۱۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴
تصمیم دولت برای اصلاح الگوی مصرف و تشویق مشترکان کم مصرف آب و گاز
در جلسه هیئت وزیران صورت گرفت

تصمیم دولت برای اصلاح الگوی مصرف و تشویق مشترکان کم مصرف آب و گاز

در جلسه امروز هیئت دولت به ریاست حجت الاسلام روحانی، ‌رئیس جمهور، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه های اجرایی مورد طرح و تصمیم گیری قرار گرفت.

به گزارش بازار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، در این جلسه، ‌هیئت وزیران به منظور فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و آموزش با هدف کاهش مصرف مشترکان مصرف کننده بیش از الگو و اعمال سیاست تشویق مشترکان خانگی کم مصرف (با اعمال تخفیف صددرصدی)، با پیشنهاد وزارت نیرو درخصوص «اصلاح الگوی مصرف و تشویق مشترکان کم مصرف آب» موافقت کرد.

ترغیب مشترکان پرمصرف به تغییر رفتار و کاهش مصارف غیر ضرور، ایجاد زمینه تحقق اهداف مشترک با سایر مصوبات از جمله برق امید به منظور اصلاح مصرف منابع کمیاب آب و انرژی و به دنبال آن بهبود شرایط زیست محیطی، از دیگر اهداف این مصوبه است.

به موجب مصوبه فوق، مشترکان خانگی در مناطق مختلف جغرافیایی کشور متناسب با میزان مصرف به سه گروه: (خوش مصرف)، (پر مصرف) و (بد مصرف) طبقه بندی شده و برای هر دسته از این مشترکان به تناسب، سیاست های حمایتی، تشویقی و یا بازدارنده اجرا می شود.

بر این اساس، وزارت نیرو مجاز است صورتحساب آب و فاضلاب مشترکان با مصرف تا یک سوم الگوی تعیین شده را با تخفیف صددرصد محاسبه نماید. این تخفیف صرفاٌ شامل سکونتگاه های دایمی در حال بهره برداری شهری و روستایی می شود و واحدهای خالی از سکنه و سکونتگاه های غیردایم نظیر باغ ویلاها و خانه باغ ها مشمول این تخفیف نیستند. آب بهای سایر مشترکان تا الگوی تعیین شده تغییر نخواهد کرد.

درباره مشترکان با مصرف ماهانه بیش از الگوی مصرف، متعاقبا تصمیم دولت اعلام خواهد شد.

دولت همچنین وزارت نیرو (شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور) را موظف کرد ضمن اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی، مشترکان پر مصرف را نسبت به استفاده از وسایل کاهنده مصرف با هدف اصلاح رفتار و کاهش مصارف غیرضرور ترغیب نماید.

تصمیمات دولت برای اصلاح الگوی مصرف و تشویق مشترکان کم مصرف گاز از ابتدای دی ماه ۱۳۹۹
دولت همچنین با هدف بهینه سازی مصرف گاز و تشویق مشترکان کم مصرف، تصمیماتی را اتخاذ کرد.

به موجب این تصمیم، وزارت نفت مکلف شد گاز بهای مشترکین خانگی کم مصرف با الگوی مصرف تعیین شده را از ابتدای دی ماه ۱۳۹۹ رایگان منظور نماید. این حکم شامل گاز بها و کلیه هزینه های مرتبط با آن (مالیات، عوارض ارزش افزوده و عوارض گازرسانی) بوده و صرفاٌ سکونتگاه های دائمی در حال بهره برداری شهری و روستایی و همچنین سکونتگاه های عشایری مشمول آن هستند و سکونتگاه‌های خالی از سکنه و غیر دائم نظیر باغ ویلاها، مشمول این حکم نمی باشند.

گاز بها و کلیه هزینه های مرتبط با آن (شامل مالیات، عوارض ارزش افزوده و عوارض گازرسانی) برای مشترکان خانگی پر مصرف متعاقبا اعلام خواهد شد.

نرخ گاز مشترکان خانگی که میزان مصرف ماهانه آنها بیش از الگوی تعیین شده برای مشترکان کم مصرف و کمتر از الگوی تعیین شده برای مشترکان پرمصرف باشد، بدون تغییر باقی می ماند.

همچنین به مشترکان خانگی پر مصرف (با میزان مصرف بیش از الگوی تعیین شده برای آنها) فرصت داده می شود از طریق روش های زیر نسبت به اصلاح مصرف خود اقدام نمایند:

الف- اجرای اقدامات بهینه سازی مصرف که به صورت رایگان توسط شرکت ملی گاز ایران آموزش داده می‌شود.

ب - مشارکت در طرح های بهینه سازی مصرف گاز اعم از اصلاح سامانه موتورخانه ها و جایگزینی بخاری های فرسوده.

 موافقت دولت با افزایش ۲۰۰ پُست سازمانی جدید برای انستیتو پاستور ایران
هیئت وزیران با توجه به اهمیت اعمال حاکمیت دولت در تولید فرآورده ها و تولید واکسن برای تأمین سلامت عمومی مردم و نیز وظایف مؤسسه انستیتو پاستور ایران در بُعد تحقیق و توسعه و تولید محصولات نهایی مرتبط، با افزایش ۲۰۰ پُست سازمانی جدید به این مؤسسه برای رفع مشکلات ساختاری و نیروی انسانی انستیتو و صرفاً جهت اختصاص به مجتمع تولیدی تحقیقاتی محصولات بیوتکنولوژیک ایران موافقت کرد.

 لایحه جذب و استخدام قهرمانان پارالمپیک در دستگاه های اجرایی
دولت در راستای حمایت از قهرمانان جانباز و معلول کشور با توجه به قرار داشتن این افراد در سن اشتغال، لایحه اصلاح تبصره (۵) ماده واحده قانون سرباز قهرمان، موضوع امکان جذب و استخدام قهرمانان پارالمپیک در دستگاه های اجرایی به صورت پیمانی را به تصویب رساند.

به موجب این اصلاحیه، قهرمانان پارالمپیک یا یکی از فرزندان آنها به فهرست مشمولان مندرج در تبصره (۴) قانون مدیریت خدمات کشوری اضافه می شوند و کلیه دستگاه های اجرایی می توانند نسبت به جذب و استخدام آنها به صورت پیمانی با معرفی وزارت ورزش و جوانان و در چارچوب مجوزهای استخدامی اقدام نمایند.

اصلاح مصوبه مربوط به شرایط تداوم اجرای پروژه سد شفارود در استان گیلان
در ادامه این جلسه، هیئت وزیران با توجه به پیشرفت فیزیکی ۵۲/۴ درصدی اجرای پروژه سد مخزنی شفارود در استان گیلان و همچنین انجام مطالعات تکمیلی و شرایط توپوگرافی سد و جاده جایگزین جناح راست این سد و تغییرات در شیب ترانشه ها جهت پایداری خاکریزهای مشرف به جاده جایگزین، با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور درخصوص اصلاح شرایط تداوم اجرای پروژه مذکور موافقت کرد.

به موجب این اصلاحیه، کل سطح مخزن سد یاد شده نباید از حداکثر ۱۶۷ هکتار و سطح اشغال جنگل نیز حداکثر از ۹۳ هکتار تجاوز نماید.

همچنین مصوب شد نسبت به تأمین حداکثر ۶۶ میلیون مترمکعب آب شامل ۱ /۲۳ میلیون مترمکعب برای آب شرب، ۱۰ میلیون مترمکعب برای نیاز صنایع و مابقی برای تأمین آب تکمیلی کشاورزی (حداکثر برای ۶۹۰۰ هکتار اراضی کشاورزی موجود) اقدام شود. حداکثر ارتفاع سد یاد شده نیز ۴ /۱۱۴ متر تعیین شد.

به موجب اصلاحیه دولت، سطح اراضی جنگلی مورد اشغال در خارج مخزن نباید از ۵۳/۵ هکتار تجاوز نماید.

کاشت جبرانی ۶۴۰ هکتار (معادل با پنج برابر سطح تخریب شده جنگل) با گونه های جنگلی پهن برگ بومی منطقه با اولویت احیای جنگل ‌های مخروبه معرفی شده از سوی سازمان جنگل‌ ها، مراتع و آبخیزداری کشور حداکثر ظرف دو سال و نگهداری و حفاظت جنگل دست کاشت مذکور به مدت ۱۰ سال توسط سازمان یاد شده، از دیگر اصلاحات صورت گرفته در شرایط تداوم اجرای پروژه سد شفارود است.

دولت ضمن مکلف نمودن سازمان حفاظت محیط زیست به نظارت بر اجرای بند فوق، شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران را موظف کرد نسبت به تأمین و پرداخت خسارت وارده ناشی از اجرای طرح (اعم از خسارت وارده به طرح بر اساس مصوبه قبلی و افزایش خسارت برای احداث ۱۸/۵ هکتار جدید برای جاده جایگزین به منابع طبیعی) بر اساس قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی در چارچوب آیین نامه اجرایی مربوط اقدام نماید.

 اصلاح مصوبه واگذاری سهام برای متناسب سازی دریافتی های بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای‌ مسلح
همچنین هیئت وزیران به منظور تأمین نظر مجلس شورای اسلامی و رفع ایرادات موجود درخصوص مصوبه مربوط به واگذاری سهام برای متناسب سازی دریافتی های بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای‌ مسلح، با اصلاح آن موافقت کرد.

تعیین نماینده و اعلام نظر دولت درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس
دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان خود را برای پیگیری طرح های مربوط تعیین کرد.

کد خبر: ۵۹٬۵۹۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha