد کرده است تقریبا راهی جز توسعه صادرات غیرنفتی با تمرکز بر کشورهای همسایه و منطقه وجود ندارد.

روابط اقتصادی و گردشگری منطقه آزاد اروند و کویت توسعه یابد

همسایگی آبی کویت
نزدیکی جغرافیایی با همسایگان باعث کاهش هزینه‌ها و راحتی انتقال ارز یا کالا می‌شود.

علاوه بر این هرچه درهم‌تنیدگی اقتصادی میان همسایگان محکم‌تر باشد بازخورد بهتری در حوزه‌های سیاسی، بین المللی و حتی امنیتی به نمایش می‌گذارد.

منطقه آزاد اروند (آبادان-خرمشهر) در همسایگی آبی کویت قرار دارد و همین امر فرصت مناسبی برای توسعه روابط اقتصادی و گردشگری پیش روی این منطقه با کویت قرار داده است.

فرصت‌های آبادان و خرمشهر

صنعت، کشاورزی و گردشگری از مهم‌ترین ظرفیت‌های شهرهای آبادان و خرمشهر است که می‌توان در حوزه ارتباطی با کشور کویت بر روی آن برنامه‌ریزی کرد

صنعت، کشاورزی و گردشگری از مهم‌ترین ظرفیت‌های شهرهای آبادان و خرمشهر است که می‌توان در حوزه ارتباطی با کویت بر روی آن برنامه‌ریزی کرد.

اشتراکات فرهنگی و زبانی نیز در روند توسعه ارتباط منطقه آزاد اروند و کویت می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.

مسیر چهار ساعته از طریق خط دریایی در حوزه مسافری وجود دارد اما با توجه به وجود فرودگاه بین‌المللی آبادان ضرورت دارد در راستای توسعه گردشگری پرواز آبادان-کویت نیز برقرار شود.

لزوم حضور در نمایشگاه‌های کویت
سازمان منطقه آزاد اروند به عنوان نماینده عالی دولت در شهرهای آبادان و خرمشهر، باید در نمایشگاه‌های کویت پاویون دائر کند و فرصت‌های اقتصادی و گردشگری این منطقه را به شیوه مناسب معرفی کند.

باید شرایط برای صادرات محصولات کشاورزی شهرستان‌های آبادان و خرمشهر به کویت فراهم شود.

صنایع دستی شهرهای آبادان و خرمشهر به صورت حرفه‌ای و تخصصی توسط هنرمندان بومی تولید می‌شود و با صادرات آن می‌توان ضمن توسعه صنعت گردشگری ارزآوری نیز به دنبال داشت.

اتاق ایران و کویت تلاش کند
اتاق‌های بازرگانی مشاور سه قوه هستند به آنها مشاوره و راهکار ارائه می‌دهند و در واقع دولتمردان تصمیم‌گیری می‌کنند.

از سال ۹۶ اتاق مشترک بازرگانی ایران و کویت تشکیل شد و از ابتدای تشکیل تاکنون ریاست آن بر عهده «هانی فیصلی»، رئیس اتاق بازرگانی خرمشهر است که انتظار می‌رود وی با توجه به شناخت بهتر جغرافیای منطقه با یک درک عمیق مسیر توسعه اقتصادی و گردشگری را هموار کند

از سال ۹۶ اتاق مشترک بازرگانی ایران و کویت تشکیل شد و از ابتدای تشکیل تاکنون ریاست آن بر عهده «هانی فیصلی»، رئیس اتاق بازرگانی خرمشهر است که انتظار می‌رود وی با توجه به شناخت بهتر جغرافیای منطقه با یک درک عمیق مسیر توسعه اقتصادی و گردشگری را هموار کند.

اتاق مشترک بازرگانی ایران و کویت رابط پارلمان بخش خصوصی و بخش دولتی است و بررسی مشکلات تجاری و اعلام به مسئولان بخشی از وظایف آنها است به همین دلیل باید مطالعات لازم را در این خصوص انجام دهد.

بررسی و طرح‌های مطالعاتی
برای بسیاری از کشورهای همسایه، منطقه آزاد اروند یک معبر وارداتی ویژه بری آنها به شمار می‌رود اما مبادلاتشان با اروند درصد ناچیزی از حجم تجارت کل آن‌ها را تشکیل می‌دهد.

باید این درصد کم مبادلات تجاری دو طرف مورد بررسی و طرح‌های مطالعاتی قرار بگیرد.

به طور حتم وجود راه آبی چهار ساعته یک شرایط ویژه حیاتی برای توسعه روابط اقتصادی و گردشگری است که باید از این ظرفیت استفاده شود.

کد خبر: ۹۸٬۳۴۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha