۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۱
کد خبر: . ۶۵٬۸۷۲
موافقت بانک مرکزی با افزایش سقف تسهیلات مسکن ملی| مرحله سوم ثبت نام متقاضیان از فردا آغاز می شود

مرحله سوم ثبت نام متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در حالی از فردا آغاز می شود که وزارت راه و شهرسازی درصدد اخذ موافقت بانک مرکزی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن ملی است.

بازار؛ گروه راه و مسکن: در حالیکه برخی موانع و مشکلات مربوط به اختصاص زمین به طرح اقدام ملی مسکن و میزان آورده متقاضیان مسکن ملی این روزها، وزارت راه و شهرسازی را با چالش مواجه کرده است حبرها از درون وزارت راه و شهرسازی حاکی از این است که بانک مرکزی با افزایش سقف تسهیلات مسکن ملی موافقت کرده است اما بر میزان آن هنوز بحث های جدی وجود دارد.

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار بازار با تاکید بر اینکه بانک مرکزی نیز موافق افزایش سقف تسهیلات مسکن ملی است گفت: وزارت راه و شهرسازی پیشنهادات و دلایل خود را برای افزایش و میزان افزایش سقف تسهیلات مسکن ملی به بانک مرکزی ارائه کرده است، بنابراین باید منتظر ماند و دید که بانک مرکزی امروز چه تصمیمی خواهد گرفت. 

وی ادامه داد: بسته پیشنهادی افزایش سقف تسهیلات مسکن ملی به بانک مرکزی در مهر ماه تقدیم بانک مرکزی شد و تاکنون برای بررسی و تصمیم بر روی این پیشنهاد چندین جلسه کارشناسی برای میزان افزایش سقف تسهیلات مسکن ملی برگزار شده است.

تامین منابع از طریق سیستم بانکی در میزان افزایش سقف تسهیلات مسکن ملی مهم است بنابراین در تصمیم بانک مرکزی میزان افزایش بستگی به این خواهد داشت که چه میزان از منابع در سیستم بانکی تامین شود

محمودزاده خاطر نشان کرد: تامین منابع از طریق سیستم بانکی در میزان افزایش سقف تسهیلات مسکن ملی مهم است بنابراین در تصمیم بانک مرکزی میزان افزایش بستگی به این خواهد داشت که چه میزان از منابع در سیستم بانکی تامین شود. حال هر چقدر این میزان منابع بیشتر باشد سقف تسهیلات بیشتر می تواند افزایش یابد.

در حال حاضر سقف تسهیلات مسکن ملی ۱۰۰ میلیون تومان است بنابراین باید دید چند درصد سقف پیشنهادی باید رشد کند که جامعه هدف را توانمند کند؟

وی در این خصوص اظهار داشت: یک بخش تسهیلات مسکن ملی پرداخت و یک بخش دیگر بازپرداخت تسهیلات است. حال اگر به یکباره سقف تسهیلات رشد زیادی کند بدون شک نه تامین منابع مالی از سوی بانک ها و نه بازپرداخت آن از سوی متقاضیان مسکن ملی مقدور خواهد بود. 

گفته می شود امروز بعد از نتیجه نهایی که با بانک مرکزی خواهد گرفت این مصوبه به شورای پول و اعتبار ارائه خواهد شد تا در نهایت این شورا تصمیم نهایی را اعلام کند. 

بانک مسکن نیز اخیرا برنامه افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن را برای سال آینده در برنامه خود قرار داده است. محمد حسن عملداری معاون امور اعتباری بانک مسکن در خصوص رایزنی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن خبر داد و گفته بود که افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن برای سال آینده جزء برنامه‌ها و سیاست‌های بانک مسکن قرار دارد.

هم‌ اکنون رقم تسهیلات مسکن از حساب پس انداز مسکن صندوق یکم برای زوجین در تهران ۱۶۰ میلیون تومان و برای انفرادی ۸۰ میلیون تومان است. همچنین رقم تسهیلات ساخت و خرید مسکن از حساب اوراق ممتاز برای زوجین در تهران ۲۰۰ میلیون تومان و برای انفرادی ۱۰۰ میلیون تومان است. تسهیلات ساخت مسکن در تهران نیز هم اکنون بدون سپرده ۲۵۰ میلیون تومان است.

مرحله سوم ثبت طرح اقدام ملی مسکن، نیز فردا پنجشنبه  ۱۸ دی ماه ساعت ۱۰ صبح در ۱۸۳ شهر از ۱۹ استان کشور آغاز می شود

مرحله سوم ثبت طرح اقدام ملی مسکن، نیز فردا پنجشنبه  ۱۸ دی ماه ساعت ۱۰ صبح در ۱۸۳ شهر از ۱۹ استان کشور آغاز می شود.

در مرحله نخست، ثبت‌نام متقاضیان جدید در شهرهایی که در آنها اراضی جدید احصا شد، فراهم شده است. این مرحله برای ثبت‌نام متقاضیان جدید در شهرهای فاقد ثبت‌نام در شهرهای فاقد ثبت‌نام در مراحل قبل و بر اساس ظرفیت‌های احصا شده در ۱۸۳ شهر واقع در ۱۹ استان کشور شامل ایلام، بوشهر، تهران، خراسان شمالی، سیستان‌وبلوچستان، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، گیلان، قزوین، آذربایجان‌غربی، مازندران، مرکزی، سمنان، خوزستان، فارس، همدان، خراسان‌رضوی و هرمزگان برنامه‌ریزی شده است.

متقاضیان این شهرها می توانند از تاریخ بازگشایی سامانه که ۱۰ صبح روز پنجشنبه ۱۸ دی است تا ساعت ۲۴ روز پنجشنبه ۲۵ دی با مراجعه به سامانه tem.mrud.ir نسبت به ثبت نام بر اساس شرایط اعلامی اقدام کنند.

با توجه به محدودیت تامین اراضی، پس از پالایش و احراز شرایط، متقاضیان نهایی به میزان ظرفیت احصا شده از بین متقاضیان تایید شده انتخاب خواهند شد.

در ادامه این اطلاعیه در خصوص اصلاح شهر محل تقاضا برای متقاضیان ثبت نام شده در مراحل قبلی تصریح شده است: در این مرحله که از طریق ارسال پیامک زمان آن به متقاضیان مشمول اعلام خواهد شد، متقاضیانی که به دلیل انتخاب شهر محل تقاضا، انصراف داده یا رد درخواست شده‌اند، می‌توانند در زمان اعلامی طی پیامک با مراجعه به سامانه طرح اقدام ملی مسکن به نشانی www.tem.mrud.ir نسبت به تغییر شهر محل تقاضای خود بر اساس شرایط اعلامی از سوی این وزارت در اطلاعیه‌های بعدی اقدام کنند.   

۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۱
کد خبر: ۶۵٬۸۷۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =