۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۴
کد خبر: . ۹۳٬۱۷۱
تعیین مالیات مقطوع بابت عملکرد سال ۱۳۹۹ برای برخی از صاحبان مشاغل

تبریز- مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی از شرایط تعیین مالیات مقطوع عملکرد سال ۱۳۹۹ برخی از صاحبان مشاغل خبر داد.

به گزارش بازار، غلامرضا شریفی در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به صدور دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم از سوی سازمان امور مالیاتی کشور برای عملکرد سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: همه مشاغل گروه دوم و سوم که مجموع فروش کالا و خدمات آنها در سال ۹۹ حداکثر ۴۵ برابر معافیت موضوع ماده ۸۶ ق.م.م بوده باشد مشمول این دستورالعمل هستند.

وی افزود: به منظور تکریم مودیان، تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه، میزان مالیات عملکرد سال ۱۳۹۹ برخی از صاحبان مشاغل با شرایطی به صورت مقطوع تعیین می‌شود.

شریفی با اشاره به اینکه فرم مذکور در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور قرار داده شده است، گفت: تمامی صاحبان مشاغل گروه‌های دوم و سوم که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آنها در سال ۱۳۹۹ حداکثر مبلغ شانزده میلیارد و دویست میلیون ریال بوده مشمول این دستورالعمل می‌باشد و در صورت تکمیل و ارسال فرم تبصره ماده ۱۰۰ از نگهداری اسناد و مدارک و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف می‌شوند.

مدیرکل امور مالیاتی استان در خصوص نحوه تعیین مالیات مقطوع متذکر شد: مالیات صاحبان مشاغل بر مبنای مالیات قطعی عملکرد سال ۱۳۹۸، با میزان مالیات قطعی تا ۳ میلیون تومان بدون افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۸ خواهد بود.

وی ادامه داد: مالیات صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی  بیش از ۳ میلیون تومان تا ۶ میلیون تومان با چهار درصد افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۸ و مالیات صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی بیش از ۶ تا ۱۲ میلیون تومان با هشت درصد افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۸ تعیین می‌شود.

شریفی همچنین افزود: مالیات صاحبان مشاغل مالیاتی با میزان مالیات قطعی بیشتر از ۱۲ میلیون تومان با دوازده درصد افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۸ تعیین می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی در خصوص افراد خارج از شمول دستورالعمل تشریح کرد: صاحبان مشاغل گروه اول، مودیانی که سال ۱۳۹۹ اولین سال فعالیت آنها بوده، مودیانی که دارای تغییر محل فعالیت در سال ۱۳۹۹ بوده‌اند، مودیان متقاضی استفاده از مواد ۱۳۷، ۱۶۵ و ۱۷۲ قانون مالیات‌های مستقیم، خریداران سکه از بانک مرکزی در سال ۱۳۹۹ ۳۵ مودیانی که در سال ۱۳۹۹ تغییر سهم مالکیت و شراکت داشته‌اند، مشمول استفاده از این دستورالعمل نخواهند بود و مکلف به انجام تکالیف قانونی و ارائه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر می‌باشند.

شریفی همچنین اظهار داشت: صاحبان مشاغلی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت یکجا نداشته باشند، مالیات مقطوع فوق حداکثر تا پنج ماه به صورت مساوی تقسیط می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان تاکید کرد: برخورداری از هر نوع تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی، منوط به ارائه الکترونیکی اظهارنامه در موعد مقرر قانونی است، بنابراین فعالان اقتصادی به منظور بهره‌مندی از مشوق‌های قانونی نرخ صفر و یا هرگونه تسهیلات دیگر، باید اظهارنامه مالیاتی خود را در مهلت مقرر قانونی ارائه کنند.

وی یادآور شد: تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات ،صددرصد الکترونیکی است و نیازی به مراجعه حضوری افراد و یا ارائه پرینت اظهارنامه به ادارات امور مالیاتی نیست.

شریفی در خصوص نحوه تسلیم اظهارنامه نیز ابراز کرد: مودیان مالیاتی با مراجعه به درگاه ملی مالیات به آدرس www.intamedia.ir  از طریق رایانه‌های شخصی خود، کافی نت‌ها و دفاتر پیشخوان دولت می‌توانند نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایند.

۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۴
کد خبر: ۹۳٬۱۷۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =