۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۰
کد خبر: . ۹۱٬۲۱۶
برنامه رئیسی برای بازار سرمایه چیست؟

امیر آبادی عضو ستاد انتخابی رئیسی می‌گوید: قطعا در دولت آینده یکی از مطالبی که مد نظر آقای رئیسی است بازماندگان سهام عدالت است که باید حتما تعیین تکلیف شوند.

بازار؛ گروه بورس: شاخص بورس تهران بعد از دو ماه ریزش پیوسته، در چند روز اخیر با مشخص شدن صلاحیت کاندیدای ریاست جمهوری شروع به رشد کرد و بعد از رسیدن شاخص کل به زیر ۱میلیون ۱۰۰ هزار واحد، با حمایت حقوقی‌ها شروع به رشد کرد و امروز ۹ خرداد ماه تا زمان تنظیم خبر با ۲۳ هزار واحد رشد به ۱میلیون ۱۶۲ هزار واحد رسید.

یکی از راه‌های تامین مالی دولت شرکت دولتی هستند که  در بازار سرمایه و بورس به حقوقی‌ها معروف‌اند، بخش عمده‌ای از آن‌ها سرمایه خود را خارج کردند و یا حاضر نیستند در بازار سرمایه در حال حاضر ورود پیدا کنند و سرمایه خود را وارد بازار کنند

صاحب‌نظران بازار سرمایه، ابهام انتخابات ریاست جمهوری را یکی از دلایل ریزش‌های بازار سرمایه از ابتدای سال تاکنون عنوان کردند و الان بعد از مشخص شدن کاندیدای ریاست جمهوری به نظر می‌رسد، بازار از التهاب ناشی از انتخابات ریاست جمهوری فاصله گرفته است.

احمد امیر آباد فراهانی عضو هیات رئیسه مجلس  و عضو ستاد انتخابات مرکزی آقای رئیسی می‌گوید: قطعا در دولت آینده یکی از مطالبی است که مد نظر آقای رئیسی است بازماندگان سهام عدالت است که باید حتما تعیین تکلیف شوند.

او در گفتگو با بازار با انتقاد از عملکرد دولت فعلی در بازار سرمایه، آن را متهم به تنها گذاشتن مردم در بورس دانست و گفت: متاسفانه با دعوت دولتی‌ها مردم اعتماد کردند و سرمایه خود را به بازار سرمایه آوردند. دولت برای کسری بودجه خود از این اعتماد استفاده کرد و از طرفی مردم را هم تنها گذاشت.

امیر آبادی ابزار ایجاد نوسان در بازار سرمایه را حقوقی‌ها می‌داند و می‌گوید: به نظر می‌رسد، موضوع حقوقی‌ها است که آن‌ها تحت تاثیر نظر چند وزیر نفت، رفاه، صمت و اقتصاد هستند که باید در بازار سرمایه حضور داشته باشند و سرمایه خود را وارد بازار کنند و از آن حمایت کنند نه اینکه در یک مقطعی که اطلاعاتی دارند و از رانت اطلاعاتی استفاده می‌کنند، ورود کنند و سهام خود را در قیمت بالا بفروشند و سپس خارج شوند و چندی بعد بورس بهم بریزند و سپس با قیمت پایین سهم را خریداری کنند.

این نماینده مجلس اضافه کرد: این کار دولت، کار درستی نیست و دولت باید در بازار بورس سیاست گذاری خود را درست کند  ارتباطی که بین این بازار با سایر بازارهای دارایی مثل مسکن و ارز و بازار بانکی و پولی تنظیم کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سقوط بازار را ناشی از عملکرد دولت در بازار سرمایه می‌دانند و در واکنش به این ادعا لیستی از حقوقی‌ها متخلف دولتی را به قوه قضائیه ارسال کرد.

او گفت: یکی از راه‌های تامین مالی دولت شرکت دولتی هستند که  در بازار سرمایه و بورس به حقوقی‌ها معروف‌اند، بخش عمده‌ای از آن‌ها سرمایه خود را خارج کردند و یا حاضر نیستند در بازار سرمایه در حال حاضر ورود پیدا کنند و سرمایه خود را وارد بازار کنند.

امیر آبادی به موضوع سهام عدالت اشاره کرد و گفت: : یکی از موضوعاتی مد نظر آقای رئیسی، تعیین تکلیف بازماندگان سهام عدالت هستند و از این امکان به درستی باید فراهم شود که مشمولان سهام عدالت باید در بحث مدیریت شرکت‌های که سهام دارند مشارکت کنند تا هیات مدیره‌ کارآمد در آنجا مستقر شود.

عضو هیات رئیسه مجلس افزود: مشمولان سهام عدالت در انتخابات هیات مدیره‌ها باید دقت کنند چرا که اگر مدیران که انتخاب می‌شوند اهلیت نداشته باشند ورودشان به مراکز تولید و شرکت‌های بزرگ به بازار سرمایه لطمه وارد می‌کند.

۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۰
کد خبر: ۹۱٬۲۱۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =