۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۸
کد خبر: . ۹۳٬۹۹۹
دولت مداخله ای در امر بورس نداشته است

ربیعی، سخنگوی دولت گفت: درباره بازار سرمایه، صرفا شورای عالی بورس به عنوان نهاد ناظر و تخصصی تمهیدات و تصمیمات لازم را تدوین و ابلاغ می‌کند.

به گزارش بازار، علی ربیعی، سخنگوی دولت در مورد مصوبات دولت در هفته‌ جاری بیان داشت: هیات دولت با توجه به اهمیت نقش قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در تأمین حقوق شهروندی و پیش‌بینی مکانیزم‌های لازم برای مقابله با امتناع دستگاه‌های اجرایی از پاسخگویی به شهروندان، اصلاح آیین‌نامه اجرایی ماده (۸) قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات موضوع نحوه پاسخگویی مؤسسات عمومی یا خصوصی به درخواست شهروندان برای دسترسی به اطلاعات موافقت کرد.

وی افزود: چنانچه اطلاعات شخصی یا اطلاعات مربوط به حریم خصوصی در سند یا حاملی گنجانده شده باشد که مورد تقاضای شهروندان است باید با حذف یا بی نام کردن یا تفکیک آنها از سایر اطلاعات، اطلاعات درخواستی در دسترس قرار گیرد و از عدم ارائه کل سند به دلیل وجود برخی اطلاعات شخصی در آن که قابل حذف یا بی نام شدن است خودداری شود.

ربیعی تصریح کرد:  در مصوبه دیگری هیات وزیران به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور، آیین نامه اجرایی طرح اقدام ملی مسکن را به تصویب رساند. به موجب آیین نامه مذکور، برای تأمین مسکن گروه های کم درآمد به میزان کمک و یا ما به التفاوت نرخ سود ۵ درصد تسهیلات مشارکت مدنی ساخت و فروش اقساطی تا سقف سود مصوب تسهیلات بخش مسکن از محل اعتبارات مندرج در جدول مصارف تبصره (۱۴) قانون بودجه سنواتی با ارایه تضامین لازم توسط دستگاه یا نهاد متولی پیش‌بینی می گردد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: در مصوبه دیگری دولت به منظور تسهیل سفر زائران ایرانی به عراق به ویژه در ایام اربعین حسینی، برقراری مقررات لغو روادید ۴۵ روزه برای دارندگان گذرنامه عادی بین دولت های دو کشور به شرط عمل متقابل را به تصویب رساند.

وی افزود: هیأت وزیران همچنین  با هدف فرهنگ سازی و ترویج روش های صحیح برخورد با حیوانات و تلطیف فضای همزیستی با آنها و نیز رفع خلأهای قانونی در حوزه مقابله با حیوان آزاری و پیش بینی ضمانت اجراهای قانونی پیشگیرانه و بازدارنده، «لایحه حمایت از حیوانات» را به تصویب رساند.

ربیعی خاطر نشان کرد: ضرورت حمایت اخلاقی و حقوقی از حیات، سلامت و امنیت حیوانات مبتنی بر آموزه های دینی، ضرورت ساماندهی حیوانات بویژه حیوانات ولگرد و رها شده، جلوگیری از آزار رسانی به حیوانات و دور کردن جامعه از رفتارهای توأم با خشونت با گونه های مختلف حیوانی و حفاظت از تعادل محیط زیست براساس تکلیف قانون اساسی، از جمله دلایل و اهداف تصویب لایحه یاد شده است.

سخنگوی دولت بیان داشت: به موجب لایحه فوق، درخصوص حیوان آزاری، هر گونه رفتار عمدی که موجب آزار یا ورود آسیب یا ضرر به جسم یا روان حیوانات موضوع این قانون شود، ممنوع و مطابق مقررات مستوجب مجازات است و هر کس به عمد و بدون ضرورت و بدون رعایت مقررات مربوط، حیوانی را بکشد یا مسموم یا تلف و یا ناقص کند، با توجه به مراتب شدت جرم و آثار آن و نوع حیوان، به جزای نقدی یا حبس درجه هفت محکوم می‌شود.

ربیعی تصریح کرد: همچنین هیأت وزیران به منظور شناسایی قانونی جایگاه شورایاری ها در نظام مدیریت شهری و با هدف تقویت این جایگاه به عنوان بازوی کمکی شورای اسلامی شهر در راستای مدیریت بهینه شهر، با لایحه الحاق یک بند به ماده (۸۰) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران درخصوص وظایف شورای اسلامی شهر موافقت کرد.

وی بیان داشت: تشکیل شورایاری های محلی از راه انتخابات عمومی به عنوان نهادی مشورتی، اجتماعی، غیردولتی، غیرمتمرکز، غیرسیاسی و غیرانتفاعی، از دیگر وظایف شورای اسلامی شهر است که با هدف جلب مشارکت مردم و توجه بیشتر به مقتضیات محلی، در سطح  محلات در شهرهایی که شورای شهر ذیربط ضروری تشخیص دهد، انجام می شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره اینکه آخرین اقدامات دولت برای برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و همچنین  محدودیت کانادا برای شرکت ایرانیان در انتخابات پیش رو و برنامه دولت در این باره گفت: ستاد انتخابات کشور علاوه بر تمهید صندوق های بیشتر و استفاده از مکانهای غیرسربسته در محل های رای گیری به نحوی که تجمع کمتری در صندوق ها بوجود بیاید دو رویکرد واکسینه کردن کارگزاران انتخابات و رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی را در مکان اخذ رای برای حفظ ایمنی و سلامت رای دهندگان و مجریان انتخابات اتخاذ کرده است.

وی افزود: مطابق مصوبه ستاد ملی کرونا برگزاری تجمع و میتینگ در مکان های بسته ممنوع است. البته دولت در راستای تلاش برای تحقق مشارکت حداکثری روی این موضوع تاکید دارد که نشست های انتخاباتی با در نظر گرفتن محدودیت های کرونایی با هدف جلب مشارکت عمومی و افزایش شور و نشاط سیاسی برگزار شود.

ربیعی با اشاره به اینکه دولت کانادا برخلاف عرف و موازین بین المللی اجازه برگزاری انتخابات مستقیم ریاست جمهوری به دولت ایران در اخذ رای شهروندان مقیم ایرانی این کشور نداد، اظهار داشت: در این خصوص با هماهنگی به عمل آمده با دفتر نمایندگی ایران در آمریکا، یکی از نزدیک ترین شهرهای آمریکا به عنوان مکان اخذ رای از شهروندان ایرانی مقیم در کانادا در نظر گرفته شده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که چرا دولت در مناظرات از ۸ دقیقه خود استفاده نکرد؟ گفت:پوچ انگاری ۸ سال خدمات دولت در مناظرات، جفا بود، برخی‌ها هیچ حرفی جزو نفی دولت نداشتند. همانطور که در اطلاعیه دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت آمده بود دولت موارد متعدد توهین، اتهام، افترا را احصا و انتظار داشت که براساس قانون انتخابات و همچنین ماده ۳۰ قانون اساسنامه صداوسیما فرصت پاسخگویی داده شود که متاسفانه تنها در ۴ مورد غیر مهم آنهم به شکل محدود و به صورت ضبط قبلی و کنترل شده فرصت پاسخگویی داده شد.

وی در این باره اضافه کرد: وقت پاسخگویی برای دولت کم بود و عملا ایجاد شفافیت و معیاری برای قضاوت مردم فراهم نمی شد دولت ترجیح داد از سایر ظرفیت‌های رسانه‌ای استفاده کند. آنچه مشخص است توجه به این مساله است که هیچ کسی با سلب دیگران بالا نرفته است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس، مبنی بر اینکه آقای همتی مدعی شده رفتار رئیس جمهور و وزیر اقتصاد باعث ایجاد مشکلات اقتصادی در کشور از جمله در بورس شده است گفت: اولا در ستاد اقتصادی دولت همه دیدگاه ها آزادانه مطرح و سپس تصمیم گیری نهایی صورت می گیرد. این موضوع فقط مختص دولت نیست بلکه در تمامی شوراها و ستادهای همه قوا تصمیمات اینگونه اتخاذ می شود.

وی افزود: وجود دیدگاه های مختلف امری طبیعی است، مهم تصمیم گیری نهایی براساس خرد جمعی است. البته معمولا دستگاهها از نگاه وظایف تخصصی خود دیدگاههای متفاوتی را ارائه می‌کنند. دیدگاههای متفاوت از جمله رییس کل محترم بانک مرکزی می تواند بر همین اساس باشد. علاوه براین درتمام دولت ها اختلاف نظرهای کارشناسی درباره مسائل اقتصادی وجود داشته است که موضوع عجیبی نیست.

رئیس مرکز بررسی استراتژیک ریاست جمهوری گفت: این دیدگاه‌های مختلف نقطه ضعف هیچ سیستمی نیست. اتفاقا شخص رئیس جمهور در جلسات به صحبت های افراد در جلسه گوش می کنند و از تمامی نقظه نظرات مثبت در تصمیم گیری های کلان استفاده می کنند.

وی با اشاره به اینکه مسائل اقتصادی جزو پیچیده ترین مسائل هر کشوری محسوب می شود و برهمین اساس کارشناسان و مسئولان راهکارهای مختلفی برای حل مشکلات اقتصادی ارایه می‌دهند، اظهار داشت: درخصوص بازار سرمایه نیز با استفاده از نظر کارشناسان و به صورت جمعی تصمیم گیری سیاست دولت فقط حمایت و تقویت بازار سرمایه بوده که همچنان نیز ادامه خواهد داشت.

ربیعی افزود: لذا بارها اعلام شده دولت مداخله ای در امر بورس نداشته و بلکه تلاش  نموده سیاستهای رشد بازار سرمایه را دنبال کند درباره بازار سرمایه، صرفا شورای عالی بورس به عنوان نهاد ناظر و تخصصی تمهیدات و تصمیمات لازم را تدوین و ابلاغ می‌کند.

وی ادامه داد: وجود دیدگاه های مختلف امری طبیعی است، مهم تصمیم گیری نهایی براساس خرد جمعی است. البته معمولا دستگاهها از نگاه وظایف تخصصی خود دیدگاه‌های متفاوتی را ارائه می‌کنند. در مورد تامین کسری دولت از بورس و رقم های اعلام شده یک دروغ و جعل واقعیت صورت گرفته است.

ربیعی افزود: برخی آگاهانه یا ناآگاهانه فروش اوراق را نیز در محاسبه وارد کرده اند؛ حتی با مدنظرگرفتن فروش اوراق، عدد فضایی ۳۰۰ هزار میلیارد تومان، نادرست است و در مورد سهام پالایش یکم که مستقیم به دولت تعلق داشت و بنابر درخواست دولت به فروش رفته بود؛ تصمیمات جبرانی نیز اتخاذ شد که در مسیر نهایی شدن قرار دارد.

سخنگوی دولت درباره این سوال که هفته گذشته آقای روحانی اعلام کرد که اگر تصمیمات کشور پشتوانه مردمی نداشته باشند مشروعیتی ندارد. تجسم این مشروعیت را هم مشارکت در انتخابات دانسته است. نظرسنجی های اخیر اما نشان می دهد که میزان مشارکت احتمالا پایین است. آیا شما این موضوع را خطری برای نظام جمهوری اسلامی میدانید؟ گفت: یک قاعده ای در تمام دنیا وجود دارد مبنی بر اینکه تمام تصمیم‌های سیاسی باید متکی بر آرای عمومی و تفاهم باشد. دیدگاه آقای روحانی نیز بر اساس این قاعده عمومی است.

وی اضافه کرد: در ایران پیش از پیروزی انقلاب که اساسا، معیار و شاخصی برای سنجش میزان مشروعیت مدنی وجود نداشت. اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی بنیانی را بنا گذاشتند که بر اساس آن، حتی تغییر نظام سیاسی متکی بر آرای عمومی بود. این روند تاکنون نیز ادامه داشته و موید اهمیت رای و نظر مردم می‌باشد.

رئیس مرکز استراتژیک ریاست جمهوری بیان داشت: در مقاطع مختلف و در انتخابهای مختلف نیز، میزان مشارکتها بنابر شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی معمولا متفاوت بوده است. آنچه که مهم است استمرار بنیاد «محوریت تغییرات بر اساس نظر مردم» است.

وی خاطر نشان کرد: معمولا در ایران، پیش‌بینی دقیقی از نتایج انتخابات نمی‌توان داشت. در برخی انتخابات سنجشهای پیش از انتخابات، چیز دیگری را نشان داده و پای صندوق رای، ‌اتفاق دیگری رخ داده است. آنچه که مهم است، این می‌باشد که مردم باید با آزادی کامل و با آگاهی کامل، پای صندوق آرا بیایند. ملاک هم تشخیص ملت است. یعنی همه زمینه ها باید فراهم گردد انتخاباتی شکوهمند به عنوان ضامن مشروعیت نظام برگزار شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که در مناظره سوم ریاست جمهوری یکی از نامزدها، برجام را چک بی محلی دانسته که جواب نداده است، گفت: متاسفم که برخی با اظهارنظرهایشان نشان می‌دهند که هیچ درک درستی از روابط بین الملل و اقتصاد بهم پیوسته جهانی ندارند. همین کشور عراق که مثال زده بودند، به عنوان کشوری که دوست، همسایه و برادر ما بوده و هست و پیوستگی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی زیادی با آنها داریم، موقع خرید واکسن کرونا، بدون اجازه آمریکا پولمان را انتقال نداد.

وی تصریح کرد: شما وقتی ماهیت تحریم‌ها درک نکنید یا عامدانه آن را نادیده بگیرید، طبیعی است که همچین اظهارنظرهایی داشته باشید. البته به نظرم مشکل ما در این مناظره‌ها، فقط نام نبردن از تحریم نبود؛ بلکه مشکل آن است که برخی حتی ماهیت تحریم را نمی‌شناسند. آنها یا درکی  از تحریم ندارند یا عامدانه اثرات تحریم‌ها را نادیده می گیرند؛ لذا این سوال پیش می‌آید که چطور میخواهید برنامه ای برای کاهش رنج مردم داشته باشید وقتی ماهیت تحریم‌ را نمی‌شناسید.

ربیعی با اشاره به اینکه این داستانی که میخواهم روایت کنم، مربوط به قرون گذشته نیست؛ برای همین چند وقت قبل است، گفت: تا دیروز برخی برجام را لاشه متعفن خواندند؛ ‌آن را در مجلس به آتش کشیدند ولی امروز برجام را دستاورد نظام می‌دانند.

وی ادامه داد: این حرف درستی است که اجرای موفق هر سیاست خارجی، نیاز به اقتدار دارد. کاش جواب می دادند که اگر این دولت مقتدر نبود چگونه توانست، با وجود خروج آمریکا از برجام، آمریکای ترامپ را در جهان منزوی کند، طرح های خطرناک آن را در شورای امنیت سازمان ملل متحد به شکست بکشاند و در دادگاه های بین المللی محکوم کند و سرانجام آمریکا را به میز مذاکره بر اساس احترام به حقوق متقابل بازگرداند؟

ربیعی افزود: کاش بجای نمایش اقتدار، جواب می دادند که اگر به اقتدار ملی اهمیت می دهند بر چه اساسی در برابر هجمه های غیرمنصفانه و حتی بی رحمانه به دولت و به ویژه دیپلمات های ما در خط مقدم از فیلم سازی های تخیلی، اتهام زنی های بی اساس گرفته تا برافراشتن بیلبوردهای اهانت آمیز عده ای اقلیت افراطی، سکوت کردند و اجازه دادند که اجماع و اقتدار داخلی ما پیش چشم جهانیان مخدوش شود؟  
 
سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: دولت های یازدهم و دوازدهم به رغم همه بی اخلاقی های داخلی، مقتدرانه از حقوق مردم دفاع کرده و در مواقعی هم باید درد تیر زهرآگین داخلی را تحمل می کرد و هم در برابر باران تیر دشمنان خارجی سپر می گرفت. محصول این اقتدار را امروز نه تنها در بازگشت آمریکا به میز مذاکرات بلکه در توسعه بی وقفه برنامه های صلح آمیز هسته ای از جمله در نتایج تحقیق و توسعه ببینیم.

وی تصریح کرد: برای اثبات این موفقیت ها اشاره به همین یک مورد کافی است که طبق قانون راهبردی مجلس، سازمان انرژی اتمی موظف شد که ۱۲۰ کیلو اورانیوم ۲۰  درصد در طول یک سال تولید کند اما از زمان ابلاغ آن قانون تا به امروز که حدود پنج ماه می‌شود، طبق آخرین خبر، حدود ۱۰۸ کیلو اوارنیوم ۲۰ درصد تولید شده است. اینکه طی کمتر از نصف زمان در نظر گرفته شده، سازمان انرژی اتمی به هدف تعیین شده از سوی مجلس دست یافته است و حتی در زمینه تولید اوارنیوم ۶۰ درصد در فاصله کوتاهی که از زمان تولید می گذرد، حدود شش و نیم کیلوگرم اورانیوم با غنای مورد نظر تولید شده؛ آیا اینها دلایل و شواهدی قوی دال بر اقتدار و توانمندی ما نیست؟

ربیع اضافه کرد: واقعیت این است که با اقتدار نمی شود شعاری برخورد کرد. ما نه در حرف بلکه در عمل نشان دادیم که معنا و مصداق اقتدار چیست. باید توجه داشت همه جنگها دارای آسیب است و جنگ اقتصادی نیز جنگ علیه تمامیت زندگی مردم بود. اما مثلث حمایت مقام معظم رهبری، مقاومت مردم و تلاش دولت موجب شکست تحریم شد. ان‌شاالله مردم در ماه‌های آینده رفع تحریم و طعم مقاومت خود را می چشند.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که موضع دولت درباره اظهارات برخی نامزدهای ریاست جمهوری مبنی بر  اینترنت امن و کنترل شده چیست گفت: من قضاوت خاصی در مورد اینکه در آینده چه چیزی رخ خواهد داد ندارم. در خصوص جزئیات اینترنت امن، برنامه ای ارائه نشده و در این زمینه از جزئیات این نظر من اطلاعی ندارم.

وی تصریح کرد: اما بطور کلی برخی اینترنت را با اتصال‌های داخلی اشتباه می گیرند. وقتی از اینترنت صحبت می‌کنیم منظورمان یک شبکه جهانی است. همانگونه که رییس جمهور اعلام کردند، در موضوع اینترنت، نه به بهانه امنیت باید آزادی را قربانی کرد و نه به بهانه آزادی امنیت را نادیده گرفت.

ربیعی افزود: نمی‌شود با اعتقاد به فضای مجازی، آزادی‌های مردم را محدود کرد؛ باید حافظ و حامی کسب و کار مردم در فضای مجازی بود. برای همین، وقتی از اینترنت امن صحبت می شود امیدوارم موضوع شبکه جهانی باشد.

وی خاطر نشان کرد: این دولت تلاشهای زیادی برای حفظ امنیت فعالیت در فضای مجازی انجام داده است. کار به جایی رسید که حتی موضوع افزایش پنهای باند و فیلترنکردن اینستاگرام، باعث پرونده سازی برای وزیر ما هم شد. دولت با دو استراتژی وظیفه خود در قبال فضای مجازی را با قدرت دنبال کرده است؛ نخست ایجاد امنیت برای فعالیت در این فضا و اقدامات زیرساختی در توسعه فضای مجازی.

ربیعی گفت: لازم است اعلام کنم پهنای باند اینترنت، از سال ۹۴ تاکنون ۴۰ برابر شده است تعداد کاربران از۴ میلیون در سال ۹۲ به ۷۵ میلیون کاربر در سال ۱۴۰۰ رسیده است. همچنین سهم اقتصاد دیجیتال و کسب و کار در تولید ناخالص ملی، قبلا یک و هفت دهم بود که اکنون به ۶.۴ دهم رسیده است و این، یعنی سهم اقتصاد دیجیتال در در دولت دوازدهم ۳ برابر شده است.

سخنگوی دولت بیان داشت: اتفاق بزرگ دیگری که در این حوزه رخ داده، بهره‌مندی ۱۴ میلیون دانش آموز، ۱ میلیون معلم، ۴ میلیون دانشجو و حدود ۴۰۰ هزار طلاب دینی از آموزش در فضای مجازی در دوره کرونا بوده است. در بررسی ها نشان می دهد که در سالهای اخیر بیش از ۳۰۰ هزار شغل خانگی در شبکه های مجازی دایر شده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، در دولت الکترونیک تبادل اطلاعات بین دستگاهی در سال ۹۲ صفر بود ولی در سال ۹۹ به ۱.۲ میلیارد رسیده است و یعنی کاهش مراجعه مردم عزیز به ادارات دولتی. بنابراین مردم انتظار دارند که روند توسعه اینترنت که مورد اهتمام این دولت بوده است، در دولت سیزدهم نیز ادامه یابد.

۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۸
کد خبر: ۹۳٬۹۹۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =