۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۳
کد خبر: . ۴۸٬۶۱۳
صرف میلیاردها دلار جهت انتقال انرژی جهانی توسط بانک‌های بزرگ

بانک‌های بزرگ در انتقال انرژی جهانی به انرژی‌های تجدیدپذیر، میلیاردها دلار از دست می‌دهند.

به گزارش بازار به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، در حالی که جهان در حال انتقال به سمت جایگزین های انرژی کم کربن است، بانک های بزرگ به صنعت نفت پشت می کنند. بانک جی پی مورگان متعهد شد که به مشتریان کمک می کند تا تجارت خود را با اهداف توافق نامه پاریس همسو کنند. موسسه اچ اس بی سی اعلام کرد یک تریلیون دلار بودجه انرژی سبز تامین می شود.

بانک های آمریکایی تمایلی به ادامه تامین اعتبارات وام به شرکت های نفت و گاز قبل از سقوط قیمت امسال و همه گیری، ندارند. بهره وری، پایین تر از حد پیش بینی شده بود و وام گیرندگان بیشتر در بدهی فرو می رفتند. بانک ها مجبور بودند از خود محافظت کنند. اما امسال، این روند به طور قابل توجهی تشدید شده زیرا جنبش انرژی سبز فشار زیادی را از برنامه های بهبودی پس از همه گیری دریافت کرد و مبتکران آنها استدلال می کردند که تنها بهبودی که معقول است، بهبودی سبز است. وام دهندگان پی فرصت های جدید بودند.

به عنوان مثال، اتحادیه اروپا توزیع بودجه بهبودی بیماری همه گیر خود را ۸۷۸ میلیارد دلار (۷۵۰ میلیارد یورو) با این شرط که حداقل ۳۷ درصد از پول برای پروژه های انرژی سبز استفاده شود، بسته است. اما فقط اروپا نیست. امسال سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر نسبت به سوخت های فسیلی مقاومت بیشتری نشان داده است. درست است که کاهش داشته، اما نسبت به بخش سوخت های فسیلی کمتر بوده است.

تکنولوژی انرژی تجدیدپذیر به طور کامل توسعه نیافته تا تامین کننده انرژی مورد نیاز جهان باشد و حتی اگر چنین باشد، نفت و گاز طبیعی بخش مهمی از زنجیره تامین انرژی تجدیدپذیر است. انتقال انرژی که هم اکنون در حال انجام است مربوط به جایگزینی یک نوع انرژی با دیگری نیست، بلکه به دست آوردن همه اشکال انرژی است، کل اکوسیستم انرژی با یکدیگر جهت تامین انرژی پاک تر، قابل اعتماد و مقرون به صرفه در جهان کار می کنند.

در واقع، رسیدن به آینده انرژی کاملاً تجدید پذیر چالش برانگیز خواهد بود. تغییر به انرژی تجدیدپذیر برای صنعت نفت و گاز نابودکننده نیست. درست است که تغییر سوخت های فسیلی به انرژی های تجدیدپذیر از دهه گذشته آغاز شده، اما هزینه تامین انرژی این سیاره از انرژی پاک به تنهایی بسیار گران است.

با این حال، گلدشتاین، رییس کارگزاری کالاهای اطلس متذکر شد که با وجود چالش ها، انرژی های تجدیدپذیر بیشتر مورد توجه شرکت های بزرگ نفتی و بانک ها قرار می گیرند - زیرا آنها شاهد افزایش تقاضا برای چنین انرژی در آینده هستند.

گلدشتاین گفت: به نوعی، شرکت های بزرگ نفتی در حال هماهنگی با بانک ها هستند زمانی که ‌بانک ها سرمایه گذاری های خود را به پروژه های تجدیدپذیر منتقل می کنند، کسانی که خود را در موقعیت سرمایه گذاری در این پروژه ها قرار داده اند سود خواهند برد.

اما چیز دیگری در مورد انتقال انرژی وجود دارد که به نظر نادیده گرفته می شود: این انتقال در یک لحظه اتفاق نخواهد افتاد و اگر بانک ها این موضوع را نادیده بگیرند، در استقبال از مصرف انرژی های تجدیدپذیر و فقدان نفت و گاز نابود می شوند.

پاول استوکلی، رییس نفت و گاز در دفتر حقوقی مستقر در انگلستان می گوید: سر و صدای زیادی پیرامون انتقال انرژی ایجاد می شود اما باید درک کرد که انتقال همین است و این یک شبه اتفاق نخواهد افتاد. این خطر وجود دارد که بانک ها و دیگر موسسات مالی خیلی زود وارد این داستان شوند و نقش نفت و گاز از بین برود.

یک میلیارد نفر در سراسر جهان به برق دسترسی ندارند. تقاضای انرژی تا سال ۲۰۴۰،  ۲۵ درصد افزایش می یابد. این بدان معنی است که مقیاس و زیرساخت ها مهم هستند. به مهارت های فن آوری مردان و زنان صنعت نفت و گاز، که طی سال های گذشته نیرو را به جهان تحویل داده اند، نیاز است تا بتوان راه حل های مورد نیاز را برای آینده فراهم کرد.

با این حال، یادآوری می شود که حتی آژانس بین المللی انرژی، یکی از طرفداران جدی انتقال انرژی سبز، انتظار دارد نفت و گاز برای مدتی طولانی وجود داشته باشد و با افزایش جمعیت جهانی، انرژی روزافزون افرادی را که به آن نیاز دارند تامین کند.

در این صورت بعید است که بانک ها شرکت های نفت و گاز را به طور کامل از لیست مشتریان خود جدا کنند، این صنعت هنوز جایگزین های دیگری خواهد داشت. بازرگانان کالا یکی از این گزینه ها هستند. دیگری صندوق های بدهی خصوصی و دیگری وام های پایداری است. اینها هنوز در بازار ابزارهای بدهی در دسترس نیستند، اما پیشرفت طبیعی روندهای فعلی است.

طی سال گذشته، پنج بانک بزرگ ایالات متحده متعهد شدند که بودجه حفاری نفت و گاز قطب شمال را متوقف کنند. این اخبار مطمئناً مورد استقبال صنعت قرار نگرفت اما این نکته را یادآور شد که این تعهد خاص بوده و متمرکز بر منطقه ای از حفاری است که دقیقاً در اولویت حفاری ها نیست. حفاری قطب شمال، گران است، نتیجه آن مثل همیشه نامطمئن است، و بیماری همه گیر قطعاً بهترین زمان برای آن نیست.

ممکن است وقتی صحبت از نفت و گاز می شود، بانک ها بیش از عمل، صحبت کنند. به هر حال، بانک ها نهادهای عملیاتی هستند یا حداقل باید باشند. با این وجود، برخی ممکن است در جستجوی منابع مالی سبزتر، با این صنعت مواجه شوند.

۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۳
کد خبر: ۴۸٬۶۱۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =