۴ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۹
کد خبر: . ۹۵٬۴۷۹
جدول نرخ تورم ۱۲ گروه کالایی و خدمات در خرداد ۱۴۰۰

تغییرات قیمت گروه‌های کالایی و خدمات مصرفی خانوار در خرداد ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که نرخ تورم بین ۲۷.۱ درصد در گروه مسکن، آب و برق و گاز تا ۶۴.۸ درصد در گروه حمل و نقل در نوسان بوده است.

به گزارش بازار به نقل از ایبنا، بررسی جزئیات شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور نشان می دهد بیشترین نرخ تورم سالانه در گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها متعلق به بخش «روغن ها و چربی ها» با ۶۹.۹ درصد بوده است. این در حالی است که کمترین نرخ تورم سالانه نیز در بین کالاها و خدمات مصرفی، مربوط به بخش «آب، برق و سوخت» با ۱۴.۱ درصد بوده است.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم نقطه ای نیز که بیانگر درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است در خردادماه ۱۴۰۰ برای کل کشور به رقم ۴۷.۶ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۴۷.۶ درصد بیشتر از خرداد ۱۳۹۹ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

حال تغییرات این شاخص تورمی در بین کالاها و خدمات مصرفی خانوارها نشان می دهد بیشترین نرخ تورم نقطه ای در خردادماه سال جاری مربوط به بخش «روغن ها و چربی ها» با ۱۱۲.۷ درصد و کمترین نرخ تورم نقطه ای نیز متعلق به بخش ارتباطات با ۱۱.۸ درصد بوده است.

همچنین همان طور که در جدول زیر مشخص است، تورم ماهانه خردادماه نسبت به اردیبهشت ۱۴۰۰، در کل کشور به نرخ ۲.۵ درصد رسیده است که در این بخش بیشترین نرخ تورم ماهانه مربوط به بخش ارتباطات با منفی ۰.۷ درصد و بیشترین نرخ تورم ماهانه نیز متعلق به بخش سبزیجات با ثبت نرخ ۶.۹ درصد است.

جدول نرخ تورم ۱۲ گروه کالایی و خدمات در خرداد ۱۴۰۰

۴ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۹
کد خبر: ۹۵٬۴۷۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =