۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰
کد خبر: . ۹۳٬۲۱۰
عضویت دائم در اتحادیه اقتصادی اوراسیا سبب رفع موانع تجاری ایران می شود

«تام لی» معتقد است عضویت دائم ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا می تواند موانع تجاری ایران را کاهش دهد.

بازار؛ گروه بین الملل: قرارداد تشکیل اولیه اتحادیه اقتصادی اوراسیا در ۲۹ مه ۲۰۱۴ میان کشورهای روسیه، بلاروس و قزاقستان منعقد و جایگزین اتحادیه گمرکی اوراسیا شد و سپس کشورهای ارمنستان و قرقیزستان نیز به عضویت آن در آمدند.

این اتحادیه کار خود را به طور رسمی از اول ژانویه ۲۰۱۵ آغاز کرد. کشورهای عضو اورآسیا هم اکنون ۲۰ میلیون کیلومترمربع مساحت و بیش از ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت دارند که ۵.۲ درصد جمعیت جهان است. در روز اجرای این توافق‌نامه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد: امروز ما یک مرکز رشد اقتصادی قدرتمند و جذاب ایجاد کرده‌ایم، یک بازار منطقه‌ای که بیش از ۱۸۰ میلیون نفر را به هم مرتبط می‌کند.

درباره اهداف این اتحادیه اقتصادی می‌توان به تسهیل تجارت، ایجاد بازار مشترک در حوزه کشورهای مستقل هم سود عضو، حذف تدریجی قوانین گمرکی در داخل اتحادیه، برقراری تعرفه خارجی مشترک در میان کشورهای عضو و هماهنگ سازی تشریفات گمرکی اشاره کرد.

با توجه به تنوع بازار و تنوع منابع موجود در کشورهای عضو این اتحادیه پیوستن به آن یک فرصت قابل توجه برای اقتصاد ایران ایجاد می کند و می توان از این طریق بخشی از اثر تحریم ها را جبران کرد.

قطعا ورود به اتحادیه اقتصادی اوراسیا و همکاری با این اتحادیه می‌تواند دروازه جدیدی برای اقتصاد ایران باشد که بتواند با سایر اعضا به راحتی روابط اقتصادی برقرار کند و یا روابط خود را توسعه دهد.

در این راستا خبرنگار بازار گفت وگویی با پروفسور «تام لی» استاد دانشگاه پومانا امریکا انجام داده است که در ادامه می آید.

*یکی از بلوکهای تجاری مهم برای ایران «اتحادیه اقتصادی اوراسیا» است. در حال حاضر ایران عضو ناظر این اتحادیه است. اهمیت عضویت دائم ایران در این اتحادیه چیست؟
قطعا اتحادیه اقتصادی اوراسیا یا هر سازمان منطقه ای دیگر اکنون برای ایران فرصت بوده و می تواند در زمانی که شدیدترین تحریم ها علیه تهران برقرار است، تجارت ایران را تسهیل کند.

*روسیه یکی از کشورهای حامی عضویت ایران در «اتحادیه اقتصادی اوراسیا» است. دلیل حمایت روسیه از عضویت دائم ایران چیست؟
روسیه از عضویت ایران حمایت می کند زیرا می خواهد از تاثیر تحریم های امریکا علیه ایران بکاهد و از طرفی می خواهد به بازارهای ایران دسترسی داشته و از موقعیت ژئوپلیتیک ایران استفاده کند.

*برخی معتقد هستند روسیه با گسترش این اتحادیه در صدد است تا کشورهای عضو این اتحادیه وابستگی کمتری به چین در قالب طرح «یک کمربند یک جاده» داشته باشند. ارزیابی شما چیست؟
یکی از اهداف روسیه جهت مشارکت در طرح یک کمربند یک جاده چین؛ رهایی از مشکلات اقتصادی و تنگنای سیاسی و اقتصادی بود که تحریم های امریکا علیه مسکو مسبب آن است. بنابراین روسیه بیشتر خواهان همکاری با چین در منطقه آسیا بوده تا بخواهد با آن مقابله نماید.

*عضویت ایران در این اتحادیه چه مزیتهای اقتصادی و سیاسی برای ایران خواهد داشت؟
همانطور که در پاسخ به سوال یک اشاره نمودم عضویت دائم ایران در این اتحادیه یا دیگر نهادهای تجاری می تواند از شدت تحریم های امریکا علیه تهران بکاهد. ایران با عضویت در این اتحادیه می تواند فعالیت تجاری خود را با موانع کمتری انجام داده و به بازارهای متنوع کشورهای عضو آن دسترسی داشته باشد.

همچنین ایران می تواند از تعرفه مشترک سود برده و ادرات خود را متنوع کند.

۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰
کد خبر: ۹۳٬۲۱۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =