۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹
جزئیات نشست امروز کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰
توسط سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس تشریح شد

جزئیات نشست امروز کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰

زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه از حضور مسئولان اقتصادی دولت در نشست کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ و ارائه گزارشی درباره بخش های مختلف این لایحه خبر داد.

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، رحیم زارع سخنگوی تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در اولین نشست خبری این کمیسیون گفت: اولین جلسه رسمی کمیسیون تلفیق بودجه امروز (شنبه ۶ دی ماه) با حضور فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی و معاونانشان برگزار شد.

وی ادامه داد: رئیس سازمان برنامه و بودجه در ابتدای این نشست گزارشی از کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ از لحاظ کیفی و کمی ارائه و به سوالات نمایندگان پاسخ داد. همچنین دژپسند و پارسا نیز گزارشی از بودجه سال آینده به نمایندگان ارائه کردند.

نماینده مردم خرمبید و بوانات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نوبخت در ارائه گزارش ۸ ماهه از عملکرد بودجه سال ۹۹ ضمن اشاره به سهم مصوب ۳۸۴ هزار میلیارد تومانی بودجه اعلام کرد که تنها ۳۵۳ هزار میلیارد تومان آن بودجه عملکردی داشته است و ۳۱ هزار میلیارد تومان در بحث بودجه عملکرد، صرفه جویی اجباری صورت گرفته است.

زارع تصریح کرد: در بخش مصارف؛ ۲۰۴ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ دیده شده بود که این مبلغ در سال ۹۹ ۳۵۳ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد، یعنی سهم مصارف  در سال جاری نسبت به سال ۹۸، حدود ۳۹ درصد افزایش داشته است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به سهم اعتبارات در سال ۹۹ هم گفت: ۶۵ درصد از موارد تخصیص یافته تاکنون افزایش یافته و اعتبارات هزینه ای در سال جاری نسبت به سال ۹۸ در حدود ۳۵ درصد بیشتر شده است.

وی ادامه داد: در بخش اعتبارات حقوق و مزایا، پرداخت ها در سال جاری حدود ۵۳ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش داشته، و عدم تحقق منابع در سال ۹۹ حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان بوده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم  بیان کرد: نوبخت ضمن ارائه گزارشی از کلیات لایحه بودجه سال آینده اعلام کرد که ۸۰ هزار میلیارد تومان بابت اصل اوراقی که به مردم واگذار شده و ۵۰ هزار میلیارد تومان برای سود آن یعنی در مجموع حدود ۱۳۰ هزار میلیارد تومان از محل اعتبارات جاری امسال برای پرداخت اصل و سود اوراقی تاکنون منتشر شده است و ۲۰ هزار میلیارد تومان هم برای تعهدات بین المللی پرداخت می شود.

زارع تصریح کرد: ۱۰۴ هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی، ۶۰ هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان، ۵ هزار میلیارد تومان برای فرهنگیان، ۳۱ هزار میلیارد تومان برای پرداخت طرح یارانه معیشتی ۶۰ میلیون نفر، ۴۳ هزار میلیارد تومان برای ۷۸ میلیون نفر در بودجه ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است.

وی ضمن تاکید بر افزایش ۲۵ درصدی حقوق و مزایا گفت: ۴۰۰ هزار میلیارد تومان هزینه جاری در سال ۹۹ در نظر گرفته شده بود که در سال ۱۴۰۰ این عدد به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین افزایش حداقل دریافتی کارکنان دولت از ۲.۸ میلیون تومان به ۳.۵ میلیون تومان رسیده و معافیت مالیاتی هم از حقوق ۳ میلیون تومان در سال جاری به ۴ میلیون تومان در سال آینده تغییر کرده است.

نماینده مردم آباده، بوانات، خرم بید و سرچهان در مجلس یازدهم با بیان اینکه ۱۶ هزار میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق در بودجه سال آینده در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: ۵۳۰۰ میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه ها برای طرح تحول سلامت، بیمه رایگان ۳۰ میلیون نفر و حمایت از گروه های خاص و ۴ هزار میلیارد تومان برای درمان بیمه تکمیلی امور ایثارگران، ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از معلولان، ۴۲۰ میلیارد تومان برای مستمری به یکصدهزار رزمنده معسر در بودجه سال آینده دیده شده است.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات بخش سلامت رشد ۲.۳ برابری در بخش بهداشت بودجه سال ۱۴۰۰ داشته است، تاکید کرد: استخدام ۵۳ هزار نفر نیروی جدید کادر درمانی که دستور ۲۳ هزار نفر از آنها صادر شده و برای مابقی آن هم منابع دیده شده، راه اندازی ۴ هزار و ۴۶۲ تخت بیمارستانی جدید در بحث سلامت و همچنین ۲۵۸۵ کیلومتر برای توسعه حمل و نقل ریلی، تکمیل و بهره برداری ۸۵۹ کیلومتر آزادراه، ۴۹۶۷ کیلومتر بزرگراه در بودجه سال آینده در نظر گرفته شده است.

زارع تصریح کرد: ۲۵۶ هزار واحد مسکن که شامل ۹۱ هزار واحد مسکن محرومین در استان ها، تکمیل و ساخت ۴۰ هزار واحد مسکن روستایی و تکمیل ۲۷۶ هزار واحد مسکن مهر نیز در لایحه بودجه سال آینده دیده شده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ بیان کرد: در این نشست دژپسند نیز ضمن اشاره به تاثیر بودجه بر شاخص های کلان اقتصادی اعلام کرد که موجودی سرمایه در سال های ۹۸ و ۹۹ با کاهش همراه بوده و رشد سرمایه گذاری در سال ۹۷ و ۹۸ و سه ماهه اول سال ۹۹ دارای رشد منفی بوده و همچنین تشکیل سرمایه ثابت با کاهش روبرو بوده است.

وی گفت: وزیر امور اقتصادی در این جلسه بیان کرد، که در بحث چرایی افزایش ۲۱ درصدی مالیات در سال آینده با توجه به این مسائل، مقایسه ای را انجام داده ایم، در سال ۹۸ رشد مالیات ۲۳ درصد بوده است و در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۱ درصد دیده شده است، در بحث درآمدهای گمرکی نیز منفی ۸ درصد در بودجه ۱۴۰۰ نسبت به سال جاری کاهش داشته، اما درآمدهای مالیاتی از ۱۷۹ هزار میلیارد تومان به ۲۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده که این بیانگر ۲۵ درصد رشد در این بخش است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به حضور زنگنه وزیر نفت و همتی رئیس کل بانک مرکزی در نشست امروز عصر کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ اظهار کرد: طی روزهای آینده با توجه به برگزاری جلسه صحن علنی در نوبت صبح، در نوبت عصر جلسات کمیسیون را برگزار می کنیم و در این همین رابطه نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه روز دوشنبه به سوالات نمایندگان پاسخ خواهد داد.

زارع بیان کرد: کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ به احتمال بسیار روز سه شنبه درباره کلیات بودجه رأی گیری خواهد کرد، زیرا ما هنوز به جمع بندی نرسیدیم و تلاش داریم تا طی این چند روز بحث های کارشناسی را با حضور مسئولان دولتی انجام دهیم و سپس در روز دوشنبه جمع بندی خود را انجام خواهیم داد.

کد خبر: ۶۳٬۲۸۷

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha