۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۴
کد خبر: . ۹۰٬۷۹۸
اعتبارات حوزه میراث فرهنگی ناکافی است/ ۵۰۰ میلیارد برای ۴۰ هزار اثر تاریخی

بیرجند-معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: حدود ۴۰ هزار اثر تاریخی در سطح کشور داریم که ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده سال جاری برای حفظ و مرمت بسیار ناچیز است.

به گزارش خبرنگار بازار، حسن طالبیان ظهر پنج شنبه در نشست خبری با خبرنگاران خراسان جنوبی که در باغ جهانی اکبریه بیرجند برگزار شد، اظهارکرد: خراسان جنوبی  سرزمین پر رمز و راز و کشف نشده است.

وی عنوان کرد: به دلیل فاصله زیاد این استان از مرکز کشور شاید خیلی شناخته شده نباشد اما هرکس به این استان سفری داشته باشد با خاطره ای خوش برخواهد گشت.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی به عنوان یکی از مهدهای تمدن و فرهنگ ایرانی اسلامی مطرح است افزود:  موضوعات این استان در حوزه میراث فرهنگی بی نظیر است.

طالبیان با بیان اینکه ۹۴۸ اثر ثبت ملی در خراسان جنوبی وجود دارد، تصریح کرد: از این تعداد ۲۱۲ اثر در دولت تدبیر و امید در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته است.

 وی با اشاره به اینکه اعتبارات میراث فرهنگی نسبت گستردگی کشور و مسئولیت در حوزه حفظ و مرمت میراث فرهنگی بسیار ناچیز است، تصریح کرد: در سال ۹۸ در حوزه میراث فرهنگی ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار داشته ایم که در سال ۹۹ به حدود ۳۰۰ میلیارد تومان رسید.

معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: برای سال جاری قول ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار را برای  این حوزه داده اند که امیدواریم محقق شود.

طالبیان ادامه داد: حدود ۴۰ هزار اثر تاریخی در سطح کشور داریم که این میزان اعتبار برای حفظ و مرمت بسیار ناچیز است.

 وی بیان داشت: به عنوان مثال اگر تنها برای موزه ملی سالی سه میلیارد تومان هزینه نشود سرپا نیست یا تخت جمشید سالی ۸ میلیارد تومان هزینه نشود سرپا نخواهد ماند.

 مرمت ۵ هزار بنای تاریخی
طالبیان با تاکید بر اینکه باید توجه بیشتری به حوزه میراث فرهنگی کشور شود، افزود: توجه به میراث فرهنگی موجب حفظ هویت فرهنگی می شود و زمینه اشتغال زایی سریع را هم فراهم می کند.

وی گفت: همچنین دانش سنتی و تداوم دانش تاریخی ادامه می یابد و بناهای تاریخی  و حضور در آنها احساس شادابی و نشاط را به مردم می دهد.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: در ۶ سال گذشته بیش از ۵ هزار بنا و مجموعه تاریخی در کشور مرمت شده است

وی با اشاره تغییر رویکرد میراث فرهنگی به سمت استفاده از مشارکت های مردمی عنوان کرد: همراهی مردم در این زمینه بی نظیر بوده است.

طالبیان ادامه داد: در گذشته موزه های خصوصی بسیار انداک بود که اکنون به ۱۷۰ موزه رسیده و ۱۳۰ موزه در ۶ سال گذشته راه اندازی شده است.

 وی بیان داشت: در خراسان جنوبی ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی در سال مالی ۹۹ برای مرمت بناهای تاریخی هزینه شده است.

 وی با بیان اینکه در حوزه میراث فرهنگی ردیفی برای کمک به دستگاه های دولتی نداریم، بیان کرد: دستگاه هایی که مالکیت بناهای تاریخی را دارند باید خودشان در حوزه مرمت ورود کنند و اعتبارات ما در حوزه حمایتی و بخش هایی که در اختیار میراث فرهنگی قرار دارد هزینه خواهد شد.

معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: درخصوص ارگ کلاه فرنگی بیرجند هم استانداری نسبت به ایجاد موزه سیاسی اجتماعی در این مکان تاریخی اقدام کند و ما هم نسبت به تامین محتوا و تجهیزات کمک خواهیم کرد.

۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۴
کد خبر: ۹۰٬۷۹۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =