مجموعه عوامل رشد و افت بازار سرمایه

اشتیاقی، مدیرعامل کارگزاری بانک آینده اظهار کرد: بازار سرمایه بازاری حساس است و روند حرکتی قیمت ها به هر خبری عکس العمل نشان می دهد. از این رو، نمی توان مسئولیت افت بازار را بر عهده شخص خاصی گذاشت.

به گزارش بازار به نقل از بازار سرمایه ایران، احمد اشتیاقی، مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در خصوص رفتار بازار در روزهای گذشته به پایگاه خبری عصرمالی، گفت: مجموعه عوامل بیرونی تأثیرگذار در بازار هم راستا با هم عمل نمی کنند و بعضا ضد و نقیض هستند.

وی در ادامه تصریح کرد: دولت قصد و تعمدی در رشد و نزول شاخص بازار سرمایه و بهره برداری از این روند نداشته است.

اشتیاقی در خصوص تشکیل صف های غیرمنطقی برخی از سهم ها در بازار سرمایه ابراز داشت: رفتار سرمایه گذاران در برخی موارد قابل توجیه نیست، برای مثال، بازار شاهد تشکیل صف خرید دو میلیاردی برای یک نماد خاص بود، در حالی که ارزش ذاتی این سهم برابر با صف تشکیل شده، نیست. سرمایه گذاران باید از خود بپرسند که آیا این سهم از نظر بنیادی، می تواند چنین صفی را توجیه کند؟

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده تصریح کرد: مجموعه عواملی که در رشد بازار موثر بودند در اختیار یک یا دو گروه نبود و همین طور مجموعه عواملی که باعث کاهش قیمت سهام می شوند نیز محدود یه یک الی دو گروه نیست. نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که چه عواملی در حال حاضر باعث می شود سهام موجود در بازار با افت بیشتری روبرو شود. آنچه هم اکنون در بازار مشهود است، ضعف تقاضا است.

اشتیاقی تصریح کرد: اتفاقاتی که در بازار رخ داد، موجب شد فشار فروش در روزها و هفته‌های اخیر زیاد باشد. در این میان به دلیل فشار فروش و عدم تقاضای مناسب صف‌های فروش سنگین ایجاد شد و بازار روزهای منفی را تجربه کرد.

اشتیاقی افزود: هم اکنون، با توجه به جمیع جهات بازار سرمایه، بازاری با تعداد بیشماری از سهامداران است که تقریبا روزانه بازار را رصد می کنند. ولی این بازار با شرایط دو سال پیش بسیار متفاوت است پاسخگویی ها باید به موقع باشد و مسئولیت پذیری ها باید بیش از گذشته باشد.

این کارگزار بازار سرمایه ادامه داد: هم اکنون با توجه به شناخته شدن بازار، هر دستورالعمل، مصوبه، یا حتی اظهارنظری چه از ناحیه نمایندگان مجلس باشد و چه از طرف دولت و حتی قوه قضاییه، موجب بروز واکنش های متفاوت در بازار خواهد شد و در حرکت قیمتی سهام ها تأثیرگذار می شود. به همین دلیل انتظار می رود که تصمیم گیران اقتصادی کشور نسبت به تمامی اظهار نظرات خود محتاطانه رفتار کنند.

۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۱
کد خبر: ۵۰٬۳۷۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =