ویروس انگلیسی کرونا دیر یا زود وارد کشور می‌شود

رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور به بیش از ۸۶ درصد رسیده و اکنون تنها چهار شهر آمل، رامسر، ساری و سوادکوه شمالی در وضعیت قرمز هستند.

به گزارش بازار، «علیرضا رئیسی» افزود: آخرین آمارها نشان می‌دهد که علاوه بر این ۴ شهر که وضعیت قرمز دارند، ۴۳ شهر در وضعیت نارنجی و ۴۰۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

وی با بیان اینکه در برخی از روزها رعایت پروتکل‌ها در کشور به حدود ۲۷ درصد رسیده بود، یادآورشد: هرچند که اکنون رعایت پروتکل‌های بهداشتی به طور متوسط در کشور به بیش از ۸۶ درصد رسیده، اما در برخی از مناطق کشور میزان آن به بیش از ۹۰ درصد نیز رسیده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه از ۴۳ شهر نارنجی ۱۸ شهر مربوط به استان مازندران است، ادامه داد: دلیل آن این است که مازندران تنها استانی است که شاهد خیز سوم ویروس کرونا بوده است و سایر استان‌ها خیز سوم را پشت سر گذاشته اند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: در صورتی که پروتکل‌ها در شهرهای بابل، تنکابن، جویبار، چالوس، فریدونکنار، قائم شهر، میانرود و نکا رعایت نشود این شهرها نیز ممکن است وضعیت قرمز پیدا کنند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه ۲ هفته هیچ شهر قرمزی نداشتیم، توضیح داد که تا روز ۶ دی ماه سال جاری شهر قرمز در کشور نداشتیم، اما ۱۰ دی ماه سال جاری وضعیت ۴ شهر یاد شده در استان مازندران قرمز شد و هم اکنون هیچ مسافری هم حق ندارد به این ۴ شهر سفر کنند.

وی گفت: پیش از این روزانه به طور متوسط بیش از ۳ هزار بیمار کرونایی در مراکز درمانی بستری می‌شدند، اما اکنون تعداد آن به حدود ۳۵۰ نفر رسیده و تعداد جانباختگان نیز که روازنه حدود ۵۰۰ نفر بود به حدود ۱۰۰ نفر کاهش پیدا کرده است و این نشان می‌دهد با کاهش یک پنجم مرگ ومیرها در کشور اقدامات و محدودیت‌ها اعمالی بسیار تاثیرگذار بوده است.

رئیسی تاکید کرد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک در تمام امکان و رعایت فاصله گذاری و خودداری از دورهمی‌ها مهمترین عامل کاهش بیماری کرونا در کشور بوده است و اگر این مساله را ساده نگاه کنیم بار دیگر شاهد افزایش مرگ ومیر در کشور خواهیم بود.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین به ویروس انگلیسی اشاره کرد و افزود: هرچند که ویروس جهشی کرونا انگلیسی به کشورهای همسایه ترکیه، پاکستان و عمان وارد شده، ولی دیر یا زود این ویروس وارد کشور ما نیز خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه این ویروس بسیار مستعد جهش است ادامه داد: جهش این ویروس ۷۰ برابر ویروس عادی کرونا است و وجود این ویروس ۳۰ شهریور ماه سال جاری در انگلیس به ثبت رسید، اما این کشور به دلایل نامعلومی از اعلام آن خودداری کرد و اکنون ایران و ۵۰ کشور جهان پروزاهای خود را به انگلیس ممنوع کرده اند و ما آمادگی کامل داریم با این ویروس نیز با رعایت پروتکل‌ها مقابله کنیم.

رئیسی توضیح داد که بررسی‌ها ما نشان داد که ۳ نفر مسافر از انگلیس به ایران وارد شده بودند که ما با پیدا کردن این سه نفر در مشهد با انجام تست‌ها و آزمایش‌های مورد نیاز، نتیجه آن منفی بود و هم اکنون هر کسی از اروپا و انگلیس به هر طریقی وارد کشور شود، ۱۴ روز در قرنطینه خواهد بود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا به ضرورت افزایش تست‌های کرونا در سطح کشور اشاره کرد و افزود که اکنون تست کرونا روازنه به طور متوسط به بیش از ۶۰ هزار تست افزایش یافته است و روند افزایش آن به روازنه ۱۰۰هزار نفر نیز همچنان در حال افزایش است، اما تعداد مراجعین برای تست در روز، بسیار کاهش یافته است.

رئیسی با بیان اینکه با اجرای طرح شهید سلیمانی در کشور به دنبال شناسایی زود هنگام بیماران کرونایی در کشور هستیم، توضیح داد که اکنون به اندازه کافی تجهیزات تست در اختیار داریم و با شناسایی سریع بیماران کرونایی، فورا این افراد را وارد قرنطینه و مرحله ایزوله می‌کنیم تا از سرایت این بیماری به دیگران بسرعت جلوگیری شود.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به میزان آلودگی هوای کلانشهرها اشاره کرد و افزود: متاسفانه بین آلودگی هوا و ویروس کرونا ارتباط نزیدکی وجود دارد، زیرا هر دو این پدیده به ریه و مجرای عامل تنفسی افراد آسیب می‌زنند.

رئیسی گفت: معمولا تزریق واکسن در فاز اول به کمتر از یک هزار نفر تزریق می‌کنند در فاز دوم به چند صد نفر تزریق می‌شود و در فاز سوم این واکسن به بیش از ۱۰۰ هزار نفر تزریق می‌شود و هم اکنون تعدادی از کشورها فاز سوم را پشت سر گذاشته اند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: خوشبختانه نظام اولویت بندی تزریق واکسن کرونا در کشور آماده شده است و واکسن نیز تنها در اختیار وزارت بهداشت خواهد بود و در اختیار هیچ کسی نیست و اگر کسی مطلع شود مرتب را به شماره تلفن ۱۹۰ اطلاع دهد.

۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸
کد خبر: ۶۴٬۹۴۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =