۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
کد خبر: . ۵۱٬۱۶۳
وضعیت خدمات‌رسانی در شهرهای جدید به هیچ وجه قابل دفاع نیست

بندپی استاندار تهران می‌گوید: وضعیت خدمات رسانی و ایجاد زیرساخت‌ها در شهرهای جدید به هیچ وجه قابل دفاع نیست. به عنوان مثال نرخ رشد سالانه جمعیت در پردیس به بالای ۱۰ درصد رسیده و پیش بینی می‌شود که جمعیت این شهر به ۴۸۰ هزار نفر برسد، اما آهنگ ایجاد زیرساخت‌های توسعه ای خیلی کند تر از رشد جمعیت است.

بازار؛ گروه انرژی: انوشیروان محسن بند پی استاندار تهران با اشاره به افزایش جمعیت در شهرهای جدید و حاشیه ای تهران گفت: در همه جای دنیا ابتدا زیرساخت‌های شهری ایجاد می‌شود و بعد به دنبال ساختمان سازی می‌روند. اما متاسفانه در استان تهران شهرهای جدید بدون توجه به زیرساخت‌ها ایجاد می‌شود.

به گفته او، در حال حاضر منابع آب موجود در شهرهایی همچون پردیس و پرند به هیچ وجه جوابگوی این حجم از رشد جمعیت نیست و ما ناچار هستیم هزینه زیادی را برای انتقال آب از مناطق دیگر تهران به این شهرها بکنیم.

آمارهای اعلامی از طرف شرکت آب منطقه ای تهران نشان می‌دهد که سرانه آب در تهران ۱۸۴ مترمکعب و سرانه آب در کشور ۱۳۰۰ مترمکعب است که فاصله زیادی با سرانه آب تهران دارد، به همین دلیل در این استان مشکلات زیادی برای تامین آب وجود دارد.

استاندار تهران با اشاره به اینکه سالانه دویست هزار نفر به جمعیت استان افزوده می‌شود، ادامه داد : در شورای مسکن و شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران تاکید شده تا زیرساخت‌های آب و برق در شهر یا شهرک‌های جدید و اقماری استان تهران تامین نشود، هیچ مجوزی برای شهرهای جدید صادر نشود.

تهران بعد از سیستان و بلوچستان فقیرترین استان از نظر فضاهای آموزشی است

 بحران خدمات رسانی در شهرهای جدید 
او با بیان اینکه وضعیت خدمات رسانی در شهرهای جدید به هیچ وجه قابل دفاع نیست، ادامه داد: نرخ رشد جمعیت در پردیس به بالای ۱۰ درصد رسیده و پیش بینی می‌شود که جمعیت این شهر در آینده به ۴۸۰ هزار نفر برسد. اما آهنگ ایجاد زیرساخت‌های توسعه ای خیلی کند تر از رشد جمعیت است.

بندپی همچنین ادامه داد: البته این عقب ماندگی در حوزه آب و برق کمتر است اما بخش‌های دیگر خدماتی شرایط خوبی نداریم. به عنوان مثال مرکز درمانی در شهرستان پردیس وجود ندارد و بیماران برای درمان به بیمارستان‌های تهران منتقل می‌شوند. این کمبود در نظام آموزشی نیز وجود دارد.

بند پی البته تاکید کرد: کم و کاستی‌های موجود در خدمات رسانی البته تنها محدود به شهرهای جدید نبوده و حتی در خود پایتخت هم مشاهده می‌شود. بر اساس آمار اعلامی میانگین تخت بیمارستانی در کشور ۱.۶ دهم به ازای هر هزار نفر و در شهرستان‌های تهران شش دهم به ازای هر هزار نفر است. این کمبود را در سرانه‌های آموزشی هم وجود دارد. به طوری که تهران بعد از سیستان و بلوچستان فقیرترین استان از نظر فضاهای آموزشی است.  

حاشیه نشینی در اطراف شهرهای حاشیه ای 
استاندار تهران با اشاره به رشد قیمت مسکن در تهران، گفت: افزایش قیمت‌ها بسیاری از ساکنین تهران را راهی شهرهای جدید کرده و حالا شاهد حاشیه نشینی در شهرهای حاشیه ای تهران هستیم.  

به گفته او، حدود ۲۳ درصد از جمعیت حاشیه نشین ساکن در بافت‌های ناکارآمد شهری کشورمربوط به استان تهران است.  

حجم بالای حاشیه نشینی در اطراف تهران در حالی است که بر اساس برآوردهای صورت گرفته، جمعیت تهران در افق ۱۴۱۰ دو میلیون نفر افزایش خواهد یافت. همچنین پیش‌بینی‌های صورت گرفته حکایت از این دارد که تا سال ۱۴۱۰، ۵۸۰ هزار نفر به جمعیت پردیس، یک میلیون نفر به منطقه ۲۲ تهران و ۵۰۰ هزار نفر در حواشی تهران، به جمعیت اضافه شود و این موضوع بحران آب راجدی‌تر می‌کند. 
 

۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
کد خبر: ۵۱٬۱۶۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =