۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۶
کد خبر: . ۴۲٬۷۶۶
قیمت فعلی پسته کفاف دسترنج کشاورز را نمی‌دهد

یزد- قیدالهی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابرکوه گفت: تمام هزینه‌های تولید پسته افزایش یافته است در حالی که هنوز سود حاصل از تولید پسته برای کشاورز افزایش چندانی نداشته و با این شرایط قیمت فعلی پسته کفاف دسترنج کشاورز را نمی‌دهد.

داشتن درآمد دلاری همواره یکی از خواسته‌های اصلی هر فردی بوده و در روزهای اخیر نیز شاهد افزایش تعداد کسانی که به این درآمد رسیده‌اند هستیم. با داغ شدن بازار ارزهای دیجیتال، بیشتر افراد فعالیتشان را در این بازار افزایش داده‌اند که آمارها هم نشان دهنده جایگاه مهم ارز دیجیتال در میزان فعالیت و افزایش درآمد دلاری آن‌ها می‌باشد. لینک بزرگترین سایت ایرانی برای فعالیت در این بازار و کسب درآمد دلاری، در پایین قرار داده شده است.

مهدی قیدالهی در گفتگو با خبرنگار بازار گفت: عرضه پسته در ایران در مقایسه با بازارهای جهانی به گونه‌ای است که در صورت ادامه این روند، کشاورزان و باغداران پسته را متضرر ‌می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه بیان کرد: قیمت عرضه هر کیلو پسته در بازارهای جهانی حدود ٩ و ١٠ دلار، معادل ٢٠٠ تا ٢۵٠ هزار تومان است؛ در حالی که سود کشاورز از فروش هر کیلو پسته مرغوب معادل ١۵٠ هزار تومان می‌باشد.

او با اشاره به هزینه‌های گزاف نهاده‌های کشاورزی مانند کود و سم و دستمزد کارگر پسته، افزود: تمامی خدمات مربوط به کاشت و برداشت پسته افزایش داشته؛ در عین حال، قیمت عرضه پسته افزایش چندانی نداشته است.

قیدالهی با تأکید بر آفاتی که هر ساله دامن‌گیر درختان پسته می‌شود، ادامه داد: مشکل عمده پسته‌کاران، کاهش محصول و سودی است که پس از رنج‌های بسیار کشاورز، به جیب دلال‌ها می‌رود.

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه اظهار کرد: هرچند پسته بیشترین صادرات استان را به خود اختصاص می‌دهد، اما میزان صادرات این محصول ۶٠ درصد از کل محصول تولید شده است.

او با اشاره به فروش پنج تا ١٠ درصدی پسته در بازارهای داخلی، تصریح کرد: ٣٠ تا ٣۵ درصد از محصول در انبارها و سردخانه‌ها باقی‌مانده و به فروش نمی‌رسد؛ در حالی که کشاورزان انتظار دارند ١٠٠ درصد محصول تولیدشده با قیمت مطلوب به فروش برسد و هزینه‌های کشت محصول را جبران کند.

شهرستان ابرکوه یکی از قطب‌های کشاورزی استان یزد بوده که قطب پرورش پسته نیز است.

۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۶
کد خبر: ۴۲٬۷۶۶

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =