۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱
کد خبر: . ۹۰٬۴۹۷
واکسن کرونا خونِ تازه در رگ های صنعت توریسم| تبدیل اروند به مرکز واکسیناسیون اتباع خارجی

آبادان- تزریق و پایلوت قرار دادن واکسن کرونا در منطقه آزاد اروند موجب رونق صنعت گردشگری و تورهای سلامت در این منطقه می‌شود.

محمود نواصر؛ بازار: از زمان شیوع ویروس کرونا صنعت گردشگری جهان با چالش جدی مواجه شد و بیشترین حوزه‌ای که آسیب دید این صنعت بود.

رکود بی سابقه، بیکاری، ورشکستگی، توقف طرح‌های جدید و کاهش تبادل فرهنگی فقط بخشی از آسیب‌هایی بود که به دلیل شیوع کرونا گریبانگیر گردشگری شد.

پس از مدت‌ها انتظار سال گذشته برخی از کشورها از جمله ایران موفق به کشف واکسن کرونا شدند.

کشورهای خارجی بعد از این کشف بزرگ ضمن توجه به سلامتی شهروندان خود سعی کردند در برنامه‌های توسعه‌ای ابتدا صنعت گردشگری را احیا کنند و به همین منظور یک برنامه مهم و کاربردی را در دستور کار خود قرار دادند و بر روی گردشگری سلامت متمرکز شدند.

سفر به شهر یا کشورهای دیگر به قصد دریافت خدمات درمانی و سلامت را گردشگری درمانی یا همان گردشگری سلامت می‌گویند. این درمان می‌تواند دامنه وسیعی از خدمات درمانی و سلامت را در بر گیرد که رایج ترین آن‌ها مراقبت از دندان،‌ جراحی زیبایی، پیوند عضو و درمان ناباروری است.

طرح واکسن برای گردشگران از اتفاقات ویژه‌ای بود که برخی کشورها آن را انجام دادند که ارمنستان جزو آنها بود.

ارمنستان فرآیند واکسیناسیون کرونا را به صورت عمومی آغاز کرده و گردشگران خارجی بدون دریافت وقت می‌توانند از واکسن کرونا استفاده کنند

ارمنستان که معمولا پذیرای گردشگران زیادی از اقصای نقاط جهان از جمله ایران است فرآیند واکسیناسیون کرونا را به صورت عمومی آغاز کرده و گردشگران خارجی بدون دریافت وقت می‌توانند از واکسن کرونا استفاده کنند.

کیلینک‌هایی در نظر گرفته شده که به صورت سیار هستند و در راستای تسهیل خدمات رسانی به مردم، به شهرهای مختلف اعزام می‌شوند.

این ابتکار ارمنستان به گونه‌ای است که با توجه به انتظار کشورهای مختلف برای دریافت واکسن کووید ۱۹، هر شخصی که وارد این کشور شود فرصت دریافت آن را دارد.

برنامه‌ریزی صورت گرفته در ارمنستان سبب شده تا سیلی از گردشگران به این کشور سفر کنند.

ظرفیت مناطق آزاد
مناطق آزاد یکی مبانی توسعه و ارزآوری برای کشور هستند و در بین آنها منطقه آزاد اروند، بزرگترین منطقه آزاد ایران و با شرایط ویژه و مطلوب است.

منطقه آزاد اروند در شمال غربی خلیج فارس و جنوب غربی استان خوزستان است که شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر می‌شود. وسعت آن ۳۷ هزار و ۴۰۰ هکتار در محل تلاقی اروند رود و کارون واقع و همجوار با کشورهای عراق و کویت است.

زیرساخت توریسم درمانی
جلیل مختار، نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: استان خوزستان از نظر واردات دارو و تجهیزات پزشکی مشکل دارد که از طریق ظرفیت منطقه آزاد اروند می‌توانیم این کمبود را جبران کنیم.

وی توضیح داد: در صورت راه‌اندازی داروخانه هلال احمر در منطقه آزاد اروند این توانایی وجود دارد که داروها و تجهیزات پزشکی مورد نیاز از طریق واردات تامین شود.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: یکی از مطالبات مهم نمایندگان در دوره اخیر، تبدیل دانشکده علوم پزشکی آبادان به دانشگاه بود که با مساعدت وزیر بهداشت این ارتقا صورت گرفت.

مختار در ادامه سخنان خود با اشاره به گردشگری سلامت افزود: مسئولان دانشگاه علوم پزشکی آبادان با فراهم آوردن زیرساخت لازم باید زمینه بهره‌مندی استان از صنعت توریسم درمانی را فراهم کنند. از این طریق با ورود و درمان بیماران سایر کشورها، چرخ اقتصاد منطقه می‌چرخد.

وی ادامه داد: با توجه به وجود دانشجویان مستعد در منطقه اروند، لازم است مسئولان وزارت بهداشت نسبت به توسعه دانشگاه علوم پزشکی آبادان و ایجاد رشته‌های مورد نیاز مانند دندانپزشکی و داروسازی اقدام کنند.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی گفت: هم مرزی با کشورهایی مثل عراق و وجود منطقه آزاد اروند یک فرصت مناسبی برای توسعه نظام سلامت و توریسم درمانی در جنوب غرب خوزستان است.

رونق توریسم سلامت
حسین گروسی، سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند نیز در گفتگو با خبرنگار بازار جایگاه ایران در دنیای پزشکی را بسیار مطلوب دانست و اظهار کرد: خوشبختانه با اینکه سخت افزارهای کمتری داریم اما در رشته‌های پزشکی شانه به شانه کشورهای توسعه یافته در حال رشد هستیم.

وی تاکید کرد: دنیا به پزشکی ما اعتماد دارد و بسیاری حاضر هستند برای درمان به ایران سفر کنند.

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند در ادامه سخنان خود به هاب واکسیناسیون اشاره کرد و گفت: درخواست ۲۰۰ هزار دوز واکسن برای مردم منطقه آزاد اروند را به وزارت بهداشت داده‌ایم تا همه اروندنشینان واکسینه شوند و در ادامه بتوانیم اروند را تبدیل به هاب واکسیناسیون برای کل کشور و کشورهای اطراف کنیم.

گروسی تاکید کرد: گام نهادن به راه‌های نوین در رسیدن به مقصد اصلی گردشگری مهم است.

وی توضیح داد: تهدید و مشکلات کرونا را می‌توان به فرصت تبدیل کرد و توریسم سلامت را رونق داد.

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند عنوان کرد: همانگونه که انتقال تکنولوژی در بند ۱۱ اقتصاد مقاومتی ذکر شده، باید به دنبال فناوری‌های جدید باشیم تا مقصد گردشگری از اینجا آغاز شود.

جلوگیری از خروج ارز
دولت روشی برای توزیع واکسن در کشور دارد و چون در کشور ما زمانبندی این موضوع نسبت به سایر کشورها عقب‌تر بود بسیاری از هموطنان ما تصمیم گرفتند برای تزریق واکسیناسیون به خارج از کشور سفر کنند.

چنانچه تعدادی واکسن در منطقه آزاد اروند برای شهروندان اروندنشین و افرادی که در قالب تورهای سلامت به این منطقه سفر کنند تهیه شود بار دولت تا حدودی کاهش پیدا می‌کند

چنانچه تعدادی واکسن در منطقه آزاد اروند برای شهروندان اروندنشین و افرادی که در قالب تورهای سلامت به این منطقه سفر کنند تهیه شود بار دولت تا حدودی کاهش پیدا می‌کند.

ایرانیانی که فقط برای تزریق واکسن به خارج از کشور سفر می‌کنند اگر برای این امر به منطقه آزاد اروند سفر کنند از خروج ارز جلوگیری می‌شود.

ضرورت انجام مذاکره
تزریق و پایلوت قرار دادن واکسن در منطقه آزاد اروند موجب رونق گردشگری و تورهای سلامت در این منطقه می‌شود و باید با شرکت‌های پزشکی دارای صلاحیت مذاکره شود.

به عنوان مثال «شرکت مدیفارم کیش» به لحاظ صلاحیت حرفه‌ای در حوزه درمان مجوز تهیه یک میلیون دوز واکسن آستارزنکا از کشور ترکیه گرفته است و سازمان منطقه آزاد اروند و دانشگاه علوم پزشکی آبادان می‌توانند با این شرکت وارد مذاکره شوند.

منطقه آزاد اروند بیشترین مقصد مورد تقاضای اتباع عراقی است که این ظرفیت بی بدیل در هیچ کدام از نقاط کشور وجود ندارد.

با توجه به شرایط مراقبتی گردشگر خارجی یا داخلی پس از تزریق واکسن که باید یک هفته در منطقه آزاد اروند اقامت داشته باشد این موضوع باعث زنده شدن صنعت گردشگری منطقه و رونق دوباره کسب و کارهای توریسم می‌شود.

۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱
کد خبر: ۹۰٬۴۹۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =