۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۵
کد خبر: . ۹٬۸۳۱
کرونا بهانه‌ای در دست کارفرما؛ تصمیم‌گیری به لحظات پایانی سال موکول شد!

یک منبع آگاه در شورای عالی کار گفت: فردا کمیته دستمزد به منظور نزدیک کردن نظرات بخش کارگری، کارفرمایی و دولت به یکدیگر برای تعیین تکلیف میزان افزایش حقوق سال ۹۹ کارگران و ارایه پیشنهاد به شورای عالی کار برگزار می شود.

در حالیکه کارگران منتظر خبر قطعی و منطقی از افزایش حقوق هستند، اما ظاهرا کارفرماها به بهانه کرونا و شرایط خاصی که پیش آورده، به دنبال کمترین گزینه ممکن برای نرخ افزایش حقوق کارگران هستند. این اتفاقی است که در جلسه شورای عالی کار پیش آمده و بر این اساس،  فردا کمیته دستمزد، جلسه دیگری را برگزار می کند تا برای روز چهارشنبه، پیشنهاد ویژه اش را به شورای عالی کار ارائه دهد. نهایتا شورای عالی کار باید در این باره تصمیم بگیرد.

یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار بازار درباره برگزاری جلسه شورای عالی کار، اظهار کرد: متاسفانه کارفرمایان از شیوع کرونا سوء استفاده می کنند تا حداقل ها را به حقوق کارگران اضافه نکنند.

وی افزود: در جلسه امروز شورای عالی اختلاف دیدگاه میان سه ضلع شرکای اجتماعی این شورا بسیار زیاد بود به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا فردا نهمین جلسه کمیته مزد به منظور کاهش این اختلاف نظر برگزار شود.

این منبع آگاه تصریح کرد: کارفرمایان بر این باور هستند که نهایتا باید ۱۵ درصد به میزان حقوق کارگران اضافه شود که این رقم به هیچ عنوان تامین کننده هزینه زندگی کارگراننیست.

وی خاطرنشان کرد: در هشتمین جلسه کمیته مزد تفاوت هزینه معیشت و حقوق کارگران یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان تعیین شد که باید این رقم به پایه حقوق کارگران اضافهشود تا آنها بتوانند از عهده مخارج خود بربیایند.

این منبع آگاه اظهار کرد: در تعیین هزینه سبد معیشت کارگران نیز کارفرمایان بر این باور بودند که باید قیمت بی کیفیت ترین اقلام محاسبه شود و اکنون نیز تلاش دارند تا از شرایط شیوع کرونا سوء استفاده کرده و به بهانه پایین بودن میزان فروش و تهدید به تعطیلی واحدهای تولیدی کمترین عدد را به حقوق کارگران اضافه کنند و این درحالیست که کارگران با این میزان حقوق نمی توانند از عهده هزینه های حداقلی بربیایند.

امروز جلسه شورای عالی کار نیز  پس از سه هفته تاخیر برگزار شد تا تکلیف میزان افزایش حقوق سال ۹۹ کارگران مشخص شود که این جلسه به ریاست محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حاتم شاکرمی دبیر شورای عالی کار و نمایندگان کارگری و کارفرمایی در سالن اجتماعات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد اما بدون رسیدن به نتیجه ای پایان یافت و ادامه مباحث به روز چهارشنبه موکول شد.

فرامرز توفیقی هم در گفتگو با خبرنگار بازار درباره این نشست اظهارکرد: اختلاف دیدگاه میان سه بخش بر سر میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۹۹ بسیار زیاد بود به همین دلیل ادامه مباحث به روز چهارشنبه هفته جاری موکول شد.

پیش از این رئیس کمیته مزد کانون شورای اسلامی کار به خبرنگار بازار اعلام کرده بود که باید حداقل حقوق کارگران به حداقل حقوق کارمندان و معادل دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسد اما نماینده کارفرمایی به خبرنگار بازار اعلام کرده بود که ضرورتی برای افزایش حقوق سال آینده کارگران وجود ندارد.

همچنین حاتم شاکرمی دبیر شورای عالی کار و معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعیین تکلیف میزان افزایش حقوق کارگران را به میزان افزایش حقوق کارمندان منوط کرده بود که این رقم از سوی کمیسیون تلفیق ۱۵ درصد و به صورت پلکانی اعلام شد و حداقل حقوق کارمندان دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین و اعلام شد.

در هر حال فردا کمیته دستمزد بار دیگر تشکیل جلسه می دهد تا پیشنهاد نهایی را برای روز چهارشنبه و نشست شورای عالی کار، آماده کند.

۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۵
کد خبر: ۹٬۸۳۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =