۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۷
کد خبر: . ۹۳٬۵۲۰
انتقاد از معطلی کانتینرها در مرز/ ۳۰۰ کانتینر محصول کشاورزی صادراتی البرز به باکو تخریب و فاسد شد

کرج- رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان میوه و تره بار استان البرز گفت: باید در قالب اقدامات سیاست خارجی مشکلات موجود برای ارسال محموله‌های صادراتی به کشورهای همسایه حل شود.

به گزارش بازار به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، سید کاظم میرجلیلی در دیدار با مدیرکل گمرک استان البرز با بیان اینکه در بهمن ماه سال گذشته، ۳۰۰ کانتینر محصولات کشاورزی استان البرز در باکو تخریب و فاسد شد، گفت: این موضوع به دلیل عدم همکاری رایزن بازرگانی در آذربایجان بود که در نتیجه آن صادر کنندگان این محصولات ۵ تا ۲۰ میلیارد تومان از خرابی این محصولات خسارت دیدند.

وی در ارتباط با ضرورت راه‌اندازی مرکز قرنطینه محصولات کشاورزی در محل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام و در نزدیکی گمرک استان اظهار داشت کرد: بعد از گذشت چهار تا پنج سال از طرح این موضوع در نهایت اواخر سال گذشته اختصاص محلی برای فعالیت این مرکز در محل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام در دستور کار قرار گرفت.

میرجلیلی با اشاره به اینکه محل مورد نظر برای راه اندازی مرکز قرنطینه محصولات کشاورزی بازسازی و مجهز شده است، گفت: در حال حاضر تنها تامین شبکه اینترنت این مرکز باقیمانده است.

روزانه ۸۰ تا ۱۰۰ کانتینر محوله صادراتی بعد از بارگیری ۲۰ ساعت بعد به بنادر می رسد
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان میوه و تره بار استان البرز بیان کرد: اکنون به دلیل فعال نبودن مرکز قرنطینه محصولات کشاورزی صادرکنندگان بارهای صادراتی مدتی طولانی برای اقداماتی مانند انجام آزمایش کشت معطل می‌مانند، به نحوی که روزانه ۸۰ تا ۱۰۰ کانتینر محموله صادراتی بعد از بارگیری، ۲۰ ساعت بعد به بنادر جنوبی از جمله جاسک، دیر و لنگه و شهید باهنر می رسد.

وی افزود: در بنادر کشور توسط مسئول حفظ نباتات در زمان کوتاهی نمونه‌های محصولات صادراتی مشتمل بر میوه و تره بار کنترل شده و ارسال می‌شود.

میرجلیلی با تاکید بر اینکه انتظار ما این است تا ارزیابی محصولات کشاورزی صادراتی استان در محل سردخانه‌های صادرکنندگان انجام شود، توضیح داد: بارهای صادراتی کشاورزی که بیشتر مشتمل بر سبزی و صیفی است همه بسته بندی شده است، در نتیجه باید در کوتاهترین زمان ارسال شود تا از خرابی محصول جلوگیری شود.

عضو اتاق بازرگانی استان البرز بیان کرد: برخی از صادرکنندگان محصولات کشاورزی البرز به دلیل عدم تمدید کارت بازرگانی خود یا تعلیق آن تحت تاثیر مسئله برگشت ارزهای صادراتی از کارت‌های بازرگانی متفرقه استفاده می کنند و به همین دلیل صادرات خود را از خارج استان انجام دهند.

توقف پروازهای کارگو باعث تمرکز بر حمل و نقل زمینی شده است
وی با اشاره به اینکه حدود ٨ سال قبل با فعال بودن پروازهای کارگو ویژه ارسال محموله‌های صادراتی حوزه کشاورزی از مبدا فرودگاه بین المللی پیام خیلی از محصولات صادراتی را روزانه به مقاصد هدف صادر می کردیم، بیان کرد: اما اکنون این پروازها به دلیل مواردی مانند نبود سوخت کافی پروازها و یا بالا بودن هزینه فرودگاهی در مقاصد هدف انجام نمی‌شود و ما بیشتر بر حمل و نقل زمینی متمرکز شده ایم.

میرجلیلی با بیان اینکه در حال حاضر مقصد محصولات کشاورزی صادراتی مشتمل سبزی و صیفی و میوه کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عمان و دبی و قطر است، افزود: یک مشکل دیگر ما در بحث حمل و نقل است، چون بخشی از کانتینرهای یخچال دار ما باید بروز شده و یا با کانتینرهای جدید جایگزین شود.

وی با اشاره به اینکه در بهمن ماه سال گذشته بیش از ۳۰۰ کانتینر بار ایرانی مشتمل بر محصولات کشاورزی صادراتی مانند خیار، کیوی و گوجه فرنگی حدود ۲۵ روز در باکو نگه داشتند، عنوان کرد: به دلیل عدم همکاری رایزن بازرگانی در کشور آذربایجان تا این مدت بارها نگه داشته شد و خسارت جبران ناپذیری به صادرکنندگان وارد گردید در صورتی که بانک مرکزی درخواست برگشت ارز را از صادرکننده طلب می کنند و کارت صادر کننده تعلیق می‌شود.

وی با بیان اینکه این محصولات فاسد شدند، افزود : صادرکنندگان این محصولات خسارت‌های پنج تا بیست میلیارد تومانی متحمل شدند.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان میوه و تره بار استان البرز با تاکید بر اینکه باید در قالب اقدامات سیاست خارجی مشکلات موجود برای ارسال محموله‌های صادراتی به کشورهای همسایه حل شود، عنوان کرد: از طرفی حمل و نقل ما فرسوده است و برای واردات کانتینرهای یخچال دار بروز و جدید به کشور هم مشکل داریم. حتی در چند سال گذشته نتوانستیم حداقل سوخت مصرفی یخچال‌های حمل بار محصولات صادراتی در داخل را تامین کنیم.

۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۷
کد خبر: ۹۳٬۵۲۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =