افزایش تولید و صادرات پتروشیمی با وجود تحریم و کرونا

مهدوی ابهری، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی از افزایش تولید و صادرات محصولات پتروشیمی در شش ماهه اول امسال برغم تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش بازار، احمد مهدوی ابهری دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی گفت: در شش ماهه نخست امسال صادرات محصولات پتروشیمی از نظر وزنی افزایش یافته و این مهم درحالی اتفاق افتاده که در نیمه اول امسال هم تحریم‌ها و مشکلات وجود داشته و هم بیماری کرونا شیوع پیدا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه با اُفت قیمت در ۲ ماهه اول سال و تعطیلی‌های ناشی از بیماری کرونا باید میزان فروش کاهش می‌یافت، اما آمارها نشان از افزایش دارد، گفت: در همین شرایط بسیاری از محصولات پتروشیمی ایران پیش فروش شده است ودر برخی محصولات اگر کسی بخواهد خریدی با هدف صادرات انجام دهد باید دست کم سه ماه در نوبت قرار گیرد، چون این محصولات برای سه ماه آینده پیش فروش شده است.  

مهدوی ابهری با بیان اینکه افزایش تولید و صادرات محصولات پتروشیمی در شرایط تحریم و کرونا، هنر مدیران این صنعت است، گفت: علاوه بر افزایش صادرات میزان عرضه محصولات پترو شیمی به بازار داخلی جهت استفاده در صنایع پایین دستی نیز افزایش داشته است.

هم اکنون بسیاری از مجتمع‌های پتروشیمی بالاتر از ظرفیت اسمی خود تولید می‌کنند
وی با بیان اینکه هم اکنون بسیاری از مجتمع‌های پتروشیمی بالاتر از ظرفیت اسمی خود تولید می‌کنند، گفت: برخی مجتمع‌ها بالاتر از ۱۰۰ درصد ظرفیت خود تولید دارند و در شش ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه میزان عرضه مواد پتروشیمی در بورس ۳۰ درصد افزایش یافته است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی با بیان اینکه هم اکنون ایران جز بزرگترین صادرکنندگان پتروشیمی جهان است، گفت: صنعت پتروشیمی ارزآورترین صنعت کشور در دوران تحریم است و این صنعت بیشترین ارز صادراتی را به سامانه نیما تزریق کرده است.

وی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی رتبه اول واریز ارز به سامانه نیما را دارد، گفت: این صنعت به همه تعهدات خود عمل کرده و تمامی ارز حاصل از صادرات محصولات خود را به کشور بازگردانده است.

مهدوی ابهری با اشاره به اینکه تولید صنعت پتروشیمی کشور در نیمه نخست امسال دست کم ۵ میلیون تن در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است، گفت: پیش بینی می‌کنیم با وارد شدن چند مجتمع جدید پتروشیمی به مدار تولید تا پایان سال ۸ میلیون تن به ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی کشور افزوده شود.

۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶
کد خبر: ۵۵٬۲۵۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =