۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲
کد خبر: . ۶۴٬۰۷۴
افزایش میزان بیکاری در فرانسه تحت تأثیر قرنطینه

شمار متقاضیان کار در فرانسه که هیچ گونه فعالیتی ندارند، ۹ دهم درصد افزایش یافت و به سه میلیون و ۸۲۸ نفر رسید.

به گزارش بازار، روزنامه فرانسوی زبان لوموند، چاپ پاریس، نوشت نرخ بیکاری در فرانسه در ماه نوامبر تحت تأثیر قرنطینه و مقررات محدود کننده مرتبط با کرونا افزایش یافت.

بر اساس ارقامی که وزارت کار فرانسه دوشنبه منتشر کرد، شمار متقاضیان کار که هیچ گونه فعالیتی ندارند، ۹ دهم درصد افزایش یافت و به سه میلیون و ۸۲۸ نفر رسید.

بر اساس داده‌های آماری مؤسسه اشتغال زایی فرانسه موسوم به پُل‌آمپلوا "Pôle emploi" - سازمانی که وظیفه کمک به افراد جویای کار، تحقیق و نظر سنجی در زمینه بازار کار و کمک به متقاضیان ایجاد شرکت یا استخدام نیرو در فرانسه را برعهده دارد، افراد جویای کار که "فعالیت محدودی" دارند (گروه‌های B و C) در ماه نوامبر شاهد کاهش یک ممیز سه دهم (۱,۳) درصدی نیروی کار در این دو گروه بودند.

بر اساس اطلاعاتی که دارس (Dares)، اداره مطالعات وزارت کار فرانسه منتشر کرد، بازار کار این کشور تحت تأثیر محدودیت‌های اعمال شده، بار دیگر خراب شد. در ماه نوامبر، تعداد متقاضیان کار که هیچ فعالیت اقتصادی و در نتیجه هیچ درآمدی هم ندارند (رده A در دسته بندی Pôle emploi) با ۳۴ هزار و ۴۰۰ نفر افزایش به سه میلیون و ۸۲۸ نفر در سراسر فرانسه رسید.

این آمار سرزمین‌های ماوراء بحار را نیز شامل می‌شود، اما به مایوت مربوط نمی‌شود. این سطح ۱۰ درصد بالاتر از ارقامی است که ماه فوریه، پیش از آغاز رکود اقتصادی به ثبت رسید.

پس از شش ماه کاهش بی وقفه شمار افراد جویای کار، آمار بیکاری به علت دلیل اقدامات محدود کننده‌ای که اواخر ماه اکتبر با هدف مهار شیوع ویروس همه گیر کرونا اعمال شد، بار دیگر افزایش یافت و این موضوع تعجب آور نیست. فعالیت بسیاری از بخش‌ها در پی اجرای دوباره قرنطینه و مقررات محدود کننده کاهش یافت؛ آن هم قرنطینه‌ای که در مقایسه با نخستین قرنطینه در ماه بهار تأثیرات کمتری داشت.

جوانان بیشتر تحت تأثیر قرار گرفته اند
تحولات ماه نوامبر به همه گروه‌های سنی مربوط، اما بیشتر در بین جوانان مشاهده می‌شود: بیکاری در میان جوانان زیر ۲۵ سال دو ممیز یک دهم درصد و در میان افراد ۲۵ تا ۴۹ سال هفت دهم درصد افزایش یافت. افراد ۵۰ سال یا بالاتر نیز افزایش ۹ دهم درصدی بیکاری را در ماه نوامبر مشاهده کردند. بنا بر اعلام اداره مطالعات وزارت کار فرانسه، دو عامل نقش مهمی در افزایش میزان بیکاری در ماه نوامبر ایفا کردند: افزایش ثبت نام‌های جدید در مؤسسه اشتغالزایی پُل‌آمپلوا و کاهش خروج از رده A؛ بدین معنا که در ماه نوامبر در مقایسه با ماه‌های گذشته، افراد کمتری برای اشغال موقعیت‌های شغلی ناپایدار و موقت، از رده A خارج شدند.

افراد جویای کار که فعالیت محدودی دارند (گروه‌های B و C) نیز در ماه نوامبر شاهد کاهش یک ممیز سه دهم (۱,۳) درصدی نیروی کار در این دو گروه بودند. در مجموع، تعداد افرادی که در گروه‌های B، A و C قرار دارند، بیش از ۶ میلیون نفر یعنی تا حدودی ثابت مانده است؛ آستانه‌ای که هرگز تا پیش از شیوع ویروس همه گیر کووید-۱۹ از آن عبور نکرده بود.

رده B مربوط به افرادی می‌شود که فعالیت اقتصادی محدود و کمتر از ۷۸ ساعت در ماه را دارند و رده ‌C افرادی را شامل می‌شود که فعالیت اقتصادی محدود، اما بیشتر از ۷۸ ساعت در ماه دارند.

این نتایج بد، با شاخص‌هایی که آژانس مرکزی سازمان‌های تأمین اجتماعی (Acoss) - بیست و سوم دسامبر ارائه کرد، مطابقت دارد. بنا بر اعلام این سازمان، تعداد اعلامیه‌های استخدامی (به استثنای کار موقت) از بیش از یک ماه پیش تا کنون به شدت کاهش یافته است: اعلامیه‌های استخدام پس از کاهش ۸,۶ درصدی در ماه سپتامبر و افزایش ۲,۵ درصدی در ماه اکتبر، کاهش ۱۹,۸ درصدی را در ماه نوامبر تجربه کرد.

استخدام در شرکت‌هایی با کار موقت نیز تحت تأثیر قرار گرفته است: بر اساس آماری که مؤسسه پریسم آمپلوا Prism’emploi، سازمان کارفرمایان این بخش بیست و دوم دسامبر منتشر کرد، میزان استخدام در شرکت‌هایی با کار موقت در ماه نوامبرز در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۱۹، ۱۴,۵ درصد کاهش یافت. برای نخستین بار از ماه مه، "شرایط اشتغال موقت، پس از آنکه آرام آرام بهبود یافته بود، با کاهش ۱۱۰ هزار عنوان شغلی طی یک سال بار دیگر اوضاع وخیمی را تجربه کرد. در ماه اکتبر نیز ۸۰ هزار فرصت شغلی از دست رفت.

۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲
کد خبر: ۶۴٬۰۷۴

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =