۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۰
کد خبر: . ۹۱٬۹۴۳
توزیع ۳ هزار و ۲۰۰ تن بذر گواهی شده برنج در سال جاری

عزیزکریمی، مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی معاونت امور زراعت از توزیع سه هزار و ۲۰۰ تن بذر گواهی شده انواع ارقام پر محصول و کیفی اصلاح شده برنج در سال جاری بین کشاورزان خبر داد.

به گزارش بازار به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، فرامک عزیزکریمی با بیان این مطلب افزود: در سال زراعی جاری با پرداخت ۴۴۰۵۵ میلیون ریال حدود ۳۲۰۰ تن بذر گواهی شده و اصلاح شده برنج در اختیار حدود ۶۰ هزار شالیکار قرار گرفت.

عزیزکریمی گفت: بذرهای گواهی شده در دو استان گیلان و مازندران بین کشاورزان توزیع شد.

وی، افزایش ضریب بهره مندی کشاورزان از بذر گواهی شده برنج را جزو برنامه‌های این دفتر عنوان کرد و افزود: تلاش بر این است که با معرفی ارقام مختلف و توسعه شرکت‌های خصوصی تولید کننده، ضریب بهره‌مندی برنجکاران از بذر گواهی شده از ۸.۵ درصد فعلی به حدود ۲۰ درصد در سال ۱۴۰۵ برسد.

عزیزکریمی گفت: در صورت تحقق این برنامه، تعداد کشاورزانی که می‌توانند از بذر گواهی شده برنج بهره‌مند شوند از ۶۰ هزار نفر فعلی به بیش از ۲۰۰ هزار نفر خواهد رسید.

وی در همین حال افزود: تنوع بخشی ارقام از نظر کیفی و کمی و حمایت یارانه‌ای از ابزارهای حمایتی و تشویقی برای شالیکاران کماکان جزو برنامه‌ها خواهد بود.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای تشویق کشاورزان به مصرف بذر گواهی شده برنج، پروژه انتخاب مشارکتی PVS در ۱۰ مزرعه برای دو استان گیلان و مازندران اجرایی شده تا کشاورزان در شرایط مزرعه خود تفاوت ارقام جدید با ارقام موجود را به خوبی ملاحظه کنند.

وی، بذر را کلیدی‌ترین نهاده در افزایش تولید دانست و افزود: سیاست‌گذاری و راهبری برنامه ساماندهی تولید بذر برنج با حساسیت و اهمیت خاصی توسط دفتر امور غلات و محصولات اساسی و با همکاری موسسه‌های تحقیقات برنج و ثبت و کنترل گواهی بذر و نهال و سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها در حال اجرا است.

۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۰
کد خبر: ۹۱٬۹۴۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =