۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷
آب تجدیدپذیر کشور رو به کاهش است
رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست:

آب تجدیدپذیر کشور رو به کاهش است

کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست گفت: امسال سرانه آب تجدیدپذیر کمتر از هزار متر مکعب و در مرحله بحران است و به مرحله ورشکستگی آبی یعنی بزرگترین معضل کشور رسیده ایم.

به گزارش بازار، عیسی کلانتری، در نشست خبری که به مناسبت هفته محیط زیست برگزار شد، گفت: امروز دیگر محیط زیست مربوط به یک منطقه و کشور نیست و همه دنیا بی توجهی سران کشورهای جهان و مردم جهان را حفاظت از محیط زیست لمس می‌کنند و ثابت شده است ادامه این سیاست‌ها در کره زمین برای حفاظت از محیط زیست پاسخگو نیست و باید همه دنیا تجدید نظر جدی برای حفاظت از محیط زیست انجام دهند و هر قدر آگاهی مردم بالاتر رود و پرسشگری در باره محیط زیست بالاتر رود ممکن است کار ما را سخت کند، اما در اصل حفاظت محیط زیست از همین مسیر خواهد رفت.

کلانتری گفت: در ۴ سالی که خدمتگزار محیط زیست کشور بودم دستاوردهای نسبی خوبی را داشتیم و عملکرد زیست محیط‌ی دولت عملکرد خوبی بود. انتظاراتی که جامعه از محیط زیست دارد برآورده نشده و عملی هم نیست، در شرایطی که منابع مالی دولت در اثر تحریم‌ها به شدت تحلیل رفته بود من از رئیس جمهور قدردانی می‌کنم که در این شرایط بد اقتصادی با حمایت‌های وی در محیط زیست پیشرفت‌های خوبی داشتیم.

وی ادامه داد: ۴۵۰ میلیون دلار در این شرایط از صندوق توسعه محیط زیست تخصیص داده شده است یا در مورد پسماندها و پایش‌ها و برخط کردن آنها، حفاظت از مناطق ۴ گانه نزدیک هزار ۳۰ نفر به جمعیت محیط‌بانان اضافه کردیم. سازمان محیط زیست از مستضعف‌ترین سازمان‌های کشور بود و می‌توان توجه به محیط زیست را از این طریق جستجو کرد، پایین‌ترین سطح حقوقی دولت در حد افسر وظیفه سرباز، به این سازمان تخصیص پیدا می‌کند و چنین سازمانی انگیزه‌ای برای حفاظت از محیط زیست ندارد.

کلانتری افزود: در ۴ سال اخیر ۱۳۰ درصد تورم داشتیم، اما افزایش حقوق محیط‌بانان بیش از ۳۰۰ درصد بوده است و خوشبختانه از متوسط پرداختی‌های دولت بالاتر آمدیم.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه در حوزه حفاظت از مناطق ۴ گانه با افزایش محیط‌بانان انگیزه‌های لازم را به وجود آوردیم که با جان دل برای حفاظت تلاش کنند، گفت: کمبود نیروی فنی در استان‌ها و تهران داشتیم و بررسی کردیم که اگر کمبودها را با استخدام جبران کنیم، کافی نیست و از سرمایه عظیم دانشگاهی با حداقل‌های لازم تقریباً همه دانشگاه‌های کشور را در بخش‌های صنعتی و پایش همکاری می‌کنیم.

وی ادامه داد: بسیاری از پایش‌ها به دانشگاه‌ها واگذار شده است، یک هم افزایی خوبی در محیط زیست انسانی صورت گرفته است. تحولات گسترده حوزه دریایی و تالاب‌ها صورت گرفته است.

جابه جایی آراد کوه ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار پول می‌خواهد
کلانتری درباره جا به جایی آرادکوه گفت: دو ماه پیش به اتفاق معاون اول از آرادکوه بازدید کردیم و این مرکز پاسخگوی دفع زباله‌های تهران نخواهد بود و نیاز به جابه‌جایی دارد. کارهای خوبی در دو سال اخیر صورت گرفته است و بخش عمده مشکلات دو سال پیش برطرف و آلایندگی‌اش برطرف شده است، اما جا به جایی اش ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار پول می‌خواهد.

وی ادامه داد: درباره محیط‌بانان کارهای زیادی انجام شده و هزار ۲۰۰ دستگاه موتورسیکلت مجهز تهیه شده و تجهیزات پیشرفته هم به تدریج در حال فراهم آوری است و مشکل محیط‌بانان ما آموزش ندیدن است و در حال آموزش حین خدمت هستیم و دانشکده محیط زیست را به مرکز آموزش حین خدمت تبدیل کردیم و بیش از ۱۴ هزار نفر- روز محیط‌بانان آموزش‌های لازم را در ابعاد مختلف حفاظت و حراست دیده‌اند.

کلانتری گفت: وقتی به شخصی آموزش داده نمی‌شود و به آن اسلحه نمی‌دهیم گرفتاری‌های آن‌ها مربوط به ما بوده است، اسلحه آخرین راه حل است. سیستم محیط بانی ما نسبت به بقیه سیستم‌ها متحول‌تر شده است.

کلانتری افزود:بیش از ۳۰۰ سرباز محیط‌بان هم به بدنه این یگان اضافه و پاسگاه‌ها تجهیز و اضافه شده است.

وی اشاره به اینکه با تصویب قوانین و آئین‌نامه‌ها آب مهم‌ترین دغدغه کشور است و در حال تبدیل منابع تجدید پذیر به تجدید ناپذیر است عنوان کرد: این منابع به کمتر از ۹۰ میلیارد رسیده است و امسال سرانه آب تجدید پذیر کمتر از هزار مترمکعب و مرحله بحران است، و به مرحله ورشکستگی آبی رسیده‌ایم و بزرگترین معضل کشور است.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه سرمایه آب و خاک ما به غارت می‌رود و محیط زیست گیاه و جانوری از سوی قاچاقچیان تهدید نمی‌شود، گفت: به علت کمبود آب تهدید می‌شویم؛ و تمام تلاشمان را کردیم که در حوزه محیط زیست حقابه‌هایمان را بگیریم و تفاهمی با وزارت نیرو برای گرفتن حقابه ۳۵ تالاب داریم و در حال رایزنی برای ۳۴ تالاب دیگر هستیم.

وی ادامه داد: برخی تالاب‌های ما امکان تخصیص آب ندارند، مثل گاوخونی که بدون برنامه آمایش بعد از ۴۳ سال به تازگی به تصویب رسیده است، باید اولویت اول محیط زیست باشد. مشکل اصلی ما این است که نمی‌دانیم با آب محدود چه کنیم و اولویت استفاده از آن را نداریم و باور نداریم آب تجدیدپذیر ما سال به سال کمتر می‌شود.

کلانتری ادامه داد: کسانی که سیاست‌های کلان را تصویب می‌کنند فکر می‌کنند که محدودیت آبی وجود ندارد و برنامه‌ریزی می‌کنیم ۸۵ درصد خودکفا بشویم و به اندازه ۲ برابر شرایط موجود آب تهیه کنیم.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: از دو سال پیش به یک صنعت آب بر مجوز ندادیم و گفتیم فولاد و دیگر صنایع آب بر به سواحل منتقل شود. البته دیر شده و باید ۴۰ سال پیش اتفاق می‌افتاد. سالیانه حداقل ده‌ها هزار هکتار اراضی زراعی ما لم یزرع می‌شود و مشکل محیط زیست ما فقط یوزپلنگ نیست و خاک و هوا هم هست.

سالانه ۱۱ هزار نفر براثر الودگی هوا می‌میرند
کلانتری با بیان اینکه سالیانه ۱۱ هزار نفر به علت آلودگی هوا معادل تصادفات جاده‌ای در کشور می‌میرند، گفت: التماس کردیم به جای مصرف مازوت خاموشی بدهیم، وزارت نیرو حق دارد که کمبود برق ۳ هزار مگاواتی اش را یا از خاموشی تأمین کند یا مازوت بسوزاند.

وی درباره کاوه مدنی گفت: دولت و قانون کسی را جاسوس می‌داند که وزارت اطلاعات تشخیص بدهد نه ارگان دیگری و وزارت اطلاعات علنی اعلام کرده است وی جاسوس نیست، اینکه ارگانی می‌خواهد بگوید وی جاسوس است، خودش می‌داند. وقتی مدنی مسئولیت پذیرفت، وزارت اطلاعات وی را تأیید کرد در حالی که ۴ سال پیش از آن، مشاور وزیر نیرو بود.

کلانتری تصریح کرد: محیط زیست آنقدر جایگاهش پایین است که هفت نامزد در مناظره حتی دو دقیقه هم از محیط زیست صحبت نکردند.

وی درباره آخرین وضعیت معاهده پاریس گفت: ما همه سوال‌های شورای نگهبان درباره معاهده پاریس جواب دادیم، و گفتند ما سوالی نداریم و الان در مجلس منتظر رأی‌گیری است، اما رأی‌گیری نمی‌کنند در حالی که ایرادات برطرف شده است و این مسئله از دست ما خارج است.

کلانتری درباره کلید خوردن تحقیق و تفحص از احیای دریاچه ارومیه گفت: این طرح را نمایندگان آذربایجان عربی امضا کردند، چون دولت تصویب کرد ۴ درصد آب کشاورزی کم بشود و شاید از نظر محلی حق داشته باشند و بسیار آمدند که مجوز آب بگیرند و قاچاقی ۲۰ هزار هکتار توسعه باغات دادند در حالی که سالیانه ۵۰۰ هزار تن چغندر قند تولید می‌شد.

رئیس سازمان محیط زیست افزود: ما از تحقیق و تفحص استقبال می‌کنیم.

وی درباره توقف طرح احیای دریاچه ارومیه گفت: برخی خبرگزاری‌ها می‌گویند احیای دریاچه متوقف شده است، کارهای احیای دریاچه ارومیه به خوبی پیش می‌رود و کانال انتقال به مشکل خورده است و احتمال دارد اجرای طرح به شهریور ماه برسد. دریاچه در سال ۱۴۰۶ احیا می‌شود و یقین داشته باشید هیچ مشکلی احیای آن را به تعویق نمی‌اندازد؛ این مشکلی بود که روحانی قول داده بود رفع کند.

کلانتری در پاسخ به اخرین وضعیت دریاجه نمکی حوض سلطان در چندکیلومتری تهران خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت موجود واقلیم اب وهوایی ما هیچ کاری برای حوض سلطان نمی‌توانیم انجام دهیم و ریزگرد نمکی استان تهران واستان‌های همجوار را تهدید می‌کند.

کد خبر: ۹۲٬۵۶۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha