۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۲
کد خبر: . ۸۰٬۸۳۵
مدیریت مصرف راهکاری برای غلبه بر چالش کم آبی است

اصفهان- امینی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: سال ۱۴۰۰ به دلیل بارندگی‌های محدود شرایط سختی برای تامین پایدار آب شرب مردم در سطح استان داریم اما با مدیریت مصرف بهینه آب می توان بر این چالش غلبه کرد.

هاشم امینی در گفت‌وگو با خبرنگار بازار اظهار داشت: از آنجا که آب مایه حیات و فصل مشترک همه موجودات زنده است و فراوانی آب در هر منطقه می‌تواند شاخصی برای عمران، آبادانی و  هم‌چنین توسعه یافتگی یا امکان توسعه در آن منطقه باشد، در مناطق خشک و نیمه‌خشک وجود آب بسیار با ارزش است و در این مناطق بهره‌وری حداکثری از منابع آب و حفاظت کمی و کیفی از منابع آب، باید در راًس همه امور قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در سوره های بقره، انعام، انفال و رعد بر واژه آب اشاره شده است، افزود: آب به عنوان برکت خداوندی است که حیات می بخشد. در قرآن کریم آب رزق الهی است و خداوند بزرگ انسان را به تفکر در باره آب و شکرگزاری آن یادآوری کرده است. 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان  بیان داشت: ایران در یک اقلیم خشک و نیمه خشک قرار دارد و این محدودیت باعث شد که گذشتگان این سرزمین نیز قدر و ارزش آب را به ویژه در مناطق کویری کشور بدانند و راهکارهای متفاوتی برای زیست و کنار آمدن با کم آبی از طریق صرفه‌جویی و بهره وری بیشتر آب، مد نظر قرار دهند.

امینی با بیان اینکه میزان آبی که از زاینده رود برای شرب از ۱۰ سال پیش تاکنون تخصیص یافته است با وجود اضافه شدن نزدیک به یک میلیون واحد به میزان مشترکین ( یک میلیون انشعاب)، حدود ۱۰ میلیون مترمکعب کاهش مصرف داشته است، خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ به دلیل بارندگی های محدود شرایط سختی از لحاظ تامین پایدار آب شرب مردم در سطح استان داریم اما همچون سنوات گذشته با مدیریت مصرف بهینه آب می توان بر این چالش غلبه کرد.

وی اظهار داشت: با استفاده بهینه از آب و جلوگیری از هدر رفتن منابع موجود، می توان کمبود آب را جبران کرد و تحقق این مساله در وهله اول نیاز به اشاعه فرهنگ مصرف بهینه از این مایه حیات دارد.

 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به کاهش درصد آب بدون درآمد در این استان، گفت: با توجه به اهمیتی که آب شرب و بهداشت مردم دارد، مدیریت سازمان آب و فاضلاب استان به گونه‌ای عمل کرد که امروز میزان پرت شبکه‌های اصفهان کمترین هدر رفت  را در کشور دارد و پرتی آب از ۳۴ درصد  به ۱۶ درصد در سال ۹۹ رسیده است و این امر به دلیل اصلاح شبکه‌ها، نشت گیری و همکاری خوب      مردم اصفهان بوده است. 

استاندارد مصرف آب خانگی ۱۵۰ لیتر در هر شبانه روز است
امینی با اشاره به اینکه یکی از موارد مدیریت بهینه مصرف آب کاهش استاندارد مصرف آب  خانگی در کشور ایران به ۱۵۰ لیتر در شبانه روز است، گفت: منابع آبی موجود کشور را باید با مصرف اصولی مدیریت کرد و مساله کاهش تدریجی منابع آب زیرزمینی و سطحی آب در استان ها باید به مردم گوشزد شده و رویکرد اصلاح الگوی مصرف همواره باید به مردم یادآوری شود.

 امینی ارتقا دانش را از عوامل پیشرفت هر سازمانی دانست و گفت: یک سازمان پیشرو کارکنان متخصص در اختیار دارد؛ چنین کارکنانی، خلاق بوده و از قدرت تفکر عمیق برخوردارند، کنجکاو و ساعی اند، درستکار و امین و با تعهدند، به کار جمعی علاقمندند و علاوه بر رشد خود، برای رشد دیگران نیز ارزش قائلند و توسعه سازمان را مد نظر قرار می دهند  و با تسهیم دانش خود و کاربرد آن در تصمیم گیری و ارائه راه حل، بُن بست‌های سازمان را در هم می شکنند وپیوسته دغدغه تعالی و پیشرفت سازمان را داشته و کارکنان شرکت آب و فاضلاب استان با توجه به پیشینه سازمانی ضرورت دارد دراین مسیر قدم بردارند.

سرانه مصرف آب اصفهانی ها کاهش یافت
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه بی تردید توسعه آموزش در سازمان، منجر به افزایش تعهد، انگیزه، ارتقای مهارتها و انتقال دانش می‌شود، خاطرنشان کرد: برای توسعه دانش سازمانی لازم است باورها و نگرش ها و رفتارها به سمت تولید دانش متمایل شود و در سال جاری آموزش هایی به منظور ارتقای دانش سازمانی بیش از پیش در دستور کار قرار می گیرد، از این رو ضرورت دارد تمام ارکان شرکت در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ برنامه ریزی و تلاش کنند.

وی با بیان اینکه سرانه مصرف آب شرب در سال ۱۳۸۹، ۱۸۶ لیتر بر ثانیه برای هر نفر در شبانه روز بوده است که تا سال ۱۳۹۹ به ۱۵۰ لیتر بر ثانیه برای هر نفر کاهش یافت، ابراز داشت: وی با اشاره به اینکه دردهه گذشته  فعالان صنعت آبفا در استان اصفهان به دلیل وقوع خشکسالی های پیاپی تلاش های بسیاری را به منظور تامین پایدار آب شرب مردم در سطح استان در دستور کار قرار دادند.

حفظ ارزش آب، ارتقا دانش سازمانی، خدمات نوین و پایدار
امینی تصریح کرد: مطابق با سنوات گذشته شرکت آبفا استان اصفهان  با توجه به رویکرد ارائه خدمات به مردم در شهرها و روستاها، حفظ ارزش آب، ارتقاء دانش سازمانی، خدمات نوین و پایدار را به عنوان شعار سال  ۱۴۰۰ این شرکت، برگزیده است.

امینی در ادامه افزود: پایداری خدمات آب و فاضلاب در بخش های مختلف جز وظایف ذاتی و لاینفک است و با توجه به پیشرفت علم ضرورت دارد شرکت آبفا استان اصفهان نه تنها به پایداری و پیوستگی این خدمات در قالب خدمات اولیه، ثانویه و خدمات آب و فاضلاب توجه کند بلکه با استفاده از اقدامات و فعالیت های فن آورانه و نوآورانه نسبت به تسهیل دسترسی و ارتقای کیفیت این خدمات نیز اقدام کند.

وی تصریح کرد: در دنیای امروز روش های نوینی برای ارائه خدمات وجود دارد  و در این راستا در سال جاری با ارائه ی ایده های کارآمدی تلاش خواهیم کرد همه مشترکین در سطح استان از خدمات نوین و پایداری بهره مند شوند.

وی افزود: برای موفقیت در ارائه خدمات پایدار به مردم، نیازمند روش‌های نوینی برای توسعه و ارتقای خدمات هستیم که در این زمینه سعی در استفاده از روش‌ها و تکنولوژی‌های روز دنیا در ارائه خدمات داریم.

۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۲
کد خبر: ۸۰٬۸۳۵

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =