۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸
کد خبر: . ۸۳٬۷۰۴
رتبه ۲۳ اقتصاد ایران بر اساس آمار صندوق بین المللی پول

اشعری، کارشناس مسائل اقتصادی گفت: براساس آمار جدید صندوق بین المللی پول رتبه اقتصادی ایران ۲۳ است که در آخرین آمار بانک جهانی هم همین رتبه را داریم.

به گزارش بازار، مهدی اشعری افزود: آمارهای مختلفی درباره رتبه اقتصادی یک کشور وجود دارد، چون شاخص‌های مختلف و همچنین مراکز مختلفی برای انشتار آمار وجود دارند.

وی ادامه داد: در گزارش‌های قبلی که این نهادها تولید کرده بودند رتبه‌های مختلفی مانند ۱۹، ۱۸ و ۲۳ داشتیم و اینکه رتبه اقتصادی کشور چندم است بستگی به زمان، معیار و نوع شاخص دارد.

اشعری گفت: شاخصی که برای اندازه گیری قدرت اقتصادی کشور خوب است شاخص تولید ناخالص داخلی براساس برابری قدرت خرید است که در سال‌های قبل رتبه‌های مختلفی بوده و براساس آمار که یک هفته پیش توسط صندوق بین المللی پول منتشر شده، رتبه ما ۲۳ است که در آخرین آمار بانک جهانی هم همین رتبه را داریم.

وی افزود: برای اندازه گیری قدرت اقتصادی یک کشور شاخص تولید ناخالص داخلی خوب است، ولی برای اندازه گیری وضع معیشت مردم شاخص‌های بهتری هم وجود دارد.

کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: شاخصی که کشورهای چین و آمریکا رتبه اول و دوم را دارند همین شاخص تولید ناخالص داخلی، ولی شاخص درآمد سرانه که تقسیم بر جمعیت می‌شود قاعدتاً کشورهایی که جمعیت زیادی دارند در این شاخص پایین‌تر هستند حتی آمریکا در این شاخص رتبه اول و دوم را ندارد و چین و برزیل هم رتبه خوبی ندارند و براساس شاخص درآمد سرانه کشورهای ایرلند و ماکائو در رتبه‌های یک و دو هستند.

اشعری گفت: مشکل اصلی ما در ارتباط با تحریم، پدیده تحریم نیست یعنی تحریم تا این حد بر مسائل اقتصادی ما تاثیر گذار نیست بلکه بلاتکلیفی در ارتباط با تحریم موجب ضربه به ما شده است.

وی افزود: مشکل اینجاست که کشور به لحاظ سیاسی خود را در شرایطی قرار می‌دهد که منتظر این است که آیا تحریم‌ها برطرف می‌شود یا نه؟ در این زمان انتظار، اصلاحات اقتصادی که باید در کشور انجام شود، انجام نمی‌گیرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: با ظرفیت‌های اقتصادی متنوعی که در کشور داریم جهش وضع اقتصادی خیلی سخت نیست و باید از بلاتکلیفی خارج شویم.

۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸
کد خبر: ۸۳٬۷۰۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 7 =