ساخت پتروشیمی‌های چهارگانه فارس محقق نشد

شیراز- نماینده شیراز و زرقان در مجلس گفت: پتروشیمی‌های چهارگانه، سه اتیلن در عسلویه، سه پلی اتیلن در استان دچار سیاسی کاری شده و عدم همکاری بی‌بهانه برخی افراد در استان باعث انجام نشدن آن‌ها شد.

به گزارش بازار، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، جعفر قادری در جلسه کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی فارس گفت: در سالیان گذشته پروژه هایی در حوزه انرژی از جمله نفت، گاز و پتروشیمی در استان تعریف و مصوب شد که بزرگترین طرح ما پالایشگاه دوم شیراز است که این طرح ها از نظر مجوزهای اداری مشکل ندارند اما در تامین مالی فرصت را از دست دادیم و با مشکل مواجه هستند.

وی افزود: مباحثی از جمله پتروشیمی های چهارگانه، سه اتیلن در عسلویه، سه پلی اتیلن در استان دچار سیاسی کاری شده و عدم همکاری بی بهانه برخی افراد در استان موجب شد این پروژه ها و سرمایه گذارانی که آمادگی خود را برای اجرای این پروژه ها اعلام کرده بودند، به مرحله اجرا نرسد و تاکنون نیز انجام نشود.

وی با بیان اینکه این عدم همکاری و توجه افراد در استان برای اجرای این پروژه های مصوب شده کار دست استان می دهد بیان کرد: با عدم شروع به اجرای این پروژه ها در زمان خودش بسیاری از موقعیت ها از جمله تامین مالی این پروژه ها برای استان ازدست رفته است و در حال حاضر نیز فرد و یا نهاد و مجموعه ای در استان وجود ندارد که ایجاد کنده تفاهم برای اجرای پروژه ها باشد.

قادری با اشاره به اینکه اجرای برخی از این پروژه ها در استان شروع شده است اظهارداشت: اجرای این طرح ها از جمله پالایشگاه اول یا سروستان، خط انتقال فرآورده از سیرجان به شیراز، پتروشیمی های ممسنی و کازرون، ایجاد مرکز آموزش نفت و گاز، فاز دوم پالایشگاه آغاز و دالان، ایستگاه تقویت فشار گاز میدان‌های هما و وراوی و مرکز تفکیک میدان تابناک، نیروگاه خورشیدی، خط پرواتیلن در استان باید با جدیت دنبال شود تا به منثه ظهور برسد.

وی اضافه کرد: در پروژه های حوزه انرژی در استان باید طرح مطالعاتی ویژه ای برای هر یک در نظر گرفت که با توجه به بنیه اتاق بازرگانی فارس در حوزه مطالعات اولیه برای سرمایه گذاری می تواند اقدامات درخور و مناسبی را انجام دهد.

قادری ادامه داد: در خصوص بحث ایجاد منطقه ویژه فناوری های نفت و گاز(GDZ) ، نیاز است ساختار این موضوع مشخص شود که در شرایط فعلی ایجاد منطقه ویژه روند سختی خواهد داشت و می توان با خرد جمعی از صاحبنظران این بخش این پروژه را درقالب شهرک صنعتی یا پارک نفت در استان پیگیری کرد که در این زمینه باید زیرساخت کار و بسته های سخت افزاری و نرم افزاری این کار به خوبی دنبال شود.

پیگیر اجرایی شدن پروژه‌های بزرگ استان فارس هستیم
وی همچنین با بیان اینکه در بحث صنایع مرتبط با حوزه ها زمینه هایی که نیاز به پیگیری دارد را به ما اعلام کنید عنوان داشت: در مباحث زیرساختی مانند آزادراه شیراز – بوشهر ، خطوط جاده ای، پتروشیمی ها و واحدهای صنعتی از طریق مسیرهایی مانند بورس در حال پیگیری اقداماتی به موازات هم در استان هستیم.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی در خصوص موضوع آب مورد نیاز صنایع نیز تصریح کرد: در حال پیگیری انتقال خط دوم آب به روستاهای رزقان و خرامه هستیم که با اجرای این طرح می توان حدود ۱۵ میلیون متر مکعب آب برای فعالیت صنعتی تخصیص داده شود.

قادری افزود: همچنین پروژه خط دوم انتقال آب به شیراز نیز از ۶۰ میلیون متر مکعب آب به ۹۰ میلیون متر مکعب افزایش یافته است که با این حساب ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب از سد درودزن در اختیار قرار خواهد داشت.

وی بیان داشت: در بحث انتقال آب از سد تنگ سرخ و شش پیر نیز پروژه مناسبی است و در حال حاضر نیز سرمایه گذار آن با اطمینان از تضمین هایی اقدام به انجام پروژه است که اگر این طرح اجرایی شود حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب می تواند در اختیار صنایع استان که به آب نیاز دارند، قرار گیرد.

قادری اضافه کرد: ما در استان در فصل زمستان ظرفیت خالی و در زمان پیک مشکل کمبود برق داریم لذا در این زمینه طرح جهش تولید از طریق فعال کردن رمز ارز ها را دنبال می کنیم تا با بهره گیری از رمز ارز ها بتوانیم به حل مشکلات استان کمک کنیم. وی همچنین آمادگی و حمایت از تاسیس انجمن انرژی های تجدیدپذیر در استان فارس اعلام کرد.

۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۹
کد خبر: ۴۸٬۲۴۷

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =